Colon iritabil, simptome, tratament

05-10-2021
Pirnero
Nu este medic/terapeut
Pirnero
Bună ziua. Sunt profesor pensionar (42 de ani de dăscălie) și, de câțiva ani, simțeam o durere, mai puternică sau mai suportabilă, în partea stângă a abdomenului, sub coastă. Acum patru ani am făcut o colonoscopie și am fost diagnosticat cu colon iritabil. Mi s-a prescris spasmomen, apoi meteospasmil. Medicul gastroenterolog la care am fost mi-a spus că examenul de colonoscopie se repetă la 5 ani. De câtva timp, am dureri destul de mari în zona colonului și mi-am făcut o programare la medic. Am fost asigurat cu nu poate fi vorba, în niciun caz, despre cancer de colon, deoarece nu prezint niciuna dintre simptomele acestei boli. În speță, am scaunul normal, fără sângerări, fără fluctuații de greutate (sau slăbire inexplicabilă: de luni de zile, ba chiar de ani, am între 78-80 kg.). Numai că, în afara durerilor, apare destul de des senzația de greață și îmi vine să vomit, mai ales după mâncare, dar și după golirea stomacului. Știe cineva vreun produs naturist (homeopat), care să calmeze durerile de colon, care sunt foarte sâcâitoare și destul de frecvente? Vă mulțumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: