Corectare muscatura inversa fara operatie

21-08-2016
cristid9
Nu este medic/terapeut
cristid9
Buna ziua! Am muscatura inversa, respectiv mandibula se inchide peste maxilar. Primul molar stang mi-a fost extras acum doi ani. Primul molar drept, este rupt pe jumatate si la baza are un chist, va fi si acesta extras curand. De asemenea si al doilea molar stang de pe maxilar mi-a fost extras. Iar incisivii laterali nu mi-au crescut.

Avand in vedere configuratia gurii mele, este posibila corectarea muscaturii inverse fara operatie, doar cu aparat dentar? Am 20 de ani, urmeaza sa vizitez in decursul saptamanii viitoare si un domn doctor ortodont.

Detin si o radiografie frontala a gurii, ar fi util sa o atasez? Intreb pentru ca nu am observat obiceiul de a atasa resurse fotografice pe forum.
6 comentarii
0
24-08-2016, ora 20:25
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna seara,
Da ar fi utila o radiografia dar nu suficienta.
Astept sa vad radiografia.
Sunt cazuri in care se poate rezolva muscatura inversa fara operatie chirurgicala dar asta se poate spune abia dupa o analiza minutioasa bazata pe calcule si masuratori exacte.

Seara frumoasa!
0
12-09-2016, ora 02:17
Ella.mag
Nu este medic/terapeut
Ella.mag
Buna. Urmează in Noiembrie sa fac aceasta operație la mandibula. Am inceput acest tratament la începutul anului, eu am fost un caz fericit in care nu mi-a trebuit aparat dentar deoarece pe baza mulajului care mi sa luat doctorii au constatat ca nu necesit aparat pentru a mi se îndrepta dinții deoarece mușcătura venea bine. Eu acest proces l-am inceput in Italia si in România imi voi pune aparat de dinaintea operație pt a-mi putea fixa maxilarul de mandibula dupa operație. Nu am avut incredere in doctorii romani deoarece cand mi sa descoperit acest lucru aveam vreo 8 ani si nu era asa vizibil, eu personal nu i-am dat importantă dar părinți mei da. Doctori romani mi-au zis sa aștept, am așteptat, merg in Italia la control doctori mi-au spus ca mi se putea stopa cu aparat si se rezolva. O alta cauza care a mai sporit aceasta creștere a fost si scoaterea maselelor, dentiștii care i-am avut de-a cursul vieții mele mi-au scos toate maselele de jos, acum nu mai am deloc deși probabil rădăcinile erau bune puteau sa fac o construcție dar dentiștii au fost inconștienți, doar sa scoată si sa ia banul. Infine. Revenind la subiectul principal. As dori un sfat de la cineva care a trecut prin aceasta operație si sa-mi dea câteva sfaturi, câteva amănunte in legătura cu asta ca sunt putin speriata, recunosc, cine nu ar fi. Va multumesc
0
13-09-2016, ora 07:26
Blandiana
Nu este medic/terapeut
Blandiana
Buna Ella!!! Eu am facut aceasta operatie acum 2 luni in Cluj Napoca, poti sa imi scrii in privat o adresa de e-mail sau o adresa de socializare sa povestim mai in detaliu si sa iti trimit poze daca doresti
0
03-07-2017, ora 13:55
RalucaR
Nu este medic/terapeut
RalucaR
Buna ziua, am o intrebare legata de muscatura inversa. Fetita mea in varsta de 3 ani are tendinta sa impinga cu limba dintii de jos in asa fel inca cei de jos ii incaleca pe cei de sus cand rade si cand vorbeste (cand musca am impresia ca sunt egali). Intrebarea mea este cum sa procedez? Ma indrept spre un stomatolog, ortodont si logoped (la aceasta varsta - se poate face ceva pentru corectare?). Mentionez ca mai trebuie sa ii iasa maselele de sus (al doilea rand). Multumesc frumos,
0
12-07-2017, ora 11:28
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Miscarile pe care le face fetita dvs nu sunt anormale la vasrta ei. Cam toti copiii fac acest lucru pana pe la 5 ani.
Puteti merge la un medic ortodont pentru o consultatie ca sa aflati mai multe detalii.
Multa sanatate.
0
14-07-2017, ora 12:09
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
va recomand sa mergeti si la un ortodont cat si la un logoped pentru ca va putea afecta si vorbirea.
O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Beneficiile alăptării asupra dentiției copiilor
  • Mușcătura strâmbă
  •