Culoare coroane dentare A1 sau A2

20-08-2019
dan-89
Nu este medic/terapeut
dan-89
Buna ziua,
Urmeaza sa imi imbrac 6 dinti de pe arcada superioara, ceramica integrala e-max.
Dintii de jos (slab vizibili la vorbit si putin cand rad) sunt de o nuanta A2. Ce culoare imi recomandati pentru dintii de pe arcada superioara? Trebuie sa merg obligatoriu cu acest A2, sau pot alege un A1? Din paletarul de culori nu prea imi dau seama, A1 este intr-atat de alb incat sa para falsi? Stiu ca nuanta dintilor se alege in functie de restul dintilor, dar avand in vedere ca cei de pe mandibula (A2) nu sunt foarte vizibili, merita sa imi pun si pe cei de sus aceeasi culoare? Se poate merge cu o nuanta mai deschisa?
Teama mea este sa nu par ridicol, cu un alb mult prea strident.
Multumesc!
2 comentarii
0
20-08-2019, ora 14:55
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Trebuie sa tineti cont si de dintii vecini de la maxilar, nu doar de antagonistii de la mandibula.
0
20-08-2019, ora 15:05
dan-89
Nu este medic/terapeut
dan-89
Urmand a fi imbracati 6 dinti de sus (de la canin la canin) nu mai are sens sa tin cont si de premolari, parerea mea... Aceia nu-s vizibili, cel putin nu la mine.
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: