contraceptive in timpul alaptarii

09-09-2007
Mia
Nu este medic/terapeut
Mia
Am o fetita de 3 luni pe care o alaptez la san. Ca met. contraceptiva am folosit prezervativul pana acum, as relua pastilutle janine pe care le luam inainte de a ramane insarcinata, se poate? Care sunt efectele adverse in cazul alaptarii?
Daca le reiau cum sa procedez..ca inca nu am menstruatia, decat cateodata se mai pateza chilotul. Mentionez ca am nasut prin cezariana.Sau ce anticonceptionale imi recomndati. Va multumesc!
2 comentarii
0
10-09-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Dintre contraceptivele orale este de preferat Exluton in cazul dv. Recomandarea medicului curant este preferabila.
0
11-09-2007, ora 00:00
bris
Nu este medic/terapeut
bris
in timpul alaptarii nu se iau contraceptive care sa contina extrogeni pentru ca inhiba secretia lactata.in timpul alaptarii se iau contraceptive numai pe baza de progesteron, iar cel mai cunoscut este exluton. trebuie vorbit cu medicul de planning sau de familie care are fecute cursuri de planning familial penrtu ca asemenea contraceptive au o serie de reactii secundare pe care este bine sa le cunosti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Contracepția și alăptarea
  •