comparatie coaxil-cipralex

25-09-2011
emylya8
Nu este medic/terapeut
emylya8
As dori sa stiu dintre cele doua medicamente care este mai putin toxic pt ficat (mama mea are hepatita C) si care este mai bine tolerat de catre organism, fara efecte secundare, dependenta..Multumesc.
3 comentarii
0
25-09-2011, ora 18:25
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
din cate stiu eu AD sunt toxice ptr ficat, si nu sunt indicate ptr persoanele care au probleme hepatice
0
26-09-2011, ora 08:57
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Coaxilul este cel mai bine tolerat, depinde insa si de afectiunea mamei; doar formele usoare de depresie/anxietate raspund la el. Alte antidepresive indicate intr-o afectare hepatica sunt mianserin (dar nu se mai gaseste) si seroxat (care frecvent este greu tolerat la inceputul tratamentului). Pe langa ele se pot da si alte antidepresive, cum e cipralexul si nu numai, dar se tine cont in privinta dozei, se da o doza mai mica decat ar cere-o afectiunea.
0
26-09-2011, ora 18:33
emylya8
Nu este medic/terapeut
emylya8
Multumesc pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: