colon iritabil sau nu?

20-11-2011
maya001
Nu este medic/terapeut
maya001
buna!...de aprox o luna de zile simt o presiune pe abdomen, senzatie de apasare atat pe abdomn cat si pe piept insotita de o respiratie grea. sunt momente cand ma jeneaza hainele din jurul abdomenului. daca apas putin pe abdomen ma sufoc. adorm foarte greu si simt ca ma sufoc incercand sa adorm. ma doare spatele, uneori simt cum ma injunghie ceva la picioare iar mainile imi amortesc, obosesc repede. o perioada nu am avut pofta de mancare, aveam greturi si de asta am slabit. cand mananc sau dupa aud un zgomot provenit de la stomac, ma balonez, noroc ca am gaze dar adevarul ca-s cam multe. mi-am facut niste analize si a iesit o lipsa de calciu si anemie. nu mi s-a spus nimic concret de catre medicul de familie, mi-a perscris un tratament si mi-a zis sa tin regim. ma gandesc eu ca poate fi colon iritabil, in ultimul timp m-am stresat foarte mult si cred ca asta e o cauza foarte importanta urmata de alimentatie. voi ce credeti? ast rasp.
2 comentarii
0
21-11-2011, ora 00:41
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu medicul de familie trebuia sa te trateze, ci trebuia sa iti dea trimitere la un dr Gastroenterolog.
Cu aceste simptome, vezi sa nu ai si o infectie vaginala.
Poate sa fie o infectie cu ceva bacterii (si candida, eventual), iar flora intestinala sa fie si ea dereglata.
In general, cand este una, e si cealalta.
Anemia, banuiesc - prin deficit de fier, poate fi data de o infectie vaginala cu e-coli. Acesta mananca fierul din organism si asa poti face anemie.
Mergi la un medic ginecolog pentru consult si analize.
Ar fi bine sa faci o analiza de secretie vaginala cu antibiograma - unde iti va scrie si la ce antibiotic sunt sensibile bacteriile gasite, ca sa faci un tratament corect.
Pentru analiza, nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic luat, daca ai luat.
Altfel, poate iesi rezultatul fals negativ.
Mergi pentru consult la un dr gastroenterolog si la un dr ginecolog.
0
21-11-2011, ora 14:16
maya001
Nu este medic/terapeut
maya001
Multumesc ptr raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratament colon iritabil
  •