constipatie

24-02-2016
stefan2712
Nu este medic/terapeut
stefan2712
De 3 zile nu am scaun. Sa va zic ce se intampla mai exact, eu simt nevoia sa merg la toaleta si am senzatia ca materia fecala iese dar nu se intampla asta. Pur si simplu simt ca 'iese' dar nu se intampla absolut nimic. Ce ar putea sa fie? Ce sfat imi dati?
3 comentarii
0
25-02-2016, ora 09:24
stefan2712
Nu este medic/terapeut
stefan2712
Astazi de dimineata am reusit sa fac, dar m-am fortat destul de tare si ma doare zona pe unde scaunul iese plus ca am observat ca erau prezente pete de sange (nu multe) pe scaun si pe hartia igienica. Scaunul a fost foarte tare
0
29-02-2016, ora 15:02
stefan2712
Nu este medic/terapeut
stefan2712
Imi puteti da si mie un raspuns la aceasta problema, va rog?
0
19-08-2016, ora 16:13
Mărcuş Oana
Nu este medic/terapeut
Mărcuş Oana
Recomand asemenea Virginiei Faur urmatoarea reteta impotriva constipatiei: 400 g prune uscate, 200 g caise uscate, 200 g smochine. La aceasta compozitie adaugandu-se 200 g miere si amestecati bine. Pastrati intr-un bol de sticla, iar seara luati o lingurita cu un pahar de apa. Vorbesc din propria experienta, pentru ca mi-a reglat scaunul
Adaugă un comentariu / răspuns

21-08-2019, ora 09:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Melilax si Lenodiar
Pentru un concediu fără surprize neplăcute:
De luat în vacanță: Melilax pentru constipație și Lenodiar pentru diareea călătorului. Melilax conține Promelaxin – Complex cu Miere și Polizaharide din Aloe și Nalbă- fiind indicat în tratmentul constipației, chiar și în prezența unei hipersensibilități viscerale (cum ar fi în caz de colon iritabil), a unor fisuri sau hemoroizi. Lenodiar acționează prin Actitan, un produs care reduce evacuările diareice și normalizează consistența scaunelor, favorizând o echilibrare rapidă a funcțiilor intestinale. Detalii aici
13-09-2017, ora 09:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.