Constipatie si dureri in jurul buricului

18-07-2011
mikiyme
Nu este medic/terapeut
mikiyme
Buna ziua,
De cateva saptamani ma confrunt cu o problema si anume constipatia. Eu sunt studenta cand veneam acasa acum cateva luni aveam 2 scaune pe zi. Cand plecam la Bucuresti incepeam sa ma constip nu stiu de ce pt ca ceea ce mancam acasa mancam si la Bucuresti. Bun... de 4 luni am inceput sa mananc foarte multa carne.. aproape in fiecare zi cel putin 2 mese care sa contina carne si asta pt ca asa se gateste unde stau.. mentionez ca in apartamentul unde locuiesc exista si o pisica si pe langa faptul ca am facut o stomatita urata ( cred k de la pisica ) mi s-a spus ca nu cumva sa fi facut toxoplasmoza sau toxocara.. Simptomele sunt urmatoarele.. dimineata la scurt timp dupa trezire merg la baie si ies afara ca o " capra " la inceput apoi normal... deci jumatate din scaunul meu este ca cel al caprelor iar jumatate normal. Deja sunt acasa la mine de 3 sapt si situatia este aceeasi. Am baut lichide am mancat fructe si degeaba. Ba mai mult dupa scaun simt ceva dureri in jurul buricului ca niste intepaturi dar variaza. Tin sa mentionez ca nu sunt mancatoare de dulciuri si tot felul de prostii din magazine nu imi dau seama ce poate cauza constipatia aceasta. Nu prea mananc ciorba ce e drept, dar beau lichide multe totusi. daca ma puteti ajuta cu un raspuns va rog.
6 comentarii
0
18-07-2011, ora 00:07
mikiyme
Nu este medic/terapeut
mikiyme
Am uitat sa mai mentionez si faptul ca ma balonez ft repede de cateva zile si abia daca pot termina de mancat din farfurie. In ultima vreme am luat si 2 feluri de antibiotice plus inca cateva pastile pt o infectie urinara si o cistita si ma gandeam ca poate acestea au ingreunat situatia...
0
18-07-2011, ora 00:37
mikiyme
Nu este medic/terapeut
mikiyme
Si cand ies afara simt o usoara durere in fata jos si parca sta sa se rupa ceva. Deasemenea de 1 luna mai exact in timpul menstruatiei cand stau jos uneori simt ca niste intepaturi in fund care merg undeva paralel cu ovarele. Ginecologul mi-a zis ca nu am chisturi.
0
18-07-2011, ora 09:38
meryiob
Nu este medic/terapeut
meryiob
Draga mea, incearca sa mananci cat mai putina carne si fa-ti ordine in alimentatie.

E normal sa simti durere si sa fi balonata daca esti constipata. Eu te sfatuiesc, ca in fiecare dimineata micul dejun sa fie un iaurt cu 3-4 linguri de tarate amestecate timp de o saptamana sau doua, apoi inlocuiesti taratelele cu cerereale.
Si eu am trecut prin asta si numai cu taratele mi-am revenit.

Sa vezi ce bine te vei simtii si inca ceva.mai multe supe si ciorbe te vor ajuta pe viitor.Evita tot ce baloneaza sau costipa cum ar fi varza, fasole, cartofi, conopida, etc.

Sa auzim de bine !!!!!!!
0
18-07-2011, ora 09:48
meryiob
Nu este medic/terapeut
meryiob
Scuze, am uitat sa pun virgula dupa "amestecate"
0
18-07-2011, ora 12:17
mikiyme
Nu este medic/terapeut
mikiyme
Multumesc pt raspuns ! Voi incerca aceasta cura sa vedem daca imi va fi mai bine. Este destul de incomoda situatia.
Sa ne auzim cu bine !
0
18-07-2011, ora 15:09
meryiob
Nu este medic/terapeut
meryiob
Cu multa placere.. Astept sa-mi spui daca a dat rezultate !!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipatia - primul ajutor
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Durerea de burtă
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •