Coroana dentara..nelamurire

08-12-2012
YUL
Nu este medic/terapeut
YUL
Buna..as dori o parere despre cum e mai bine..sper sa ma faca inteleasa

Imi lipseste un incisiv lateral...iar incisivii frontali erau incalecati si cu cv probleme mai vechii..deci am optat pt o coroana dentara din ceramica presata(medicul mi-a spus cas mai buni pt partea din fata decat cei pe zirconiu). iar eu am zis ca sa arate si estetic bine..coroana sa fie si cu incisivul lateral celalalt, (mam gandit ca cel lipsa vor sta cu ceilalti)dar el a zis ca mai bn slefuieste caninul de langa incisivul lateral lipsa..

Cum este mai bn...vreau sa arate si estetic bine...dar nici nu as vrea sa imi slefuiesc si incisivul si caninul pt ca ei nu au nimic. Un sfat..o parere daca se poate.multumesc
12 comentarii
0
08-12-2012, ora 10:54
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
De ce nu faci un implant pentru incisivul lateral? Apoi cate o lucrare pentru fiecare dinte in parte? Asa ar fi mult mai estetic (si nu este exagerat de scump!).
0
08-12-2012, ora 11:22
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
NU ai scris varsta...
una e sa iti dai cu presupusul pt aprox 20 ani,
una e sa fii de gen feminin sau masculin
si.
alta e sa fii de varsta a 2-a..
..DA..conteaza.in luarea UNEI decizii importante pt tine
si
pt cel ce-ti recomanda.
cele bune,
0
08-12-2012, ora 12:15
YUL
Nu este medic/terapeut
YUL
Nu am luat in discutie un implant(nici nu stiu daca pune sau cat costa, stiu ca nu lucreaza cu vreun tehnician din oras..ci din timisoara)..pt ca nici nu mi s-a vindecat inca locul de unde a fost scos incisivul(se vindeca greu, au existat complicatii, nu stiu exact sa explic) Practic acum imi va face o lucrare provizorie sa nu stau de sarbatori fara dinti. Am 23 de ani si sunt fata..
0
08-12-2012, ora 23:58
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
multi inainte!
DA.fiind fata se MERITA sa faci tot posibilul sa-ti faca lucrarea ok
ma refer sa poti zambi si nici sa nu-ti pileasca alti dinti...stanga-dreapta.cam ASA procedeaza cand,
vad ca NU esti hotarata.
iti doresc tot ce-i mai bine pt tine!
0
09-12-2012, ora 01:07
YUL
Nu este medic/terapeut
YUL
Multumesc frumos :) La fel si tie !
0
09-12-2012, ora 15:48
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
Din pacate, daca nu iei in calcul varianta unui implant, pilirea vecinilor, respectiv incisiv central si canin, ramane singura varianta. Nu e vorba ca te vede medicul nehotarata, asta e singura procedura care se poate realiza. Prin urmare, ti se va face o coronita formata din 3 dinti. Tinand cont ca aceasta lucrare este chiar in fata, sfatul meu este sa nu mergi la un medic oarecare. Cauta un medic bun, care sa-ti garanteze ca tehnicianul cu care lucreaza e si mai bun!
0
09-12-2012, ora 16:23
YUL
Nu este medic/terapeut
YUL
Pai aici este nelamurirea mea...pentru ca oricum incisivii centrali amandoi ii voi pili pentru ca erau incalecati si cu plombe mai vechi.Si ideea mea era sa sa faca o coroana de 4 si cu incisivul lateral din partea cealalta.

Trebuie neaparat sa se sprijine dintele lipsa si intr'o parte si in cealalta?..Nu poate sta in ceilalti trei?
0
09-12-2012, ora 18:55
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
Uneori se poate. Conteaza marimea dintilor. Mergi si cere si sfatul altui medic.
0
11-12-2012, ora 12:47
Dr. Durbac Marius
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Durbac Marius
Buna ziua!
SItuatia dumneavoastra poate fi rezolvata prin mai multe variante :
1. CEA MAI BUNA (estetic si din puncte de vedere al igienei) : - implant dentar in locul dintelui lipsa iar pe incisivii centrali coronite individuale ;
2. punte care sa implice cei doi incisivi centrali ca si stalpi si incisivul lateral lipsa ca si extensie (daca incisivul lateral omolog este deteriorat de carie se poate lua si acesta in lucrare ca un al 3-lea stalp insa acest dinte nu are o mare valoare protetica)
3. puntea recomandata de medicul dumneavoastra

De obicei cand se opteaza pentru o punte dentara se aleg ca si stalpi (dintii slefuiti) dintii din vecinatatea spatiului edentat INSA, in functie de zona in care lipseste dintele se poate recurge (cum este cazul dumneavoastra ) cu succes la a se face o extensie pentru acel dinte. Sunt multe de discutat de aceasta tema referitor la ce e bine sa alegeti in functie de mai multi factori insa cele 3 de sus in ordine de la cel mai bun la cel mai putin bun vi se poate aplica si dumneavoastra (raportat la informatiile pe care le pot avea despre duneavoastra )
0
26-08-2013, ora 12:45
Dr. Zlotea Mircea
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Zlotea Mircea
Proteza Kemeny fixata prin metode adezive.
0
29-03-2014, ora 22:35
maraanton
Nu este medic/terapeut
maraanton
Prietena mea s-a aflat intr-o situatie asemanatoare; a optat pana la urma pentru un implant pe care l-a facut la LLL Dental, si este multumita cu decizia luata.
0
12-04-2014, ora 20:01
anamariae
Nu este medic/terapeut
anamariae
Buna seara! O problema de genul acesta am si eu.canin lipsa urmatorii doi plombati vai de ei..iar lipsa si cea de minte cu plombe.care ar fi solutia? Si daca ar fi sa ii imbrac care e diferenta intre dinte de portelan si semiportelan? Cu ce se deosebesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: