contraceptive Melleva 35

14-02-2013
mada.10
Nu este medic/terapeut
mada.10
e prima data cand folosesc anticonceptionale..am inteles ca au efect de la prima pastila luata..dar exista vreo regula adica trebuie sa nu mai am contact sexual inainte de venirea menstruatiei?
4 comentarii
0
14-02-2013, ora 11:45
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
nu inteleg... de ce sa nu ai voie sa ai contact sexual inainte de venirea menstruatiei?
0
14-02-2013, ora 16:20
mada.10
Nu este medic/terapeut
mada.10
asta e intrabrea mea daca pot avea contact sexual sa zicem cu 2 zile inainte de menstruatie?
0
14-02-2013, ora 16:34
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
te referi daca esti protejata si inainte de menstruatie folosind melleva? sau vreun alt motiv pt care nu poti sa ai contact sexual inainte de menstruatie? este neclara intrebarea ta. daca este prima varianta, atunci tb sa-ti spun ca inteleg ca e prima data cand folosesti anticonceptionale, dar asta nu e o scuza ca sa nu citesti prospectul. daca ai citi prospectul acestor anticonceptionale ai vedea ca scrie acolo "nu veti fi nevoita sa luati precautii contraceptive suplimentare pe durata pauzei de 7 zile in care nu luati pilula, atata timp cat v-ati luat pilulele in mod corect si incepeti pachetul urmator la timp". daca nu ai citit partea asta care e la sectiunea "cum sa luati melleva 35" atunci stau si ma intreb daca ai citit si altceva din prospectul ala... nu e vorba ca iei anticonceptionale pt prima data, ci ca faci greseala de a avea incredere mai mare in oameni de pe internet decat in prospectul care e destul de clar scris si care e realizat de niste oameni specializati. si noi cei care iti raspundem, iti raspundem din ce citim in prospect in mare parte... tu iei pastilele astea pentru ca ti-au fost recomandate de un doctor sau dupa ureche? pentru ca daca le iei dupa ureche tb sa stii ca sunt unele dintre cele mai puternice, sunt asemanatoare cu diane 35 si se prescriu mai ales pt acnee. daca nu vrei sa te duci la doctor atunci macar ia altele, care au o cantitate mai mica de hormoni.
0
14-02-2013, ora 18:14
mada.10
Nu este medic/terapeut
mada.10
mi au fost prescrise pt acnee..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul