Constipatie, urmata de un fel de diaree.

13-04-2019
Catalin011
Nu este medic/terapeut
Catalin011
Buna ziua! Acum o luna si jumatate aproximativ am inceput sa sufar de constipatie datorita dietei proaste din punct de vedere al fibrelor, tot ce mancam era piept de pui/vita, orez, unt de arahide, paine de secara, omleta, banane si shake-uri proteice, iaurturi si cam atat, dieta nu continea ciorbe, fructe, legume, din propria prostie. Bun, am inceput usor, usor, sa umblu la dieta si sa adaug linte, ciorbe, fructe(mere, pere, prune uscate), salate, ovaz integral, sfecla rosie si alte derivate, pentru a rezolva constipatia + pastile de curcuma. Am inceput usor sa am scaun, dar tot destul de greu, in schimb de aproximativ 3-4 zile, am inceput sa am scaun moale, dar nu apos de 5-6, ori pe zi, chiar mai mult + o usoara senzatia de discomfort, dar foarte suportabila, fara ameteli, varsaturi si altfel de dureri, fara scaderi in greutate iar pofta de mancare se mentine bine si scaunul contine o tenta rozalie, dar nu scaunul in sine, se formeaza o zona rosu deschis in jurul lui, eu presupun ca n-ar fi sange, ci sfecla rosie, iar scaunul uneori are forma de lunga si ascutita, culoare maro deschisa, iar alteori arata ca un carnat dezintegrat pe interior.. Am fost si la medic cand sufeream de constipatie, mi s-a spus sa iau debridat o saptamana si sa-mi schimb dieta, dar nu stiu ce sa mai cred si daca e normal ce mi se intampla. Merg la sala de 6 ori pe saptamana, cofeina consum o singura data pe zi inainte de antrenament, de fumat nu fumez si alcool consum doar la ocazii speciale, o data la 1-2luni. Varsta este de 22 de ani. Ce e de facut?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.