Coroana dentara desprinsa!

50 comentarii 1 2
0
19-10-2012, ora 11:24
simplyme
Nu este medic/terapeut
simplyme
Buna ziua!Acum 3 luni mi-am pus o lucrare dentara formata din 2elementi:unul pus pe un pivot iar celalalt direct pe gingie.Problema este ca acum 2 zile lucrarea a cazut.Am mers inapoi la medicul care mi-a pus-o, si mi-a recimentat-o.A 2-a zi de dimineata, in timp ce mancam, lucrarea a picat iar.Intrebarea mea este care ar putea fi problema?Lucrarea nu este buna sau materialul cu care a fost cimentata?O sa merg iar la medic, dar mi-e frica, ca o sa mi sa intample la fel.Ce pot face?
Va multumesc!
0
26-10-2012, ora 21:53
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
din cate inteleg aveti o lucrare cu extensie. ( extensia este acel dinte care il inlocuieste pe cel lipsa, se sprijina pe gingie si se leaga de un dinte vecin cu el doar intr-o singura parte). acest gen de lucrare si accepta numai in conditiile in care extensia este sustinuta de DOI dinti slefuiti, nu doar de unul. acest dinte, ce suporta practic forte masticatorii cat pentru doi dinti, va fi suprasolicitat in timp si se va pierde.
de asemenea extensie se face numai pentru a inlocui un incisiv lateral sau un premolar.
nu cred ca la dvs se indeplinesc aceste conditii. in plus, faptul ca se decimenteaza asa repede se datoreaza probabilsi unei incorecte adaptari in ocluzie.
cred ca ar trebui reconsiderat tipul de lucrare care vi s-a facut. fie sa faceti o punte clasica, la care dintele lipsa sa fie sustinut de doi dinti vecini, unul in fata si altul in spatele celui pierdut. fie sa va ganditi la un implant dentar in locul dintelui lipsa si o coroana separat facuta pe dintele care este deja slefuit si cu pivot.
1
26-08-2013, ora 12:58
Dr. Zlotea Mircea
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Zlotea Mircea
Extensiile agregate pe un singur dinte nu tin.
0
08-09-2013, ora 10:09
cristian d.
Nu este medic/terapeut
cristian d.
buna ziua, as dori va rog frumos un sfat, vara trecuta mi s-a facut o lucrare, o punte in partea de sus de la canin(inclusiv) spre spate, puntea e prinsa pe canin si cel de langa el plus un pivot din fibra, ultima masea sta oarecum in aer sprijinita doar pe gingie.din punct de vedere estetic a iesit foarte bine, problema e ca de cateva zile am dureri foarte mari dor pe partea cu lucrarea, e deajuns sa o ating si doare foarte rau, calmantele nu isi mai fac efectul (ketonal).inainte de cimentarea definitiva am stat 1 saptamana cu puntea provizoriu si atunci au aparut dureri asemanatoare si doctorul mi-a extras nervii din cei 2 dinti piliti.in cazul de fata, cu lucrarea cimentata ce se poate face? se trage de lucrare sa iasa afara? mi-e sa nu se rupa ceva sa nu mai aiba pe ce pune lucrarea.multumesc anticipat
0
08-09-2013, ora 14:53
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, este important de stabilit daca dintii stalpi, cei pe care se sprijina lucrarea, au tratament de canal corespunzator. O radiografie recenta poate arata mai exact situatia. Poate sa fie nevoie sa se reintervina pe canalele dintilor ( lucru pentru care este nevoie de indepartatul lucrarii ) sau poate fi nevoie de rezectie apicala, o interventie chirurgicala in care se curata infectia aparuta la varful dintelui. Lucrarea, daca este cimentata definitiv, are sanse mici sa iasa prin "tragere" si trebuie taiata, tratati dintii si refacuta. Informatiile relatate sunt insuficiente pentru a stii care este situatia locala.
0
06-03-2014, ora 12:57
gabryelab
Nu este medic/terapeut
gabryelab
Buna ziua, am o lucrare pusa de curand, din patru dinti din care cei doi de pe margini sunt imbracati.Dupa vreo doua saptamani s-a desprins lucrare de pe unul din dinti, si a ramas doar un dinte cimentat, de pe care se misca si aici lucrarea dar nu se desprinde. Cum se poate proceda sa poata fi desprinsa lucrare fara sa fie taiata. Va rog indrumati-ma ce sa fac.Va multumesc, astept raspuns.
0
08-12-2014, ora 20:24
andreiilie
Nu este medic/terapeut
andreiilie
Buna seara, De aproape un an de zile am un implant la o masea. De ceva timp am observat ca intre gingie si coroana de observa foarte putin bontul acela protetic(pivotul)...probabil sa strans gingia putin...E normal ? Ce pot face ca gingia sa revina la normal sa acopere bontul...este foarte putin vizibil...se vede ca o mica dungulita de metal intre gingie si coroana. Nu am dureri de nici un fel...nu ma supara.


Multumesc
0
10-12-2014, ora 06:25
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna seara! Este posibil sa se fi produs o resorbtie osoasa in jurul implantului si indirect o retractie gingivala. In faza incipienta, nu e de speriat. Implanturile trebuie si ele verificare periodic clinic si prin radiografie, asa ca mergeti la medicul dumneavoastra pentru control.
0
14-12-2014, ora 15:40
frcris
Nu este medic/terapeut
frcris
Buna ziua. De vreo 4 luni mi-am pus o coroana dentara de portelan pe un dinte din faţa partea de sus pe un pivot pus aproximativ acum 1 an. Momentan observ că coronita se mişcă, din ce cauza? Nu prea mananc pe el nu inteleg de ce se misca. Ce sa fac?
0
14-12-2014, ora 23:41
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Se poate sa se miste coroana cimentata ( din diverse multiple motive ) sau radacina dintelui cu totul; mergeti la dentist sa vada care e situatia. Nu stati asa; chiar daca feriti la muscatura dintele, el primeste contacte la vorbire, la multe miscari pe care nu le constientizati.
0
15-12-2014, ora 09:20
frcris
Nu este medic/terapeut
frcris
Va mulţumesc pentru răspunsul dvs. Da dacă aş sta asa cu el riscă să cadă ?
0
25-01-2015, ora 17:21
minion
Nu este medic/terapeut
minion
Buna ziua,

Mi-am pus recent o coronita formata din 5 (molari+premolari) si am observat ca ultimul molar este din alt material sau mai bine spus alta culoare, mult mai inchisa. Este posibil sa-l fi pus datorita faptului ca se exercita o forta mai mare acolo si sa fie din alt material? Medicul m-a intrebat doar ce culoare sa fie coronita, nicidecum din doua culori!
Va multumesc!
0
31-07-2015, ora 08:25
marga1977
Nu este medic/terapeut
marga1977
am avut 5 dinti imbracati in fata (un canin si toti incisivii). s-au macinat pe dedesubt, iar acum pe toti am introdus pivoti din fibra de sticla. va intreb poate tine o lucrare doar pe pivoti sau trebuie sa imbrac si caninul sanatos
medicul imi spune sa scot nervul si la canin si sa-l imbrac, dar nu as mai scoate nervul pt ca am probleme cu gingia care se inflameaza f usor si are tendinta de retragere
va multumesc
0
12-08-2015, ora 15:26
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Da, o lucrare pe pivoti pe fibra de sticla poate tine foarte bine insa recomandarea de a lua si imbraca si caninul celalat este din multe alte motive. Unul ar fi pentru ca muscatura se poate echilibra mult mai bine, altul ar fi de estetica si impartirea spatiului lucrarii.
Sa stiti ca se poate opta si pentru a solidariza dintii doi cate doi sau cate trei prinsi in lucrare. Aceasta alegere se va face in functie de muscatura dumneavostra si bineinteles de statusul parodontal al dintilor, adica implantarea lor in os si ce probleme cu gingiile ziceti ca aveti. Mai intai stabilizati partea gingivala si abea apoi faceti o lucrare definitiva.
Insa ceea ce va zic aici e informativ pentru ca nu stiu exact cum arata dintii. O radiografie poze sau/si chiar un consult ar putea duce la mai multe detalii potrivite nevoilor dumneavoastra.
0
13-11-2017, ora 14:09
daniel1222
Nu este medic/terapeut
daniel1222
buna, mi a pus coroana dentara la masea provizoriu, dar doamna nu mia specificat ca nu o sa fie de culoare a dintilor (alb) e de culoare de metal, zici ca sunt terminator 2, nu mi place de locc, ce sa fac, mai bine nu o mai pun, poate sa imi puna una de culoare alba?
0
05-07-2018, ora 14:36
gabrielgr
Nu este medic/terapeut
gabrielgr
buna ziua, recent mi, am facut dantura de sus si am observat ca dupa cimentarea definitiva mi, a ramas spatiu intre gingie si coroana dentara pe unde intra aer si apa..nu raman resturile de mancare inauntru.aceeasi chestie imediat dupa ce mi, au fost pusi provizoriu si am baut apa la vreo 2 ore aceeasi problema..este grava??va mai cobori gingia sau este nevoie sa merg la medic sa imi faca lucrarea din nou??multumesc anticipat
0
05-07-2018, ora 14:40
gabrielgr
Nu este medic/terapeut
gabrielgr
medicul mi, a spus ca nu sunt dintii mei si sunt dinti falsi.iar cu timpu gingia se va mai retrage si va mai acoperii acea zona
0
10-07-2018, ora 06:44
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, este posibil sa mai '' coboare gingia'' in spatiul acela. Igienizati cat puteti de bine cu periuta si dus bucal in zona aceea pentru a nu retentioana resturi alimentare ( chiar daca nu le simtiti ).
0
27-09-2018, ora 14:45
Paula264
Nu este medic/terapeut
Paula264
In 2004 am facut coroana dentara dreapta si stanga pe maxilar.Au ramas 3 incisivi sanatosi, fara carii dar, acestia s-au inchis la culoare (vinetii) cam la1-2 saptamani de la terminarea tratamentului(2004). In2009 cand am revenit la medic, s-a mirat cand a vazut dintii vineti.A aprins o bricheta sub acesti 3 incisivi.Eu am zis auu iar medicul a tacut.Va rog sa-mi spuneti de ce diintii si-au schimbat culoare si daca mai sunt sanatosi sau e ceva grav?
Acum vreau sa-mi pun 2 coroane din ceramica pentru ca cele din 2004 s-au sticat dar, incisivii mei sunt vineti iar ceranica alba.Ce solutii exista? Mentionez ca nu doresc sa scot nervii la cei 3 incisivi daca or fi sanatosi.
Multumesc, astept un raspuns.
0
07-10-2023, ora 22:23
Linus
Nu este medic/terapeut
Linus
Buna
Am o intrebare va rog
Acum o luna zile am avut o lucrare dentara partea sus coroana, cimentare definitiva
Problema este ca am observat a 2 zi ca intra aer pe langa masea, si nu numai cind mananc simt ca intro parte nu are stabilitate se misca.
Nu am putut sa ma reintorc la cabinet deoarece a trebuit sa plec in alta tara unde locuiesc
Ma gandesc sa merg la un medic dentist sa verifice
Intrebare mea este oare se mai poate da jos si recimenta fara sa se rupa?
Sau sa astept sa sa desprinda de la sine!?.
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
50 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: