condiloame acuminate externe

96 comentarii 1 23 4 Înainte ›
0
16-11-2009, ora 17:46
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mai bine treci pe la cabinet sa discutam!
0
16-11-2009, ora 23:29
anca90
Nu este medic/terapeut
anca90
Buna ziua! Am si eu o nelamurire.Am fost la medic si mi-a descoperit condiloame externe, mi-a dat tratament cu isoprisine, metronizadol ss unidox (in cuplu ) si tot atunci mi-am facut si testul pap care mi-a iesit negativ. dar nu inteleg de ce a iesit negativ o data ce am condiloame???? Condiloamele mi-au disparut dupa 3 zile cu solutia condyline si cu crema wartec, cu tot cu pielea sanatoasa de pe langa ptr ca m-am dat cu multa si pe pielea sanatoasa acum am arsuri dar sunt fericita ca mi-au trecut. Vreau sa-mi fac vacinul anti-hpv si doctorita mi-a spus ca e bine sa-l fac. Vreau parerea dumneavoastra. Sa mi-l fac???? si e posibil sa-mi iasa papanicolau negativ clasa C2 si sa am condiloame???? Va multumesc, o zi buna
0
18-11-2009, ora 11:51
anca90
Nu este medic/terapeut
anca90
va rog sa-mi raspundeti nu vreau sa-mi facc vaccinul degeaba.!!!!
0
22-11-2009, ora 16:45
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
1 Este posibil sa nu fi avut condiloame !
2. Daca totusi ati avut, ele erau doar externe si nu puteau fi depistate la testul Papanicolau deoarece acesta se face din secretia vaginala.
3. Puteti face vaccinul, insa trebuie sa stiti ca el va protejeaza numai fata de tulpinile virale implicate in cancerul de col uterin, nu fata de toate tulpinile de HPV !
0
22-01-2010, ora 22:18
al3ex
Nu este medic/terapeut
al3ex
Va salut dl doctor, am si eu o intrebare daca se poate, , sper sa nu mai fi fost pusa, de ce medici de la noi utilizeaza aldara intern desi este clar specificat ca nu este pt uz intern ? sora mea a fost depistata cu hpv 18 si dupa colposcopie s-a depistat ca pe col sunt pete mici albe nu stiu exact cum le spune(condiloame cred) si o rana pe col in urma careia doctorita i-a spus ca decat sa faca operatie mai bine aplica aldara pt a stimula si elimina prin imunitate acele pete albe, eu nu prea ma pricep foarte mult decat ce am citit pe net despre crema aceasta... dar am gasit niste articole in care este vb despre niste efecte secundare si niste pareri mai mult contra decat pro, daca aveti placerea sa ma lamuriti si pe mine va rog mult.
0
23-01-2010, ora 20:50
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eu nu pot explica de ce unii colegi fac tratamente altfel decat in prospect !
In principiu, daca apar reactii adverse, ei pot fi trasi la raspundere profesional sau penal.
0
08-03-2010, ora 16:22
danielacioanta
Nu este medic/terapeut
danielacioanta
Buna ziua!...Am aceeasi problema pe care o au majoritatea celor de pe acest forum.Initial, am fost foarte speriata afland diagnosticul pus de medicul dermatolog(am ajuns la acesta, in urma unui consult anual la medicul ginecolog). Mi-am electrocauterizat condiloamele, in urma cu cateva zile, urmand in continuare tratamentul cu Isoprinosine. Astept si rezultatul testului papanicolau. As dori sa stiu care este parerea dumneavoastra, dle doctor, in legatura cu urmatoarele aspecte:
a) ce test imi poate spune cu exactitate, si dupa cat timp de la tratament, daca mai am hpv-ul in organism;
b) mai pot face eu vaccinul impotriva acestui virus?cand il pot face?dupa terminarea tratamentului?acum?;
c), , petting-ul poate fi o cale de transmitere a virusului?.
Multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra!!!
0
11-03-2010, ora 21:06
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
a) Testul Papanicolau dupa o luna.
b) Vaccinul poate fi facut deoarece se adreseaza tulpinilor ce pot produce cancer de col uterin.
c) Definiti "petting-ul"!
0
25-04-2010, ora 11:28
babaum
Nu este medic/terapeut
babaum
Domnule Dr.Dorin Mihalache, mi-ati dat o veste extraordinara, cand ati spus ca, HPV dispare din corp la un tratament corect...dar ce inseamna tratament corect, pentru ca pracitc, nu exista tratament pentru HPV, in sine...
Destui medici sperie pacientii ca, odata infectati cu HPV, il vor avea toata viata, asa ca, sa foloseasca permanent prezervativul...ce sa mai cred?
0
25-04-2010, ora 17:29
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Tratament corect inseamna disparitia leziunilor evidente clinic !
Folosirea prezervativului este indicata ori de cate ori partenerii nu se cunosc foarte bine!
Uneori ajuta si sperietura!
0
26-04-2010, ora 01:00
babaum
Nu este medic/terapeut
babaum
Va multumesc pentru raspuns :)Nu e unul doar de medic, ci si de psihoterapeut :)Ma intreb, totusi, daca virusul dispare din corp, de ce mai exista purtatori fara manifestari clinice.sau sunt purtatori doar un timp?
0
29-04-2010, ora 17:01
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Noi "purtam" pe pielea noastra microbi de diferite specii (stafilococi, streptococi, bacili, etc.), spori de ciuperci, virusuri, etc., fata de care ne aparam in mod natural. Pielea noastra NU ESTE STERILA!
Boala sau imbolnavirea apare atunci cand functia de bariera a pieleii este alterata : intepaturi, zgarieturi, taieturi, julituri, etc.
0
30-04-2010, ora 09:06
babaum
Nu este medic/terapeut
babaum
Da, stiam lucrurile astea, multumesc oricum, dar eu intrebam in context (desi am terminat medicina, problemele astea sunt prezentate ambiguu sau lasa loc la multe interpretari...), adica ma refeream la purtatorii de HPV cu tulpina care da condiloame genitale, am inteles ca barbatii, in general, nu au manifestari clinice...si atunci, cat timp sunt purtatori, sau cat timp sunt contagiosi?Iar daca virusul nu mai e in corp, atunci practic, omul nu mai e nici purtator, nu?

Am pus toate intrebarile astea in ideea de a sti ce sa fac pe viitor, dupa ce imi vor disparea condiloamele genitale, cum sa previn reaparitia lor prin reinfectie de la partenerul meu, cu care sunt intr-o relatie de lunga durata, mai ales ca ne dorim si copii.

Multumesc anticipat pentru raspuns si ma bucur ca aveti bunavoionta sa raspundeti pe forum, sunteti un om special!
0
01-05-2010, ora 10:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In privinta HPV, atat timp cat nu sunt leziuni evidente clinic, nu putem spune despre cineva ca este bolnav!
Chiar si in cazul unor virusuri dovedite ca raman in corpul nostru dupa ce facem boala (ceea ce nu este dovedit in cazul HPV), cum ar fi virusurile herpetice sau varicelozosterian, transmiterea bolii se face tot numai din leziunile active, evidente clinic!
0
02-05-2010, ora 12:48
felice33
Nu este medic/terapeut
felice33
Buna ziua D-le Dr.Michalache! Am o nedumerire legata despre subiectul ce se discuta aici pe forum.De ceva vreme mi-au aparut mici proeminente la intrarea in vagin si nu numai, care au crescut si s-au inmultit.Sunt convinsa ca sunt condiloame, deoarece am vazut imagini pe internet si se aseamana cu ce am eu.Nu am programare la medic decat peste 10 zile, de aceea in speranta ca ma puteti ajuta, va adresez 2 intrebari:1. este posibil sa am condiloame si in anus, deoarece simt ceva cand introduc degetul, atata timp cat nu am intretinut relatii sexuale anale? 2.daca sotul meu nu prezinta semne clinice(existenta condiloamelor), ce tratament ar trebui sa urmeze ?...sau mai exact ma poate reinfesta dupa ce eu mi-as trata condiloamele?Va multumesc!Mai adaug ca de cand am sesizat prezenta condiloamelor am usturimi cumplite la urinat si urina imi este obstructionata, desi analizele de urina mi-au iesit bune!?
0
06-05-2010, ora 16:33
marina704
Nu este medic/terapeut
marina704
Buna ziua. Sunt tare nedumerita.De 7 luni de zile sunt despartita si nu am intretinut relatii sexuale cu nimeni.De cca. o luna de zile mi-au aparut acesti negi si crezand ca sunt hemoroizi m-am tratat dar s-au inmultit.Acum 4 zile am mers la doctor dermatolog si mi-a spus ca am condiloame.M-a electrocauterizat si mi-a spus sa fac spalaturi cu ceai de pelin si sa dau cu Baneocin ungent.Vin cu rugamintea sa -mi spuneti daca tratamentul este bun si daca voi scapa definitiv de asa ceva. Am o neclaritate foarte mare ca nu imi explic cum de am contactat acest virus daca eu nu am avut relatii sexuale-lamuriti-ma va rog, ca nici noaptea nu ma mai pot odihni. Va multumesc din suflet pentru relatiile pe care le dati celor suferinzi.
0
06-05-2010, ora 19:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru felice33:
1. Este posibil.
2.Daca sotul nu prezinta semne clinice, nu trebuie tratat. Nici nu se reinfesteaza daca dvs sunteti tratata.
0
06-05-2010, ora 19:03
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru marina704:
Virusul patrunde in piele sau in mucoase prin mici leziuni produse de lama de ras, fisuri anale, leziuni datorate hartiei igienice prea aspre, etc. sau in timpul actului sexual, datorita micilor leziuni ce se produc.
Tratamentul facut este corect.
0
07-05-2010, ora 14:06
marina704
Nu este medic/terapeut
marina704
Va multumesc din suflet pentru raspunsul dat, dar, as mai dori sa va intreb in cazul meu, dupa 5 zile de la electrocauterizare exista cand si cand mancarimi usoare interioare.Carui fapt se datoreaza? Exista posibilitatea sa fie si interni?Daca da, cum pot afla ca exista si ce tratament ar trebui administrat? Cu deosebit respect, va multumesc.
0
07-05-2010, ora 23:34
felice33
Nu este medic/terapeut
felice33
Va multumesc pentru raspuns!Am ajuns deja la medic, prin alta programare, dar mi s-a recomandat doar Aldara pe care am cumparat-o pe reteta compensata din farmacie(eu lucuiesc in Germania).Nu mi sa spus in schimb nimic despre imunizare, desi eu iau tratament dupa o schema proprie cu echinaceea, catina si vitamaina c.Astept rezultatele de la testul echivalent al lui PAP.As dori sa va mai intreb daca este posibil contactul sexual pe durata tratamentului, deoarece am vazut ca poate sa tina si pana la 16 saptamani si am inteles ca prin prezenta condiloamelor sunt activa, iar utilizarea prezervativului nu prezinta o siguranta totala?Ce ne sfatuiti, sa riscam sau sa rabdam?Multe multumiri!
0
08-05-2010, ora 13:02
babaum
Nu este medic/terapeut
babaum
Ziua buna!Multumesc pentru raspuns...Mai am o intrebare, in urma contactului sexual, pot aparea mici leziuni, am inteles, care nu se vad si atunci, o femeie sanatoasa, s-ar putea infecta de la un barbat purtator de HPV?
0
12-05-2010, ora 23:11
mihai_023
Nu este medic/terapeut
mihai_023
buna ziua. de 2 ani de zile tratez leziunile insa nu trec nici 2 saptamani fara sa nu imi apara leziuni noi. initial am fost la un dermatolog si le-a cauterizat. apoi am folosit acasa condyline. am avut o perioada de 3 luni in care nu mi-a mai aparut nimic dupa care m-am umplut de leziuni... deoarece nu leam putut trata cu condyline, am apelat iar la dermatolog. in monetul de fata ma duc saptamanal la medic unde imi trateaza leziunile noi aparute prin crioterapie. mentionez ca s-au facut deja 3 luni decand le tratez prin crioterapie (saptamanal) insa nu se vede nicio inbunatatire. in fiecare saptamana apar leziuni noi. am luat antiviral (isoprinosine) imunostimulator (cats claw) insa nimic nu pare sa opreasca recidivele. am intrebat medicul daca nu ar fi o idee buna sa apelam la interferon si mi-a zis ca nu. nu ma deranjeaza sa merg saptamanal la dermatolog si ma deranjeaza faptul ca nu fac dragoste cu prietena mea. din cate am inteles, e indicat sa nu facem nimic cat timp leziunile sunt prezente, dar la mine sunt prezente de 1 an de zile.medicul a zis ca putem sa ne reluam activitatea sexuala din moment ce are si ea virusu dar ea nu vrea pt ca se teme sa nu ajunga in situatia mea. prietena mea le-a tratat cu aldara si nu ii mai apar. nu stiu ce sa fac... sa le tratez in continuare prin crioterapie sau sa incerc un tratament nou ? daca de aici in colo imi apar leziuni noi in fiecare saptamana timp de 2 ani, trebuie sa stau in abtinenta 2 ani ??? va rog mult sa imi dati un sfat. multumesc anticipat !
0
16-05-2010, ora 11:29
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru marina704:
Condiloamele interne se vad la un examen ginecologic. Tratamentul se face cu podofilina.
0
16-05-2010, ora 11:31
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru felice33:
Daca nu rupeti prezervativul...incercati!
0
16-05-2010, ora 11:33
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru babaum:
Nu stiu ce inseamna "barbat purtator de HPV" ! Unde il poarta pe acest HPV??
0
16-05-2010, ora 11:35
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru mihai_023:
Renuntati la crioterapie si mergeti la alt dermatolog pentru electrocauterizare.
0
14-06-2010, ora 10:48
alesiaDD
Nu este medic/terapeut
alesiaDD
buna!am fost diagnosticata recent cu boala in discutie si am fost supusa si unei cauterizari.Nu mi-au disparut instant, mi s-a spus ca dupa un timp vor disparea de la sine.Am facut si vaccinul Silgard.Tin sa mentionez ca aceste condiloame nu au mai disparut.sa ma prezint pt o alta cauterizare sau sa astept?e nevoie sa iau si eu acele pastile pt intarirea sistemului imunitar?Va multumesc anticipat.
0
14-06-2010, ora 12:47
alesiaDD
Nu este medic/terapeut
alesiaDD
Am uitat sa specific faptul ca nu am facut decat o fiola din cele 3:).Imi cer scuze pt omitere, stiu ce e esential orice detaliu:)
0
14-06-2010, ora 14:45
mihai_023
Nu este medic/terapeut
mihai_023
in urma unei cauterizari, rana ar trebui sa se vindece in circa 7 zile. daca nu au trecut condiloamele, inseamna ca sunt altele (sau nu le-a cauterizat suficient de bine) din proprie experienta iti spun ca am incercat tot ce se putea... condyline, electrocauterizare, crioterapie, imunustimulatoare, antivirale... se spune ca niciun tratament nu ii mai bun ca altu, ca fiecare nu facealtceva decat sa distruga leziunile, totusi ficare tratament are un anumit grad de recurenta, din cat m-am documentat eu, cel mai mic grad de recurenta a condiloamelor il are aldara. am cheltuit mult mai mult decat costa 2 cutii de aldara pe cele mentionare mai sus si tot la aldara am ajuns... folosesti o cutine de aldara, 2 in cazu in care o cutie nu e de ajuns. si vezi rezultatele... daca dupa tratamentu cu aldara iti reapar, atunci iti recomand sa iti iei histofreezer si sa le tratezi singura pe masura ce apar... daca ajungi la crioterapie, foloseste ceva antiseptic (gen iodosept) de 2 ori pe zi ca sa eviti rapsandirea zonei afectate. am mai dat de un produs care mi-a atrat atentia... se numeste glizicen - spray intim (mai demult ii zicea herpigen). poti sa il folosesti concomitent cu crioterapia insa sa nu il folosesti pe leziuni deschise (ca si cele in urma electrocauterizarii). tu s-ar putea sa fii mai norocoasa, sa nu iti mai apara dupa 2, 3 sedinte de cauterizare. in cazul in care iti reapar, poate te ajute ce am scris. Sanatate !
0
14-06-2010, ora 20:31
danielacioanta
Nu este medic/terapeut
danielacioanta
Eu, in urma electrocauterizarii si a tratamentului cu isoprinosine si echinaceea, am scapat de ele.De aproape 4 luni nu mi-au mai aparut...Dupa electro-cauterizare, am curatat zilnic rana si am folosit un gel din sange de vitel. Cinci zile au trecut pana m-am vindecat!...Multa sanatate tuturos!!!
Adaugă un comentariu / răspuns
96 comentarii 1 23 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.