Copil 1 an și 8 luni

20-03-2021
Cristinafc
Nu este medic/terapeut
Cristinafc
Bună ziua.
Vin și eu la voi cu o problema legata de fiul meu în vârstă de 1 an și 8 luni.
Am o mare îngrijorare legata de faptul ca ar putea avea autism.
Este un copil foarte vesel, plin de energie și iubitor.
A inceput sa meargă la 10 luni, se catara peste tot, reacționează la alți copii se bucura când ii vede, răspunde la nume, dansează, aplaudă, se joaca cu jucăriile, bate cu mana, papa singurel cu mâinile sau lingurița și bea apa singur.
Acum părțile mai puțin pozitive.. În primul rand nu vrea sa vorbească decât foarte rar... Spune câteva cuvinte dar cum am zis foarte rar.. Nu vrea sa arate cu
Degetul în schimb ma ia de mana și îmi arata ceea ce vrea, nu vrea sa facă pa decât foarte rar.. Mai are un lucru care ii place, este înnebunit după roti dar nu rotește mult la ele, nici măcar un minut.
Va rog dați-mi niște sfaturi și va rog sa îmi spuneți dacă prezintă simptome ale autismului ca să știu ce sa fac mai departe.
Va mulțumesc frumos
1 comentarii
0
22-03-2021, ora 13:40
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Buna ziua,

Asa cum ati observat si dvs. sunt semnale si pro si contra acestei afecțiuni. Un diagnostic acurat se poate pune doar in cabinet in urma unei evaluări psihologice complexe. Apelați la un psiholog clinician in vederea efectuarii acestei evaluări.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul