Coxartroza

19-12-2020
TudorPopa
Nu este medic/terapeut
TudorPopa
Buna ziua!Am 26 de ani și în urma cu 6 luni am apărut dureri inghinale apoi la 2-3 săptămâni, in spatele genunchiului a apărut lichid!!Mi-am făcut rmn la genunchi și Ct la bazin.Rezultatul rmn-ului a fost de acumulare lichid intraarticular iar al ct-ului a fost ok..Fara leziuni ale coloane lombare și, Fara modificări Tdm ale bazinului..Și acum după o ședință de fiziokineto terapie sunt bănuit de coxartroza! Menționez că mușchiul piciorului afectat este puțin atrofiat decât celălalt!Ce este de făcut?mulțumesc!!
5 comentarii
0
21-12-2020, ora 12:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai datele capitale:
- sex, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate;
- eforturi profesionale, domestice si sportive practicate;
- antecedente traumatice, inflamatorii/reumatologice, metabolice etc.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-12-2020, ora 21:22
TudorPopa
Nu este medic/terapeut
TudorPopa
Sex masculin, Greutate 87 kg -Inaltime 1, 80, Fotbal amator, Fara antecedente reumatologice și de orice natura ortopedica!!.Durerile sunt suportabile, in zona inghinala mă ține ceva și mă incomodează, și în spatele genunchiului este acumulat lichid..Repet am și rmn al genunchiului și Ct lombar și inghinal..rmn-acumulare de lichid intraarticular și în spatele acestuia iar ct-ul -fara modificări ale bazinului și ale c lombare!!Ce ar putea fi? mulțumesc frumos!!
0
21-12-2020, ora 23:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cea mai plauzibila ipoteza ramane cea a supra-solicitarii mecanice a articulatiilor (greutate excesiva, efort fizc fabulos si distructiv).
Desigur ca exista si ipoteza unei afectiuni reumatologic/inflamatorii (boala de sange, de tip auto-imun), mai putin plauzibila dar perfect posibila.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-12-2020, ora 09:09
TudorPopa
Nu este medic/terapeut
TudorPopa
Mulțumesc frumos !!Dar șansele de a fi coxartroza care sunt?Fizioterapeutul mi-a găsit reflexele genunchilor destul de slabe!!
0
22-12-2020, ora 14:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Coxartroza este rarissima la aceasta varsta, insa poate fi urmarea unei maladii Legg-Calve-Perthes, a unei displazii luxante coxo-femurale, a unei necroze a capului femural, coxa magna sau alte displazii, urmarea unui traumatism, a unei fracturi acetabulare sau a efortului exagerat de tip sportiv.
O examinare clinica si radiologica poate elucida problema.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: