Coroane dentare -albire

18-04-2019
Daniela1402
Nu este medic/terapeut
Daniela1402
Bina ziua, as dori sa stiu daca exista vreo metoda de a albi..macar putin, coroanele ddntare.
Am 6 dinti din fata, semiportelan, de 10 ani, stiu ca trebuie schimbati, nu am apucat caci am facut un bebe, acum nu prea am timp/bani sa vin in romania sa mi i schimb, si sunt..galbeni..pe o scara de la 1 la 10, sunt cam la nivelul 8.
O sa ii schimb peste vreun an jumate..insa pana at, imi e rusine sa zambesc.
Ce as putea incerca? spalatul de 10ori pe zi, spalatul o luna..3 luni cu bicarbonat? fac orice, doar sa se albeasca macar putin.

Va multumesc mult!
O zi frumoasa!
1 comentarii
0
22-03-2023, ora 23:55
Dr. dentist: Maier Marius
Stomatologie, Brasov
Dr. dentist: Maier Marius
Bună ziua,

în cazul coroanelor semiportelan, procesul poate fi mai dificil, deoarece partea ceramică a coroanei poate fi mai puțin receptivă la albirea chimică.

Este important să rețineți că, în timp ce un tratament de albire poate ajuta la îmbunătățirea aspectului coroanelor dentare, acestea vor fi încă vechi și uzate, astfel încât schimbarea lor ar fi cea mai bună soluție pe termen lung. În plus, orice încercare de albire a coroanelor dentare acasă, cum ar fi utilizarea bicarbonatului de sodiu, poate fi periculoasă și poate cauza deteriorarea coroanelor sau a dinților înconjurători.

Cu drag va stau la dispoziție oricând, dvs sau apropiaților dvs, pentru eventuale întrebări sau nelămuriri.

Să ne auzim cu bine,

Dentistul Meu:

Dr. Maier Marius - doctor medic stomatolog

Zâmbim împreună
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cele mai bune practici privind albirea dentară
  • Metode naturale de a albi dinții
  • Nanoparticulele pot fi soluția de ultimă generație pentru albirea dinților
  •