Contraceptia in cazul hepatitei

09-08-2010
piticot20
Nu este medic/terapeut
piticot20
Buna seara,
Se pot administra pilule in cazul in care ai hepatita B (cronic ar presupune medicul0? Am fost la medicul ginecolog, am facut analizele necesare pentru recomandarea pilulelor, totul a iesit OK, dar cand i-am zis doctorei ca am virusul hepatitei B a refuzat sa-mi prescrie contraceptive.Toate analizele mele sunt OK in afara de transaminaze (67 in loc de 55) si acest Ag HBS care apare prezent in sange, la endocrinologie totul a iesit bine. Sotul a facut si el testele pt hepatita si au iesit negative, deci de atata timp nu s-a transmis.
Astept raspunsul si sfatul dvs.
Multumesc
2 comentarii
0
10-08-2010, ora 02:04
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Contraceptivele solicita ficatul si pot provoca ele insele suferinta hepatica. Aceasta, impreuna cu hepatita, se aditioneaza. Riscul este mult prea mare fata de beneficiu. Metodele naturale sunt preferabile, in cazul dv.
0
11-08-2010, ora 20:03
dora_s
Nu este medic/terapeut
dora_s
la mine in familia extinsa cateva rude au decedat din cauza hepatitelor b si c cronice.
intr-un cuplu in care un partener are b cronic nu ar trebui ca prezervativul sa fie prima metoda contraceptiva aleasa?...sau macar sa se vaccineze pt b...nu cred ca e scump.
eu si sotul meu nu suntem purtatori dar tot auzind de multe cazuri de b cronic am hotarat ca ne vaccinam.
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici!

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.