cortizol crescut

24-09-2008
macanel
Nu este medic/terapeut
macanel
Am facut in ianuarie niste analize hormonale in urma carora diagnosticul a fost: insuficienta progesteronica. In colaborare cu dr endocrinolog si dr. ginecolog am urmat un tratament cu Duphaston si vitamina E forte, tratament pentru reglarea ciclului menstrual si a putea ramane insarcinata. Intamplarea face ca dupa 6 luni de tratament, in a 14 zii a CM, am facut o scumpa de insolatie ceea ce a declansat ciclul menstrual. Data de 22 iulie, a fost prima zi a ultimului meu CM. Si acum sunt în ziua 65, ceea ce m-a determinat sa imi refac analizele hormonale ale caror valori sunt:cortizol-559, 8 nmol/L; estradiol-320, 2 pmol/L; FSH-4 mUI/mL; LH-8, 5 mUI/mL; Progesteron-1, 79 nmol/L; Prolactina-177 uUI/mL; FT4-17, 4 pmol/L; TSH-1.77 uUI/mL. Care ar putea fi cauza valorii ridicate a cortizolului avand in vedere faptul ca normalele sunt cuprinse intre 171-536? Multumesc
2 comentarii
0
24-09-2008, ora 00:00
dora_dora490
Nu este medic/terapeut
dora_dora490
Stimata doamna, ati dori sa incercati un produs natural pt a regla toate problemele hormonale?
0
25-09-2008, ora 00:00
macanel
Nu este medic/terapeut
macanel
As fii dispusa sa incerc si ceva naturist pentru reglarea hormonala cu care ma confrunt. Astept mesajul dv. Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Copiii mici din grădinițele norvegiene au un nivel ridicat de stres
  •