Constipatie sau altceva ?

28-05-2021
ALPHA1
Nu este medic/terapeut
ALPHA1
Buna ziua, de cativa ani intampin unele probleme cu tranzitul. Mai exact am perioade de la 1-4-5 zile cand am scaun 1 data pe zi , apoi 1 data la 2 sau 3 zile. Scaunele sunt normale ca si aspect, uneori sunt tari si greu de eliminat. De curand am urmat un tratamen de ligaturare a gemoroizilor de grad 2. Inainte de tratament am facut eco si colonoscopie care au fost ok. Analizele de sange la fel, sunt ok. Timp de 2 luni cat am urmat ttatamentul de hemoroizi am consumat apa, fructe salate, dar aceeasi situatie cu scaunele. Ma nelinisteste cand nu am scaun zilnic. E cv ingrijorator. Tin sa mentionez ca sunt si o persoana mai stresata tot timpul, putin ipohondra si sedentara.
1 comentarii
0
20-06-2021, ora 22:18
Adi63
Nu este medic/terapeut
Adi63
Buna ziua.Aseara am avut senzatia i mperioasa de defecatie, insa nu reuseam sa elimin fecalele..anusul era dilatat, aveam senzatia ca o masa densa blocheaza iesirea, imi venea involuntar de mine sa ma indes continuu fara rezultate..Mentionez ca in aceea zi am rontait seminte de in cam multe, iar acestea erau prezente in acel bol ce nu se elimina..Am introdus un supozitor de glicerina, am incercat o clima desi apa nu era retinuta..Acest calvar a durat vreo 2 ore, transpiram imi era rau..abia dupa o prrioada greu de tot am defecat o parte, dupa care a ramas in rect senzatia ca acolo mai este ceva.nu am putut dormi din cauza acelei senzatii si al durerilor..Din cauza greutatii cu care am defecat, am sangerat putin. Acolo in rect au fost blocate fecalele o perioada buna de timp Azi dimineata am avut scaun dar destul de greu cu dureri in anus toata ziua.Va rog sa imi explicati ce mi s-a intamplat, de ce au ramas blocate fecalele o asa mare perioada? S-a mai confruntat cineva cu asemenea stari de rau? Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  • Tratament și remedii constipație
  •