Copil un an si 8 luni-diagnostic???

18-09-2008
natalia29
Nu este medic/terapeut
natalia29
Acum 2 luni copilul meu de un an si 6 luni, acuza dureri de pap si anume se trezea din somn tipind si isi ducea mainile la cap, mai exact spre ciafa.Imi lua si mana mea si m-a punea s-o tin in capul lui.In timpul zilei de asemenea.Spre seara i-au aparut niste ganglioni in spatele urechilor si mai mici prin cap.Am fost cu el la pediatru si mi-a spus ca nu are nimic si ca asa se mai inflameaza ganglionii oamenilor cateodata.Eu m-am speriat f.tare mai ales ca de 5 luni a incetat sa mai manance mancare gatita.Acepta foarte greu iaurtel cu fructe si in rest biscuiti, sticksuri.Totul a inceput brusc intr-o buna zi, pana atunci manca si 'pietre'.
I-am facut nenumarate analize si nimic, ultima analiza, avea leucocitele marite, granulocitele marite si euzinofilele, si un streptococ pneumonie in nas.Medicii imi spun ca analizele nu indica o boala, ba ca nu sunt concludente si ca astea nu sunt motive pentru pierderea apetitului.Cam de o luna in timp ce se joaca isi duce mainile spre cap, tot la ceafa si scanceste.Este f.somnolent, la pranz doarme 4 ore, se scoala la 18.30 si la 20.30-21.00 vrea sa doarma iar.
Nu suporta sa vada mancare ceea ce ma face sa cred ca ii este greata.Am fost la neurolog si mi s-a spus ca din punct de vedere neurologic e ok., dar la insistentele mele mi-a dat trimitere la rmn.Doamna doctor neurolog ne-a spus ca daca avea ceva se vedea.El a cazut cand era mic din patut si s-a lovit in ceafa, dar tot asa mi-a spus ca daca avea ceva ar fi intrat demult in coma.
Spuneti-mi va rog ce sa fac, unde sa ma duc cu el, umblu din medic in medic si nu se intampla nimic.Poate la infectionist, dar unde anume.Ma simt f.neputinciosa.Cum sa-l ajut.RMN-UL IL FACEM PE 1 OCT.
MULTUMESC ANTICIPAT
9 comentarii
0
19-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
mergeti si faceti-i copilului o tomografie computerizata la cap si veti afla exact ceea ce are!!poate sa fie si un cheag de sange si nu se intra in coma de la asta!!nu asteptati pana pe 1 oct.sa nu fie prea tarziu!!mergeti la o clinica particulara si platiti tomografia, este in jur de 200 ron dar atata timp cat este vb de sanatatea copilului nu cred ca are importanta!!multa sanatate
0
19-09-2008, ora 00:00
natalia29
Nu este medic/terapeut
natalia29
la clinica particulara avem programare si mi s-a spus ca examenul CT la copii nu e indicat si ca se face rmn iar la copii se face anestezie generala ca sa stea nemiscat si medicul anestezist vine de 2 ori pe sapt.de aceea dureaza atat.Este cea mai devreme data obtinuta, la celelalte clinici ne programau dupa 10 oct.
0
19-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
va recomand sanadorul din calea victoriei!!acolo am fost si eu cu fetita mea cand a cazut la 2 ani si s-a lovit la cap!!au o aparatura de ultima generatie si nu afecteaza in nici un fel copilul sau nu mai mult decat trebuie!!credeti-ma ca altfel nu mergeam cu fetita mea daca era vb sa ii faca vreun rau!!iar de anestezie nu a fost nevoie, am stat langa ea si am vb cu ea si a stat nemiscata!!multa sanatate
0
19-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
0219699 este nr de tel al sanadorului!!incercati totusi..si intrebati daca nu ma credeti pe mine despre tomografia computerizata la copii!!
0
19-09-2008, ora 00:00
natalia29
Nu este medic/terapeut
natalia29
DA, STIU CA SE FACE CT LA COPII DAR EI SPUN CA RMN NU RADIAZA.CT-UL DA.NUMAI CA LA RMN TREBUIE SA STEA NEMISCATI 30 MIN, IAR COPILUL MEU NUMAI CAND VEDE MEDICI SAU DACA I SE PARE CEVA SUSPECT RACNESTE SI SE ZBATE DE NU-L POTOLESTE NIMENI.SI CICA LA RMN SE VEDE MULT MAI BINE.
MULTUMESC MULT PENTRU SFAT, SI ASA MOR DE FRICA
0
20-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
parerea mea este ca decat sa ii lasati sa il anestezieze sau mai stiu eu ce, mai bine cumparati-i de la farmacie un sirop ceva ca sa il adoarma si o sa fie mai bine!!nu mai stiu cum se numea acel sirop de care stiam de el din copilarie, dar la farmacie sigur o sa va dea ceva sau chiar pastilute si dizolvatile in apa si dati-i cu 10-15 min inainte de rmn!!asa o sa stea nemiscat pt ca e obligatoriu, altfel se greseste diagnosticul!!sper sa nu fie nimic grav!!!va doresc multa sanatate si curaj si sa ne anuntati si pe noi ce ati facut!!numai bine
0
20-09-2008, ora 00:00
natalia29
Nu este medic/terapeut
natalia29
mi-a spus neurologul ca nu e o anestezie ca de operatie ci una usoara de jumate de ora
0
20-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
ce sa zic...daca aveti incredere atunci faceti asa...eu una as fi ales siropul ;) numai bine
0
15-10-2008, ora 00:00
natalia29
Nu este medic/terapeut
natalia29
Da in sfarsit am facut rmn-ul.Nu are nimic neurologic, dar are sinuzita maxilara, si eu mereu am banuit asta dar medicul mi-a spus ca nu e posibil, ca la varsta asta inca nu are sinusurile formate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: