Constipatie bebe de 3 saptamani

29-12-2012
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Bebelusul meu are 3 saptamani, deja are colici din pacate dar pe langa asta, de cateva zile nu are scaun. Am recurs la un supozitor cu glicerina dupa 3 zile, dupa care a iesit f mult. Ulterior medicul ne a recomandat Sanzyme, insa au mai trecut 2 zile si nu are niciun efect.Pe langa asta i am dat mai multe ceaiuri pt colici dar am renuntat la cele care contin menta si degeaba. Ce as putea sa i mai dau;de ce nu are scaun?! Este alaptat la san cam din 3 in 3 ore, iar noaptea de obicei doarme 6 ore. Multumesc
5 comentarii
0
29-12-2012, ora 11:35
anca 22
Nu este medic/terapeut
anca 22
Asa era si bebele meu la inceput si nu am decurs deloc la supozitoare.laptele tau poate sai fie prea gras si din cauza asta el iasa greu cu scaunul, incearca sa ii dai cate doua lingurite de apa plata dupa fiecare alaptare, daca tu il inveti numai cu supozitoare numai asa va iesi cu scaunul si nu e bine consumul in exces de supozitoare pentru bebelusi atat de fragili,
0
29-12-2012, ora 11:48
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
-exclude alimentele care constipa din alimentatia ta.
-maseaza usor abdomenul bebelusului.
-flecteaza -i piciorusele pe abdomen, manevre usoare.
incearca si termometrul, dar in asa fel sa nu-i creezi dependenta.
-desi medicii de azi nu sunt de acord cu administrarea ceaiului de musetel, eu as incerca...10-15 ml de ceai zilnic.
Mult noroc si sa-ti traiasca sanatos, trebuie multa rabdare, puii de om cresc greu.
0
29-12-2012, ora 12:11
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Multumesc de sfaturi. Intradevar, nu vreau sa i mai pun supozitor. I am dat si putin ceai de musetel, sper sa rezolvam problema.
0
29-12-2012, ora 18:10
anca 22
Nu este medic/terapeut
anca 22
Ceai poti sa incerci dar nu prea mult, poate e mai bine, si exclude supozitoarele, se folosesc doar in cazuri extreme, sper ca ti-am fost de folos, sanatate la bebita.
0
30-12-2012, ora 01:06
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Consultand mai multi pediatrii, nu doar unul, mi s-au comunicat urmatoarele lucruri:
- copilul alimentat la san dezvolta foarte rar constipatie
- unii sugari alaptati exclusiv la san au scaun o data pe spatamana sau chiar mai rar si mi s-a subliniat ca acest lucru nu inseamna ca sunt constipati
- poate fi vorba despre constipatie atunci cand scaunul este tare si se sfarama
Ca mama, tu faci ce crezi ca e mai bine pentru puiutul tau, dar eu nu i-as da absolut nimic(mi-am alaptat copilul exclusiv la san pana la 6 luni si dupa ce am consultat niste pediatrii extraordinari nu mi-am pus niciodata problema constipatiei, chiar daca avea zile in care nu avea scaun)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum puteți gestiona colicile sugarului?
  • Noi cercetări pun sub semnul întrebării ce știam până acum despre plânsul copiilor
  •