Crize de eructații

16-10-2020
Alex.81
Nu este medic/terapeut
Alex.81
Bună ziua. Mă confrunt de câteva luni cu o problemă pe care nu știu dacă voi reuși să o trec cu bine.

Simptomatologie: eructații foarte dese. Eructațiile au crescut cu 90% însă flatulența a scăzut scăzut cu 90%

Chiar de la primele ore ale dimineții  stomacul este zgomotos și simt nevoia să dau aerul afară chiar dacă nu am luat încă micul dejun.

Situația se agravează la mâncăruri puțin mai condimentate, când merg la toaleta pentru scaun și în situații de stres. Am eliminat rând pe rând toate acele mâncăruri care nu-mi fac bine deloc și printre care se numără: Ciupercile, Sosurile, Ceapa, Usturoiul, Conopida, Fasolea, Mezelurile, Prăjelile și mă gândesc serios să renunț la tot ce conține drojdie și bicarbonat de sodiu.

Simptomele dacă îmi aduc bine aminte au început prin luna Aprilie și fiind sătul de situație am luat decizia să trec la dieta vegană sperând că îmi voi reveni și cu ocazia asta voi da jos din kilogramele în plus. Situația nu sa îmbunătățit ba din contră așa că am renunțat la veganism acum vreo 3 săptămâni și am început să i-au medicamente

Am luat: Omeran, Emanera, Kebene plus, Espumian, Dicarbocalm însă toate m-au ajutat foarte puțin spre deloc.

Am amânat vizita la medic din cauza condițiilor care se întâmplă din păcate pe mapamond. Ieri am fost la un cabinet medical unde am făcut o ecografie abdominală. Înafara de ficatul puțin mărit nu mi-a găsit nimic ieșit din comun... bineînțeles mi-a spus că sunt plin de aer. Mi-a dat Meteospasmyl și Eqitranchil.
Mi-a recomandat câteva teste printre care se numără cel pentru helicobacter pylori și cel de intoleranță la gluten. O să le fac și pe acelea însă mă îndoiesc că ar fi una din cele două problema pentru că înafara de eructații și stomac zgomotos nu am alte simptome cum ar fi lipsa poftei de mâncare sau scădere în greutate fără motiv. Dacă am uneori stări de vomă este pentru că nu reușesc să controlez eructațiile.

Din cercetările pe care le-am făcut online bolile care pot provoca aceste simptome sunt: Hernia hiatală, Ulcerul, Gastrita... desigur sunt boli mult mai grave care pot provoca aceste simptome însă prefer să nu mă gândesc la ele deocamdată.

Aș dori să știu dacă a trecut cineva prin așa ceva și aș aprecia un sfat foarte mult... mulțumesc anticipat
2 comentarii
0
19-10-2020, ora 14:13
Alex.81
Nu este medic/terapeut
Alex.81
Bună ziua. Revin cu o noutate și anume că sunt negativ la testul helicobacter pylori. O să fac până la sfârșitul săptămânii și testul de alergie la gluten și revin cu rezultatele.
0
26-10-2020, ora 13:37
Alex.81
Nu este medic/terapeut
Alex.81
Mda se pare că sunt singur pe lume cu problema asta. În privința testului gluten am ieșit negativ.. nu mai știu ce să fac
Adaugă un comentariu / răspuns

13-09-2017, ora 09:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.