Colon iritabil

09-05-2020
AnL
Nu este medic/terapeut
AnL
Buna ziua! Am mult de povestit si sper sa ma ajute cineva cu o parere. Totul a inceput in urma cu un an jumate, cand am avut un chist ovarian si a trebuit sa fac o operatie clasica de indepartare(chist+ovar).De atunci am inceput sa am probleme destul de mari cu digestia, diaree dupa fiecare masa(la 10min), gaze, bolborosisme, dureri abdominale joase si in dreptul buricului. Am fost la mai multi medici, am facut diferite analize:ecografie, endoscopie, coproparazitologic, coprocultura, teste pt intolerante, helyobacter, gyardia, toate au iesit bune inafara de Proteina C reactiva(a iesit dubla) insa mi s-a zis ca din cauza anticonceptionalelor. Am ramas cu diagnostic de “colon iritabil”, am incercat diferite tratamente, am tinut regim dar nu m-a ajutat nimic. Acum nu am dureri, a ramas doar problema diareei, care cateodata este un scaun moale care se imprastie, altadata exploziva, cu senzatia ca n-am eliminat tot. Cineva m-a sfatuit sa fac un CT abdominal sau colonscopie. Medicii nu m-au indrumat sa mai fac alte cautari, s-au bazat pe acest sindrom insa eu ma simt din ce in ce mai rau. Nu stiu daca au vreo legatura, dar mai am si palpitatii cateodata, ameteli, dureri de spate si de cap. As vrea sa stiu daca a trecut cineva prin situatia asta si daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi sau daca ma puteti indruma catre alte analize, pentru ca nu pot accepta acest diagnostic fara sa vad vreo imbunatatire intr-un an jumate. Va multumesc! Multa sanatate! Imi cer sccuze pt roman!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratament colon iritabil
  •