Copilul meu de 10 ani nu poate dormi singur

04-01-2016
Tray
Nu este medic/terapeut
Tray
Bună ziua. Va rog sa mă ajutaţi cu un sfat pentru a rezolva problema somnului la băiatul meu de 10 ani. Cam de 4 luni de zile nu mai poate dormi singur. Am încercat diverse metode: stau lângă el pana adoarme, las o lumina de veghe, îl mângâi pe spate sau povestim ce a făcut peste zi. Niciun rezultat. Merg la culcare, lângă soţul meu, iar peste 2 -3 ore apare lângă mine, spunându - mi sa vin lângă el ca nu poate dormi. Deja a devenit o problema stresanta, obositoare pentru amândoi. Va rog, spuneti- mi Cum sa procedez pt a rezolva aceata situatie. Multumesc.
9 comentarii
0
04-01-2016, ora 23:56
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Buna seara,
inteleg ca de 4 luni incercati sa rezolvati problema, dar ma intreb: ce s-a schimbat acum 4 luni in viata copilului sau a familiei? Vreun deces, vreo mutare de domiciliu sau scoala, vreo ruda bolnava, certuri cu sotul, o imbolnavire a copilului sau operatie, etc? Poate va ganditi ce eveniment ar putea fi legat de aceste manifestari ale copilului. El se teme de ceva si trebuie aflat de ce anume. Ce va spune el cand nu vrea sa doarma singur, care-i motivul?
0
05-01-2016, ora 00:00
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Daca nu v-a spus dvs, sa incerce si tatal sa aiba o discutie "ca baietii", dar calma, care sa-l incurajeze sa se deschida. Teama lui poate fi reala sau imaginara - de fapt emotia e reala, chiar simte frica, dar ma refer la obiectul fricii.
Daca nu reusiti nici asa sa aflati ce-l sperie, puteti apela si la un psiholog.
Sanatate!
0
05-01-2016, ora 00:02
Tray
Nu este medic/terapeut
Tray
Nu a avut loc nicio situaţie din cele enumerate de dvs sau altceva care sa îl facă sa nu poată adormi. El îmi spune ca îi este frica, ca îşi imaginează monştri Cum ies din dulap. II explic ca nu exista aşa ceva. Se trezeşte în miezul nopţii şi nu mai poate adormi când vede ca nu sunt lângă el.
0
05-01-2016, ora 00:15
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
poate a vazut filme cu monstri seara tarziu si imaginatia i-a lucrat suficient cat sa-l sperie. Dar e destul de mare incat sa stie deja ca monstrii nu exista - cred ca ce va spune el e doar ceea ce poate exprima si e altceva in spate. Si spunandu-i ca nu exista, dar el simtind totusi frica, nu i-o minimalizeaza, bs chiar il poate face sa nu se simta inteles, ca si cum emotia lui nu ar fi reala, desi el o simte. El are nevoie sa stie ca emotia lui e normala, ca e normal sa-i fie frica, dar ca e in siguranta.
Mai bne mergeti la psiholog.
0
05-01-2016, ora 00:17
Tray
Nu este medic/terapeut
Tray
Mulţumesc pentru sfat. Voi încerca să merg cu el la un psiholog.
0
05-01-2016, ora 12:25
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Psiholog plus un consult la neuropsihiatru de copii ! Se numeste pavor nocturn manifestarea si uneori necesita tratament medicamentos !
0
05-01-2016, ora 13:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pavorul nocturn apare in stagiile profunde, de somn adanc. Nu e asta.

Nu il mai lasati sa vada nici un fel de desen animat cu monstrii, nici jocuri pe calculator sau pe tableta de acest gen (taiati sursa).

Incercati Gemoderivat de muguri de tei argintiu. Este un extract concentrat de tei care se da si la bebelusi cand nu pot dormi. Alegeti de la Plafar cutia pe care scrie si dozarea pentru copii. Gemoderivatul de tei argintiu merge bine si pentru somn si pentru starile de anxietate.
0
05-03-2016, ora 04:01
Psiholog Nedelcu Tatiana -Marilena
Psihologie, Constanta
Psiholog Nedelcu Tatiana -Marilena
Va sugerez cartea terapeutica pentru copii'Iepurasul care voia sa adoarma de Carl -Johan Forssen Ehrlin

Sa va fie de folos,

„Din dragoste de oameni, pentru oameni”
Psiholog-psihoterapeut-prof. psihopedagog Nedelcu Marilena Tatiana
0
09-03-2018, ora 01:26
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Buna seara! sunt si adolescenti sau tineri care nu reusesc sa adoarma singuri, depind de frati, parteneri, prezenta parintilor in casa, animale de companie. Nu este nimic anormal in asta daca asa am fost invatati. Era anormal sa doarma singur al dvs copil daca il obisnuiserati altfel, doar ca l ati invatat inconstient sa depinda de prezenta dvs in camera. El asociaza siguranta cu persoana dvs stand langa el.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru un somn odihnitor și sănătos la copii
  • Co-sleeping – dormim în același pat cu bebelușul?
  • Siguranța copilului la somn
  • De cât somn are nevoie un copil?
  • Asocierile de somn la copil
  • Somnul copiilor cu ADHD, mai scurt și mai slab calitativ
  • Noi recomandări privind orele de somn necesare copiilor pentru a fi sănătoși
  • Obiceiurile de somn asociate cu consumul de alcool și droguri la adolescenți
  • STUDIU: Sugarii și copiii mici expuși la dispozitive cu ecrane tactile dorm mai puțin
  •