crema vaginala

12-08-2009
andolina
Nu este medic/terapeut
andolina
buna ziua ! am fost astazi la farmaciei si i-am cerut doamnei o crema vaginala pentru mancarime si usturime cum am vazut in cateva revista ca exista si mi-a dat o crema (ulterior am citit in prospect) care se foloseste in tratamentul de candida si are 5 mg, e un singur flacon. Doamna respectiva mi-a zis sa ma dau dimineata si seara (plus ca nu stiu daca imi va ajunge nici macar 3 zile) dar nu cred ca are vreun efect din moment ce el e destinat tratamentului de candida si se foloseste o singura data... mentionez ca in primavara am fost la ginecolog si m-am tratat de candida, iar acum au reinceput mancarimile... ce sa fac ? sa folosesc acea crema sau sa ma sa-i dau cu ea in cap ?
3 comentarii
0
12-08-2009, ora 21:16
Mr. Nick
Nu este medic/terapeut
Mr. Nick
In niciun caz nu-i dati cu ea in cap...
Mancarimile pot fi determinate si de o infectie fungica...

Sfaturi practice pentru prevenirea mancarimilor vaginale

* Pastrati zona genitala curata si uscata;
* Evitati folosirea servetelelor umede colorate si parfumate, precum si baile cu spumante;
* Alegeti lenjeria intima din bumbac si eviti-o pe cea din materiale sitetice;
* Schimbati-va daca avetii lenjeria umeda, in special dupa ce ati facut sport. Daca sunteti la mare si aveti costumul de baie ud este indicat sa-l schimbati;
* Evitati produsele de igiena intima care au multi conservanti, emulgatori, coloranti si alte substante chimice agresive;
* Consumati iaurt bogat in culturi probiotice sau luati tablete cu lactobacillus acidophilus, atunci cand va sunt prescrise antibiotice;
* Stergeti-va intotdeauna dinspre fata catre spate, ori de cate ori folositi toaleta pentru a evita raspandirea bacteriilor in vagin;
* Slabiti cateva kilograme, daca sunteti supraponderala;
* Daca suferiti de diabet, pastrati-va glicemia la o valoare normala;
* NU va scarpinati! Va veti inrautati cu siguranta;
* Evitati contactul sexual in timpul tratamentului si pana ce dispar mancarimile.

Remedii naturiste

1. Comprese cu lapte rece tinute pe zona genitala 5-10 minute, de 5-6 ori pe zi;
2. Uleiul din germeni de grau;
3. Bai de sezut cu infuzie din salvie, urzica sau ulm alunecos;
4. Spalaturi locale cu otet diluat cu apa sau cu bicarbonat de sodiu alimentar;
5. Bai de sezut in apa sarata: dizolvati 1/2 cana sare de masa intr-un lighean cu apa calda si aseazati-va in el. Introduceti un deget in vagin pentru a permite circulatia apei sarate, indepartati-l si relaxati-va timp de 10-15 minute. Aceasta reteta aplicata in 2-3 seri consecutive ar trebui sa va elibereze de senzatia stresanta de mancarime;
6. Se bea infuzie din galbenele indulcita cu miere (1 cana inaintea meselor principale);
7. Ceai Ginosept.

Toate cele bune si insanatosire grabnica!

In speranta ca v-am putut fi de folos, cu placere si respect,
NICK;)

-
NIHIL SINE DEO - NIMIC FARA DUMNEZEU!

Slavit, Cinstit, Cantat, Preamarit si Recunoscut sa fie Domnul Dumnezeu
cel in 3 Ipostasuri: Tatal, Fiul si Sfantul Duh!

"Pentru credinciosi nicio dovada nu este necesara"
"Pentru necrediciosi nicio dovada nu este posibila"
Stuart Chase
-
0
12-08-2009, ora 23:23
andolina
Nu este medic/terapeut
andolina
Multumesc din inima pentru raspuns si cu siguranta voi urma sfaturile ! Dar cu crema respectiva ce sa fac ? o pot folosi o data ? adica o singura seara ?
0
13-08-2009, ora 06:50
Mr. Nick
Nu este medic/terapeut
Mr. Nick
Da, o puteti folosi!
Numai Bine;)

-
NIHIL SINE DEO - NIMIC FARA DUMNEZEU!

Slavit, Cinstit, Cantat, Preamarit si Recunoscut sa fie Domnul Dumnezeu cel in 3 Ipostasuri: Tatal, Fiul si Sfantul Duh!
"Pentru credinciosi nicio dovada nu este necesara"
"Pentru necrediciosi nicio dovada nu este posibila"
Stuart Chase
_
Adaugă un comentariu / răspuns

13-09-2017, ora 09:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Varicoline
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.