Cosuri 'enervante'

07-07-2014
Radzzz
Nu este medic/terapeut
Radzzz
Buna ziua,
Am 21 de ani si de pe la 12/13 ani imi tot ies cosuri, cum dispar unele, apar altele. Am incercat creme de toate felurile: skinoren, advantan...etc si nimic, ies altele mereu...deja e o problema destul de enervanta.
Am observat ca apar mai multe la alimente gen ciocolata, cacao, motiv pt care evit, dar asta nu e o solutie.
De asemenea am citit ca o dereglare a florei intestinale poate duce la asta.

Am fost la dermatologi, am aplicat cremele/gelurile respective dar fara rezultat.

As vrea sa tratez cauza problemei, nu doar efectele motiv pentru care v-as ruga sa-mi dati ceva sfaturi/solutii.

Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
10-07-2014, ora 16:53
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Acneea este o afectiune cronica, care necesita perioade lungi de tratament local si dermatocosmetic in cabinet. La femei se pot face analize ptr a investiga etiologia. Nu exista un tratament standardizat, de aceea tot un medic dermatolog va stabili tratamentul dupa un consult.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie,
medic dermatolog
0
02-10-2014, ora 22:25
andreea8346
Nu este medic/terapeut
andreea8346
Buna,
Si eu m-am confruntat cu aceeasi problema si dupa 3 ani am scapat cu tratament sistemic (indicat de medicul dermatolog) si peeling chimic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  • Coșuri pe față la adulți - cauze și tratament
  • Coșuri pe fese - cauze și tratament
  • Spironolactona poate reprezenta o soluție eficientă pentru tratamentul acneei persistente la femei
  • Un nou răspuns pentru tratamentul eficient al acneei: nanoparticulele transportoare
  • Studiu investighează prejudecățile și stigma socială asociate cu acneea
  •