CT Torace

99 comentarii 1 2 3 4
0
30-06-2012, ora 13:46
helen2012
Nu este medic/terapeut
helen2012
Buna ziua am citit cea ce mi-ati scris dar nu sunt prea lamurita va rog sa imi spuneti ce semnifica serotonina serica cu o asa valoare mica.Va multumesc si va doresc o zi placuta.
0
01-07-2012, ora 00:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din punct de vedere oncologic, nimic. nici din alt punct de vedere nu prea cred... cu exceptia poate a unei alimentatii inadecvate si cu posibile efecte psihologice/psihiatrice. pana la manifestari totusi, de mica importanta.
0
15-10-2012, ora 15:27
Niculae Vasilica
Nu este medic/terapeut
Niculae Vasilica
buna ziua
am facut un ct toracic la 6 luni de la operatia de tumora renala dr si rezultatul este
cateva imagini micronoduklare si liniare, hiperdense cu aspect sechelar situate apical bilateral, in rest parenchim pulmonar expansionat, fara alte modificari pleuro-pulmonare
cateva imagini adenopatice infracentimetrice(7-8mm)axilar bilateral si abdominal, precav.nu se evidentiaza adenopatii cu caracter patologic axilare, mediastinale sau abdominale
leziunile chistice hepatice descrise la examinarile anterioare la nivelul segmentelor 2 si 5 nemodificate dimensional
colecist, splina, pancreas, rinichi stg, glande suprarenale nemodificate fata de examenul ant
absenta rinichiului dr, loja renala dr ocupata de anse enterale si de flexura hepatocolica.nu se evidentiaza modificari sugestive pt recidiva locala
nu se evidentiaza modif de structura osoasa la nivelul segm osoase din reg examinate
concluzie
leziuni chistice hepatice nemodificate fata de examinarea ant, in rest examen ct fara particularitati
imi puteti spune daca este ceva in neregula?
cu mii de multumiri
0
16-10-2012, ora 00:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu. interpretarea aceasta arata foarte favorabil, vis-a-vis de boala pentru care a fost facuta operatia. totusi cred ca ar putea fi mai clare elementele acelea referitoare la "adenopatii axilare infracentimetrice"... etc se cam contrazice putin de la o linie la alta.
0
16-10-2012, ora 10:07
Niculae Vasilica
Nu este medic/terapeut
Niculae Vasilica
imi puteti spune va rog la ce se refera, pt ca eu merg cu rez la oncolog pe 30 oct si as vrea sa stiu la ce se refera pt ca dt de la medsana unde am facut ct a zis ca e bine si nimic mai mult
si inca o intrebare daca nu va suparati la plamani e bine pt ca eu am ca un junghi in spate sus in stg care ma deranjeaza f rau
va multumesc din suflet
0
16-10-2012, ora 11:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu inteleg cum adica sa spun "la ce se refera". ai fost operat de cancer la rinichi, nu ? ei bine, aceste investigatii se fac sistematic, chiar in absenta simptomelor, pentru verificarea unei posibile recidive. aceasta recidiva poate fi LOCALA, la locul unde a fost cancerul initial, sau LA DISTANTA, prin metastaze prin alte organe. pentru asta CT-ul se face si de torace si de abdomen si chiar pelvis. iar pe CT-ul tau nu se vede nimic evident pentru ipoteza unei astfel de recidive, deci cocluzia exact asta e: E BINE ! despre junghi, nu pot sa te ajut. nu este o problema, cel mai probabil, oncologica.
0
16-10-2012, ora 16:20
Niculae Vasilica
Nu este medic/terapeut
Niculae Vasilica
va multumesc
dar eu nu inteleg la ce organ se refera-adenopatii axilare infracentimetrice-pt ca nu mi sa spus si asta vroiam sa stiu
imi cer scuze
cu multumiri
0
16-10-2012, ora 18:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nici o problema. cu placere!
0
03-12-2012, ora 11:30
violettta
Nu este medic/terapeut
violettta
Buna ziua! Helen, condoleante pt tatal tau! astept rezultatul biopsiei pt tatal meu, care e suspect de cancer pulmonar. m au trecut o groaza d fiori ciudati cat am citit ce ati postat aici, atat tu cat si dl doctor. probabil nu mai intri pe acest forum...ti a ajuns...in cazul in care totusi intri si nu te deranjeaza, poate ma poti ajuta cu niste informatii legate de clinici, dr. Ai fost puternica! si ai trecut prin f multe! sanatate multa iti doresc!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
99 comentarii 1 2 3 4

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.