Copilul nu poate respira pe nas

29-01-2018
Amelia25
Nu este medic/terapeut
Amelia25
Am o problema cu băiețelul meu de 2 ani care de aproape 2 luni nu poate respira pe nas.Totul a început cu o răceala la începutul lui Decembrie iar de atunci respira doar pe gurița.Noi nu stam in țara, suntem in Anglia, si aici medicii pe care i-am întâlnit nu sunt de mare ajutor.Am fost la spital cred ca de vreo 3-4 ori in acest interval, de fiecare data ne-au prescris antibiotic, pe motiv ca are roșu in gât, pentru ei doar asta știu aici, are roșu in gât, ii umflăm de antibiotic...Si pe lângă antibiotic, ne recomandau picături de apa Salina care pentru noi si problema puiului meu au fost apa de ploaie.Am încercat nenumărate metode de desfundare al nasucului dar fără rezultat.In urma cu o luna, ma repet, o luna am fost la medic din nou, care normal ca i-a prescris antibiotic pe motiv ca are roșu in gat, (când am ajuns acasă m-am uitat in gututul copilului si nu avea nimic, așa ca nu i-am dat antibiotic prescris a patra oară in câteva luni) si in sfârșit la insistentele mele mi-a dat trimitere la ORL-ist, numai ca e mult mai diferit de sistemul de la noi, așadar abia pe data de 7 Februarie îmi va vedea cineva in sfârșit copilul.De asemenea, medicul mi-a prescris ultima data si un spray nazal puternic care era normal pt copii peste 6 ani si care se presupunea ca o sa-i desfunde nasul, lucru care nu s-a întâmplat.Precizez ca numai ce am reușit sa ma uit atent in interiorul nasucului lui si am observat ca este atât de umflat in interior încât este imposibil sa poată respira.Va rog, dați-mi un sfat domnule doctor, Spune-ți-mi ce ar putea fii, cu toate ca bănuiesc ca sunt polipi dar chiar si așa sa aibe nasucul înfundat pe o perioada atât de lunga de timp ?Va mulțumesc
6 comentarii
0
29-01-2018, ora 08:38
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Puteti folosi Betabioptal sau un preparat asemanator care are si un component antiinflamator! Succes!
0
28-02-2018, ora 02:17
Amelia25
Nu este medic/terapeut
Amelia25
Am nevoie de ajutor, am fost in data de 7 Februarie cu băiețelul la doctorul ORL si mi-a prescris xyzal, ceva ce este pentru alergii, au trecut 3 săptămâni de atunci si situația băiețelului meu nu s-a ameliorat.Astept sa primesc de la mama din România Betabioptalul recomandat de domnul doctor dar as avea o întrebare pentru ca sunt tare îngrijorată de aceasta problema cu nasucul înfundat.Totul a început pe fondul unei răceli la începutul lunii Decembrie iar de atunci băiețelul meu are nasucul înfundat, fără nici un fel de secreție nazala.La început, se vedeau in interiorul nărilor umflaturi de culoare rozalie, normala.Acum, acele umflaturi, care am înțeles ca se numesc cornete sunt de o culoare mai închisă, cam movulie.Va rog sa îmi spuneti care ar putea fi cauza acestui nasuc înfundat de atâta timp.Am făcut tot ce se putea, am fost si aici la medici de familie, la doctori la spital si toti îmi recomandau numai antibiotic pe motiv ca are roșu in gat dar nimeni nu a reușit nici măcar doctorul ORL de aici sa îmi zică din cauza persista acest nasuc înfundat.Va mulțumesc anticipat
0
28-02-2018, ora 08:23
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Folositi Betabioptal si daca in scurt timp rezultatele nu sunt promitatoare, pasul urmator este cu Prednison de 5 mg, o tableta si jumatate ( pisate) dimineata si la fel seara, timp de 5 zile. Succes !
0
28-02-2018, ora 12:55
Amelia25
Nu este medic/terapeut
Amelia25
Va mulțumesc, domnule doctor!
0
07-03-2018, ora 01:41
Amelia25
Nu este medic/terapeut
Amelia25
Domnule doctor, as vrea sa îmi spuneti cum se administrează bioptalul pentru băiețelul meu de 2 ani?De câte ori pe zi, câte picături si pe ce durata si in cât timp ar trebui sa se observe îmbunătățiri ?Va mulțumesc frumos
0
07-03-2018, ora 08:29
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Betabioptal de 4x/ zi o pic in fiecare narina, minim 5 zile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: