Copilul meu nu vorbește (3 ani)

23-06-2022
Maxiluk19
Nu este medic/terapeut
Maxiluk19
Buna ziua, vin și eu cu anumite întrebări legate de băiețelul meu, Maximilian de 3 anișori
Recent citisem ceva despre autism și mi am indus o frica foarte mare cum ca el ar da niște semne de genu și anume: Nu vorbește decât câteva cuvinte și le zice destul de rar, in rest zice multe silabe de tot felu, uneori se uita in gol și Răspunde destul de greu la numele lui, gen Răspunde după a 3 a încercare, dar întotdeauna Răspunde, când încerc sa ii explic ceva sau sa i povestesc ceva, se eschivează își caută altceva de făcut sau plânge, uneori evita contactul vizual, in general ne privește in ochi poate uneori pentru puțin timp, in general Răspunde la contact dar de multe ori când facem ce i place sau ce i se pare lui interesant o face pentru mai mult timp, se si eschivează de la contact de multe ori si
Menționez si restu care se încadrează la bune si anume ca e afectuos se cere in brațe, dacă ii zicem sa ne pupe ne pupa, si nu doar pe noi, arată cu degetul spre lucruri, e curios, e prietenos cu oamenii si cu copii mai ales, se joaca normal inclusiv cu copiii si cu jucăriile, nu are rutine nu are ticuri nu si flutura mâinile nu se învârte încerc sau dacă o face o face foarte rar in joaca(l am văzut de câteva ori in 3 ani), zâmbește inapoi, nu umbla pe vârfuri, nu țopăie, urca scările pe scara blocului, la locul de joaca are anumite rețineri fata de câte ceva, dar treptat s a dat pe leagăn, pe tobogan, deci își învinge si anumite temeri. Ne greu si ne stresam foarte mult pe tema asta
Menționez si ca am anunțat pediatrul si avem programare la neurolog si orl, dar niciodată nu ne am pus întrebări legate de auz chiar dacă reacționează mai târziu uneori. Știe sa mănânce cu lingurița si sa bea din pahar sau cana sau cu paiul si pune paharul pe masa corect. Tind sa cred ca nu știe multe
Jocuri, dar se joaca cu mingea cu mașinuțele corect nu are niciun tic repetitiv, poate unele jocuri nu le știe deloc dar ma gândesc ca e si din cauza ca nu vorbește. Va mulțumesc pentru orice sfat
1 comentarii
0
05-07-2022, ora 11:32
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Desigur trebuie verificat auzul, dar ar fi util sa va adresati si unui logoped. Nu pare sa fie justificata ingrijorarea Dvs. cu autismul, intarzierea formularii cuvintelor are o alta cauza, dar se va rezolva aceasta problema in timp. Sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: copilul nu vorbeste