CT Torace

99 comentarii 1 23 4 Înainte ›
0
04-02-2012, ora 06:36
helen2012
Nu este medic/terapeut
helen2012
DA AM CITIT TOT CE ATI SCRIS VA MULTUMESC MULT.LUNI O SA MERGEM LA ONCOLOGIE SPERAM CHIAR SA INCEAPA CHIMIO DOAR CA DOREAM SA VA INTREB DACA II VA CADEA PARUL DE LA CITOSTATICE.MEDICUL CARE I-A FACUT BIOPSIA MI-A ZIS DE CEVA VITAMINE SA CUMPARAM PENTRU EL SA BEA, DACA ATI PUTEA SA IMI ZICETI CE VITAMINE SE POT ADMINISTRA IN CAZUL LUI SI DE UNDE SE POT CUMPARA.VA MULTUMESC.
0
04-02-2012, ora 10:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
de la orice farmacie. nu au nici o indicatie totusi. poti sa-i da, poti sa nu-i dai, e alegerea ta. parul intr-adevar cade de la citostatice, uneori mai repede, alteori mai lent. nu mi-ai zis unde se va trata.
0
04-02-2012, ora 20:59
helen2012
Nu este medic/terapeut
helen2012
BUNA SEARA DA VA INCEPE LUNI TRATAMENTUL CU CITOSTATICE NU STIU EXACT CE O SA II ADMINISTREZE DEOARECE NUMAI LUNI O SA VADA PROFESORUL REZULTATU DE LA BRONHOSCOPIE DAR MIO COMENTAT CA VA TREBUI SA FACA CITOSTATICE CAND IMI SPUNE VA VOI COMUNICA.V-A FACE TRATAMENT IN SPITALUL DE ONCOLOGIE CLUJ NAPOCA.DOREAM SA VA INTREB DACA EXISTA SI POSIBILITATEA SA NU ACCEPTE CORPUL CITOSTATICELE SAU CUM SE MAI SPUNE SA NU REZISTE CORPUL.VA MULTUMESC O SEARA PLACUTA.
0
05-02-2012, ora 01:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa-ti clarifici intai aceasta intrebare. da, citostaticele au efecte adverse, diverse si unele destul de severe. dar indicatia lor se bazeaza si pe un anume status de performanta al omului, care include si o capacitate de la le suporta. desigur ca uneori versi destul de tare, ti-e greata, iti cade parul, poti avea diaree, poti sa faci o infectie sau sa ai risc de sangerare, sau anemie, sau diverse senzatii nervoase sau etc, dar oncologul decide cam daca omul poate sa le suporte sau nu. altfel, pentru orice efect advers, cam exista o abordare. ramane de vazut !
0
05-02-2012, ora 05:16
helen2012
Nu este medic/terapeut
helen2012
VA MULTUMESC MULT SI VA DORESC SA AVETI O ZI FRUMOASA.
0
05-02-2012, ora 22:06
helen2012
Nu este medic/terapeut
helen2012
BUNA SEARA AM O INTREBARE TATALUI MEU II ADMINISTREAZA DIAZEPAN INTRAMUSCULAR SE VEDE CA DE VINERI A INCEPUT SA DEA SEMNE DE OBOSEALA FIZICA SI AZI O CAZUT IN SALON ESTE FOARTE SLABIT TREMURA SI IMI ZICE CA NU ARE FORTA NICI CA SA SE INCALTE NUMANANCA NUMAI FOARTE PUTI AR PUTEA SA FIE DIAZEPANUL CAUZA.VA MULTUMESC
0
06-02-2012, ora 17:26
helen2012
Nu este medic/terapeut
helen2012
BUNA ZIUA AZI L-AM DUS PE TATAL MEU LA ONCOLOGIE I-AU FACUT RMN LA CAP SI CT LA TOT ORGANISMUL DEOARECE SITUATIA LUI DE SANATATE A INCEPUT SA SE AGRAVEZE DE VINERI ADICA NU AVEA PUTERE SA UMBLE TREMURA PAREA SA FIE O CRIZA DE EPILEPSIE I-AU SCRIS CARBAMAZEPINA.A INCEPUT SA FACA CITOSTATICE CARBOPLATIN SI VEPEZID SI I-AU ADMINISTRAT MANITOL POT SA ZIC CA A INCEPUT SA FIE PUTIN MAI BINE, VA ROG SA IMI SPUNETI DACA SE POATE INRAUTATI MAI MULT.VA MULTUMESC
0
06-02-2012, ora 17:50
helen2012
Nu este medic/terapeut
helen2012
AM UITAT SA VA SPUN CA FACE 3 ZILE DE CITOSTATICE SI APOI FACE PAUZA DE 3 SAPTAMANI APOI IAR 3 ZILE DE CITOSTATICE
0
08-02-2012, ora 06:29
helen2012
Nu este medic/terapeut
helen2012
BUNA DIMINEATA AZI ESTE CEA DE-A TREIA ZI DE PERFUZIE IL VAD PUTIN MAI BINE DAR ESTE NORMAL CA I-A INTRAT SUGHITU DE 24 DE ORE SI NU SE MAI OPRESTE CE ASI PUTEA SA II DAU.VA ROG SA IMI SPUNETI DACA DUPA ACESTE 3 ZILE VOR VENI ZILE CRITICE, MI-AU DAT DE LA ONCOLOGIE PASTILE DE GREATA SI VARSATURI SE CHEAMA ONDANSETRON 8 MG.VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNSUL DUMNEAVOASTRA.
0
08-02-2012, ora 22:28
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
are facut un CT sau un RM de cap care arata metastaze cerebrale ? din pacate cancerul pulmonar cu celule mici da foarte des si repede metastaze cerebrale, care nu pot fi tratate cu citostatice obisnuite si trebuie facuta iradiere pe creire CAT MAI REPEDE !
sughitul se trateaza si el cu odansetron, dicarbocalm, diazepam, posibil carbamazepina. in schimb care este discutia pentru iradierea cerebrala ? daca are metastaze in creier, aceste 2 citostatice - vepesid si carboplatin, nu ajuta, caci nu patrund in creier.
0
09-02-2012, ora 06:06
helen2012
Nu este medic/terapeut
helen2012
BUNA DIMINEATA DA ARE CT LA CAP DAR NU SE VEDE TUMOARE CEREBBRALA IAR AZI O SA II FACA RMN CEREBRAL SA VEDEM CE NE DA ACOLO.DOREAM SA VA INTREB PE DUMNEAVOASTRA DACA NU CUMVA ACEST DESECHILIBRU NU VINE DIN ZIUA DE BRONHOSCOPIE DEOARECE V-AM MAI SCRIS CA I-AU ADMINISTRAT 2 FIOLE DE ADRENALINA CA I S-A FACUT RAU RAMANAND FARA AER S-A PUS NEGRU SI S-IA REVENIT FOARTE GREU DOAR ATUNCI CAND I-AU ADMINISTRAT ADRENALINA NU STIU EXACT CE REACTII A AVUT IN ACELE MOMENT DEOARECE EU ASTEPTAM AFARA SI TOT CEA CE ESTE ACUM IN PRIVINTA DEZECHILIBRULUI SI CONTROLUL GURI SE INRAUTATESTE LA 3 ZILE DUPA BRONHOSCOPIE ACUM I-AU DAT PRIN PERFUZIE MANITOL ESTE VIZIBIL PUTIN MAI BINE.II ADMINISTREZ ZILNIC LA AMIAZ SI SEARA PASTILA DE CARBAMAZEPINA DAR SUGHITU PERSISTA.VA MULTUMESC CAND O SA AM REZULTATUL OFICIAL DE LA RMN O SA VA SCRIU.O ZI BUNA VA DORESC.
0
09-02-2012, ora 21:14
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
speculatiile nu isi au rostul. va asteptam cu informatii noi !
0
11-02-2012, ora 09:55
helen2012
Nu este medic/terapeut
helen2012
BUNA DIMINEATA DORESC SA VA ZIC CA AVEM REZULTATUL DE LA RMN CONCLUZII...SINUZITA MAXILARA DREAPTA.SINUZITA CRONICA ETMOIDA-SFENOIDALA.FARA LEZIUNI CEREBRALE SUGESTIVE PENTRU DETERMINARI SECUNDARE.ACESTA ESTE REZULTATUL RMN IN CARE SE VEDE CA NU ARE LEZIUNI CEREBRALE.DORESC SA VORBESC CA STAREA LUI SA INRAUTATIT VINERI DIMINEATA AVAND O FORMA DE COMA SUPERFICIALA CU ASPECTE DE UNFLATURI ALE FETEI SI COLORAREA EI IN ALBASTRUI SI CU UN SOMN DESTUL DE AGITAT DAND NUMAI SEMNE NU DE VB NUMAI MURMURAT AM CHEMAT AMBULANTA CARE LA ORA 15 I-AU ADMINISTRAT HEMISURCINAT DEOARECE LIMBA SI BUZELE ERAU UNFLATE SI CEVA DE DURERE FACANDU-MI RETETA DE ANTIBIOTIC INJECTABIL LA 9 SEARA SA ADMINISTRAT DARE NUMAI 1 G. URCANDUI GLICEMIA AM SUNAT DINOU LA SALVARE DEOARECE AVEA 250 GLICEMIA FARA NICI O SCHIMBARE AU VENIT SI I-AU PUS O PERFUZIE SI I-AU ADMINISTRAT AMPICILINA INCA UN GRAM INTRAVENOS.AM REUSIT IN ACELASI TIMP SA INCHIRIEM UN APARAT DE OXIGEN DEOARECE SATURATI DE OXIGEN ERA DE 70 LA SUTA SA REUSIT PRIN MULT EFORT SA FIE SCOS DI ACE STARE DUPA 20 DE ORE O SA VA SCRIU VALORILE SI DIAGNOSTICUL PUS DE MEDIC DISPNEE NEO PULMONARA TA90/62 SAT O 76 LA SUTA PULS 95.VA ROG SA MASCUZATI DE ACEST MESAJ DESTUL DE LUNG DAR SUN INGRIJORATA DE CE A AVUT ACEASTA STARE DE COMA SUPERFICIALA.VA MULTUMESC SI VA DORESC O ZI LINISTITA.
0
11-02-2012, ora 11:32
helen2012
Nu este medic/terapeut
helen2012
MA SCUZATI AM UITAT SA VA ZIC CA EL A FACUT SI FEBRA 38 SI PESTE VA MULTUMESC
0
11-02-2012, ora 12:05
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
iarasi, subliniez, speculatiile despre diagnostice nu isi au locul pe internet, dar cel mai probabil, la cum descrii, i s-a suprapus o infectie respiratorie, poate o pneumonie, peste boala lui neoplazica pulmonara. este o situatie foarte frecventa, din pacate, si una din cauzele majore ale mortii in cazul bolnavilor de cancer bronhopulmonar in stadiu terminal. se indica deci tratamentul suportiv si cel antibiotic.
0
14-02-2012, ora 18:53
helen2012
Nu este medic/terapeut
helen2012
BUNA SEARA DOREAM SA VA INTREB CE SE POATE ADMINISTRA PENTRU RAUL PE CARE IMI ZICE TATAL MEU CA IL ARE UN RAU CARE NU CAUZEAZA DURERI DAR NU POATE MANCA.CE PUTETI SA IMI SPUNETI CA DE IERI A INCEPUT SA SCUIPE SANGE NU IN CANTITATI MARI SI II LIPSESC CU TOTUL PUTERILE NU POATE SA SE DEPLASEZE NICI PANA LA WC ACESTA ESTE DECURSUL BOLI SAU CE.VA MULTUMESC DIN SUFET O SEARA PLACUTA VA DORESC
0
14-02-2012, ora 19:54
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu este concludent ce inseamna ca "nu poate manca". cum am zis mai sus, daca are o infectie suprapusa, aceasta trebuie dovedita si tratata, altfel pune in pericol viata bolnavului pe termen scurt. este si una din cauzele frecvente la acest tip de bolnavi pentru "stare de rau" sau "a nu pute sa manance". altfel, din pacate, cancerul este o boala care prin natura ei da lipsa de pofta de mancare si nu prea exista solutii pentru asta. daca nu poate sa INGHITA, dar are pofta de mancare, atunci e o problema complet separata care poate fi adresata chirurgical.

in ce situatie ne aflam ?

partea cu "puterile" de asemenea, nu e neaparat sa fie data de faptul ca nu poate sa manance. mai degraba datorita insuficientei respiratorii si eventual unei anemii suprapuse. care este nivelul lui de hemoglobina recent depistat pe analize biologice ?
0
15-02-2012, ora 07:28
helen2012
Nu este medic/terapeut
helen2012
VA MULTUMESC CUM POT SA VA ZIC CA EL NU ARE POFTA DE MANCARE SI DACA REUSESTE SA BEA DE EX. O CANA DE LAPE II ESTE FOARTE RAU UN RAU CARE DA INCLUSIV SCHIMBAREA CULORI FETEI IN CULOARE GRI-NEGRIU ALTFEL AR PUTEA INGHITI IAR PUTEREA II LIPSESTE CU DESAVARSIRE NU POATE SA SE RIDICE NICI PENTRU A MERGE LA WC IAR ACUM CAND VEDE CA SCUIPA CU SANGE ESTE FOARTE DECAZUT PLANGE SI TREMURA TOT NU MAI STIU CE POT SA FAC PENTRU EL.EU AM ANALIZE DE SANGE DE LA SPITAL O SA VI LE SCRIU PENTRU A LE VEDEA D-TRA DIN DATA DE 19.01.2012 VSH 56mm/h H=5.900.000/mmc, Hb=14, 5, Ht=48, 75%, L=12.710/mmc, Tr=250.000/mmc, , GLICEMIE=207mg/dl, UREE=27, 4mg/dl CREATINA=0, 99mg/dl, TGO=23U/l, TGP=12U/l, LDH=369U/l, GGT=24U/l, BT=0, 46 mg/dl, FA=481U/l, colesterol=143mg/dl, TG=110MG/DL, ACID URIC =3, 9mg/dl, FE=56ug=/dl, PT=7, 06g/dl, tsPMN=86%, L=12%, M=2%.EX URINA..BIL.NEG., UBG-NORMAL, KET-NEG, ASC-20mg/dl, GLU-NORMAL, PROTEINE-30mg/dl, , , ERY-neg, pH-5, NIT-neg, leucocite-neg, D-1030.Sediment urinar 2-4 leucocite...EX. SPUTA E. COLI. ESTE TOT CE AM VA MULTUMESC O ZI BUNA VA DORESC
0
15-02-2012, ora 21:14
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, totusi e posibil ca analizele sa nu mai fie aceleasi ca in urma cu o luna. ex sputa - e coli, de exemplu, indica spre o infectie (desi putin ciudat) care trebuia rezolvata cu antibiotice. daca scuipa sange, este foarte posibil ca hemoglobina lui a scazut sub valori normale, ceea ce ii accentueaza starea de oboseala.
toate aceste probleme nu le puteti rezolva acasa, mai bine incercati sa-l prezentati undeva, eventual la o camera de garda de medicina interna, cel putin, unde sa i se faca niste analize si sa se vada ce mai poate fi facut pentru tratamentul lui simptomatic, daca la un centru de ingrijire paliativa nu aveti acces.
altfel trebuie sa va impacati cu ideea ca nu ai mai mult de facut pentru el, nu poti sa-i mai faci mai nimic. este evolutia normala si de neinduplecat a bolii.
este internat pe undeva ? mai face febra ? chimioterapie va mai continua ?
0
15-02-2012, ora 21:47
helen2012
Nu este medic/terapeut
helen2012
buna seara da el a facut 3 zile de chimioterapie care a facuto ambulotor din lipsa de locuri, si va face iar la 3 saptamani adica in 27 iar 3 zile de chimio acum nu este internat si acum a facut tratament cu antibiotic de ampicilina 2 g la 12 ore intravenos nu mai face febra.dar folosim oxigen care ne este de mare ajutor.va multumesc si va doresc o seara placuta
0
18-02-2012, ora 14:48
helen2012
Nu este medic/terapeut
helen2012
buna ziua doresc sa va intreb acest cancer produce nervi deoarece tatal meu este atat de nervos si acuma vb imediat plange stari pe care nu le-a avut inainte acuma a inceput cu 10 zile de perfuzie in care ii da b1 b6 si vitamina c pana in 27 cand trebuie sa faca a doua serie de chimioterapie.va multumesc
0
18-02-2012, ora 20:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nervi ? nervii sunt formatiuni anatomice. cancerul nu produce nervi, ca atare.

poate vrei sa te referi la o stare psihologica labila si precara, lucru pentru care sunt multe explicatii. una poate sa fie faptul ca nu stie suficiente lucruri despre starea si prognosticul lui... nu intelege ce i se intampla.
0
21-02-2012, ora 00:06
helen2012
Nu este medic/terapeut
helen2012
BUNA SEARA AM O PROBLEMA CARE SE VEDE CA NU REUSESC SA O REZOLV. TATAL MEU ARE DIAREE DE 10 ZILE I-AM CUMPARAT IMODIUM A BAUT DEJA O CUTIE ""6 CAPSULE.. ASOCIAT CU ERIDIAROM DAR NU AU AVUT NICI UN EFECT, SE VEDE CA MANANCA SI LA SCURT TIMP ARE O DURERE PRIN BURTA IN ZONA FICATULUI SI TREBUIE SA MEARGA LA WC.CE AM PUTEA FACE.VA MULTUMESC
0
21-02-2012, ora 23:29
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie mentinut hidratat, asta e cel mai important lucru in cazul unei diarei. altfel, trebuie vazut de medic !
0
01-03-2012, ora 21:57
helen2012
Nu este medic/terapeut
helen2012
BUNA SEARA CE POT SA ZIC CA TATAL MEU A AJUNS SAFACA AL 2 LEA CICLU DE CHIMIOTERAPIE IAR PE DATA DE 19.03.2012 TREBUIE SA MERGEM PT CEL DE-AL 3 LEA.AM O INTREBARE CE POT SA FAC CARE O DIAREE CARE NU SE OPRESTE NICI DACA S-A ADMINISTRAT IMODIUM DE FIECARE DATA CAND A MERS DAR FARA REZULTAT.VA ROG SA IMI SPUNETI CATE CICLURI AR TREBUI FACUTE PANA CE SE FACE CT PULMONAR SI DACA ESTE NORMAL SA AIBA O ASA DIAREE. VA MULTUMESC
0
04-03-2012, ora 19:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
normal nu e, dar uneori se intampla. cam cat de grava e diareea si cat a durat ? esential in aceste perioade pentru bolnav este sa se mentina bine hidratat, pentru ca se pierd lichide din plin, iar deshidratarea severa poate pune viata in pericol.
0
04-03-2012, ora 20:04
helen2012
Nu este medic/terapeut
helen2012
BUNA SEARA DIAREA A INCEPUT DE 3 SAPTAMANI DAR ACUMA ESTE MAI SEVERA DEOARECE CHIAR SI LA PUTINA APA BAUTA TREBUIE SA MEARGA LA BAIE, PROBLEMA ESTE CA NU POATE MANCA CHIAR DELOC SI DUPA FIECARE SCAUN BEA O PASTILA, DAR SE POATE BEA PANA LA 8 PASTILE PE ZI EL ARE SCAUN APOS CHIAR SI DE 10/12 PE ZI.CHIAR DORESC SA VA INTREB DACA ESTE POSIBIL CA TATAL MEU NU SE PLANGE DE DURERE CI DOAR DE UN RAU CONTINUU CARE NU IL POATE EXPRIMA PRIN CUVINTE CARE II TAIE SI POFTA DE MANCARE CE SE POATE ADMINISTRA PENTRU ASEMENE SIMPTOME, DEOARECE MEDICUL ONCOLOG NU A REUSIT SA IMI DEA UN RASPUNS IAR ACESTE CITOSTATICE IN FUNCTIE DE DIAGNOSTIC CATE SEDINTE TREBUIE FACUTE DACA PUTETI SA IMI SPUNETI.VA MULTUMESC PT RASPUNS SA AVETI O SEARA BUNA.
0
04-03-2012, ora 20:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
de obicei se fac 4 sau 6 daca raspunde si le tolereaza bine, dupa care se face reevaluare si decizie despre ce se intampla in continuare.

din pacate lucrurile par sa fie complicate momentan de aceasta diaree. 10-12 scaune apoase pe zi inseamna o severitate destul de mare si trebuie controlata inainte de a se putea continua cu chimioterapia sa orice tratament oncologic. daca ia imodium de 3 saptamani, acesta cu siguranta momentan nu mai are nici o eficienta. trebuie sa va adresati si medicului de familie, pentru ca lucrurile par complicate suplimentar, peste mijloacele oncologului. v-ati adresat medicului de familie cu aceasta problema ?
0
13-05-2012, ora 17:48
helen2012
Nu este medic/terapeut
helen2012
Buna ziua am revenit sa va cer un sfat deoarece tatal meu a reusit sa faca 5 sesiuni de chimio cu carboplatin si vepesid dar durerea mea este ca dupa fiecare sesiune de 3 zile este foarte slabit cu dureri mari in corp agitatie si foarte nervos nu poate sa manance si are diaree si culoarea pieli este vinetie ce pot sa va zic ca sufera foarte mult.In 27 aprilie a fost externat din spitalul medicala 3 avand diaree durante 2luni si jumatate fiind cu diacnostic de colita pseudomembranoasa ameliorata.dar se vede ca dupa fiecare ciclu de chimio este foarte rau doresc sa imi spuneti ce este de facut.in 8-9-10 a facut chimio si a fost vazut de profesoru ciuleanu care ne spune ca i-au facut radiografie la plamani si ca este mult mai bine in comparatie cu primul film dar ce sa facem ca el nu isi revine din crizele de rau pe care le are
0
13-05-2012, ora 20:24
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie intrebat medicul ce tip medicamente pregatitoare, in special antivomitive, a folosit. aceste probleme trebuiesc tratate simptomatic, stie atat oncologul cat si medicul de familie cum. in primul rand cu hidratare intravenoasa, pentru ca deshidratarea il face sa se simta asa rau, imodium daca diareea persista. pentru greata/varsaturi nu pot sa va sugerez decat 2 lucruri concomitente:
- daca nu a fost folosit, un medicament numit EMEND (aprepitant) care se foloseste in pregatire ca antivomitiv, impreuna cu celelalte medicamente;
- cititi subiectul scris de mine pe aceasta sectiune numit MARIJUANA MEDICALA.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
99 comentarii 1 23 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.