costuri analize helicobacter

04-09-2012
corinatz20
Nu este medic/terapeut
corinatz20
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cum pot depista helicobacter pylori?
Cum se numesc analizele pe care trebuie sa le cer?
Si cat costa?
Unde le pot face?
Am niste crize incredibile de aproximativ un an si ceva...regulate, odata la o luna si ma tine cam trei zile, am incercat tot ce puteam incerca...
Ca simptome.dureri in capul pieptului, greturi, arsuri in stomac si am impresia ca ma arde pana in gat...adica pe tot esofagul...deci va rog astept ceva raspunsuri care ma puteti ajuta.
Multumesc frumos.
7 comentarii
0
04-09-2012, ora 19:35
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ar fi bine sa faci o endoscopie sa stii clar daca e ceva de tratat la nivelul stomacului, daca ai reflux al bilei, reflux gastric, etc.
Pentru depistare HP, prima data este bine sa faci analiza din sange, sa vezi si in ce cantitate este. Chiar sa intrebi cand faci analiza, sa nu scrie doar pozitiv sau negativ.
Daca iese pozitiv, peste 1.1, trebuie sa faci tratament.
Dupa aceea, cel mai bine, ca sa stii daca mai ai bacteria, este analiza din scaun. Acolo apare sigur, mai sigur decat la endoscopie. In sange, si dupa tratament si dupa disparitia bacteriei, pot ramane anticorpi si sa-ti dea un rezultat fals pozitiv.
Si o eco abdominala ti-ar prinde bine, sau ce iti recomanda gastroenterologul dupa un consult fata in fata.
Sanatate!
0
04-09-2012, ora 19:41
corinatz20
Nu este medic/terapeut
corinatz20
multumesc frumos pentru raspuns, am inteles nu=s chiar ieftine analizele, stiti ceva detalii?
0
04-09-2012, ora 19:42
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Era in jur de 35 de lei. Intreaba si medicul de familie daca poti sa faci gratuit acolo unde apartii.
0
04-09-2012, ora 19:49
corinatz20
Nu este medic/terapeut
corinatz20
se pot face in orice oras nu? Sunt din Calarasi...si nu m-ar mira sa-mi spuna ca aici nu se poate si sa-mi dea trimitere ceva la Bucuresti. Multumesc frumos.
0
04-09-2012, ora 19:51
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
No, este deja o analiza de rutina. Si daca medicul de familie spune ca n-are cu7m, mergi la o clinica particulara, cam atat costa. Intreaba inainte.
0
04-09-2012, ora 19:51
corinatz20
Nu este medic/terapeut
corinatz20
ok, va multumesc mult
0
04-09-2012, ora 19:52
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Sanatate! Daca iese pozitiv si ti se prescriu antibiotice sa nu uiti sa iei si probiotice sa nu te afecteze la intestine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: