cosuri pe spate, exista un tratament local?

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
a multumesc pentru posibilitatea de a pune intrebari si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
am 25 de ani, sunt casatorita de 6 ani.de un an de zile am hotarat sa renunt la anticonceptionale, dupa 4 ani in care am luat regulat marvelon.in foarte scurt timp spatele meu s-a umplut de cosuri.lucrul acesta s-a mai intamplat in urma cu cativa ani cand am hotarat sa renunt la pastilele anticonceptionale pt o vreme.imediat ce am revenit la doza zilnica de hormoni(marvelon) prroblema cosurilor a disparut.
este frustrant ce mi se intampla.si as vrea sa stiu daca exista un tratament local si de ce mi se intampla acest lucru.
1 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Acneea nu are ca tratament de prima intentie anticonceptionalele ! Ea este o boala in sine si poate eventual fi ajutata de anticonceptionale.Tratamentul local cel mai eficient ar fi cu creme cu tretinoina RETIN A, SMOOTHDERM, sau cu ISOTRETINOINA, ISOTREXIN, sau cu colutii continind eritromocina si /sau zinc ERYFLUID SAU ZINNERIT.Indiferent de tratament este preferabil ca acesta sa fie condus de medicul dermatolog.
-
Prof.Dr. Anca Zbranca
Medic Primar Dermato-venerologie
Colaborator ROmedic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  • Coșuri pe fese - cauze și tratament
  •