Constipație grava

09-01-2018
tudor12
Nu este medic/terapeut
tudor12
Sunt constipat de o săptămâna și nu stiu ce sa fac, am făcut microclisma, clisma normala, supozitoare cu glicerina și tot nu pot sa fac. Tin sa precizez ca am probleme cu picioarele și nu pot sa le misc și sa le simt, si cred ca e din cauza ca nu imi pot incorda mușchii necesarii ca sa dau afara. Ce as putea face???
6 comentarii
0
11-01-2018, ora 15:33
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Trebuie facuta putina miscare pt ca tranzitul intestinal si mai ales pt ca evacuarea sa aiba loc cu frecventa normala ! Daca nu va puteti misca picioarele atunci rugati pe cineva sa va indoaie picioarele, adica sa va ajute sa flectati genunchii spre piept ! Sau puteti sa faceti singur un gen de abdomene ajutandu-va de niste benzi sau curele !
La fel de important este sa consumati zilnic fibre vegetale din radacinoase, varza cruda, fructe cu coaja, prune uscate si seminte inmuiate etc !

Succes la exercitii !
0
11-01-2018, ora 20:19
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
O săptămână? Ce vârstă aveți?
0
12-01-2018, ora 12:59
tudor12
Nu este medic/terapeut
tudor12
15 ani
0
13-01-2018, ora 17:43
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Să înțeleg că sunteți paralizat de la brâu în jos. De când sunteți paralizat?
0
13-01-2018, ora 18:02
tudor12
Nu este medic/terapeut
tudor12
de 3saptamani, prima data am avut dureri și amorțeli la solduri inainte de intervenție, după am avut o intervenție minora și după intervenția aia la terapie intensiva am inceput sa nu imi mai simt fundul și ulterior peste vreo 5 zile s a ajuns sa nu imi mai pot mișca picioarele.
0
13-01-2018, ora 19:23
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Ați suferit un accident? De ce anume v-ați operat? În primul rând trebuie să faceți un examen neurologic complet pentru a determina ce anume mai e funcțional și ce nu. Este posibil ca in urma evenimentului partea colonului să ajungă inertă, fără mișcările normale de tranzit intestinal. Nu vă mai mai faceți clisme de unul singur, dacă colonul e paralizat sunt inutile. Mergeți de urgență la medic. In urma rezultatelor testelor este posibil sa va recomande încă o operație. Neevacuarea materiilor fecale poate duce chiar la moarte după o perioadă de timp.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •