Copil 4 ani cu amigdalite repetate

11-06-2018
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Salut,
Fiul meu in varsta de 4 ani a facut din luna octombrie 2017 de 4 ori amigdalita pultacee eradicată cu penicilina injectabil

Analize ok, aslo prietenia c, vsh, 4 exudate. I a iesit sideremia mica 25 iar limita este 47.

Probleme digestive nu are, am fost la gastro...orelistul spune că e ok cand nu e in pulseu. Nu mai stim ce sa facem.
2 comentarii
0
11-06-2018, ora 20:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 alimentatie fara acru, sucuri acidulate, citrice, mancare picanta, acra, otet, lamai, usturoi...
chear daca la gastrolog nu sa gasit nimic... asta nu exclude faptul ca la aceste alimente copilul poate face reflux in somn
2 alimentatie coreta si diversificata cu multe legume diferite, fructe diferite..hidratare coret... de ast adepinde sistemul imunitar
3 sirop naturist pentru imunitate de la plafar... se pot incerca diferite cate 2-3 saptamani...
4 spreiuri naturiste pentru gat.. folosite si in perioada cand nu este racit, preventiv.. pentru a micsora inflamatia
0
14-06-2018, ora 22:55
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Va multumesc dl doctor,

ideea este ca dupa ce face penicilina amigdalitele se micsoreaza, la orl ( 3 orelisti ) au zis ca una dintre ele este putin marita, nu mai stim ce sa facem cu el

Acum, facem cei din familie exudate sa vedem ce si cum.

Analizele cum spuneam, au fost ok, aslo, proteina C, vsh, hemoleucograma completa ok, urina ok.

Exudate ok... dar majoritatea au fost facute cand a inceput antibioticul..


Consult la pediatru intr-un centru universitar, ne-a sugerat sa nu i mai dam lapte seara intrucat acesta poate ramane in "amigdalite" si se pot infecta

De imunitate, am incercat urmatoarele : Septilin 2 luni, apoi 2 sicle de Firs Defence( date conform indicatiilor pediatrului ) acum suntem pe beresdrops.


Imi puteti spune va rog frumos la ce spray-uri va referiti


Va multumesc iarasi!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  •