cum iau anticonceptionalele

29-11-2011
dudutsa
Nu este medic/terapeut
dudutsa
Buna fetelor, sunt noua pe acest forum si as avea si eu o intrebare care sper sa nu vi se para banala, dar este prima data cand iau anticonceptionale. Doctorul mi-a recomandat Karissa, deci spre ex, prima zi a menstruatiei este sambata si eu trebuie sa iau din prima zi pentru ca sunt la prima folie, iar pe folie prima pastila este cea de luni.. cum ar trebui sa fac, sa o iau pe cea de sambata nu? scuze daca e cam aiurea intrebarea, dar cam asa e prima data :D ms frumos
10 comentarii
0
29-11-2011, ora 17:19
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Da, ca sa nu te incurci si sa nu uiti daca ai luat sau nu pastila intr-o zi, de aceea scrie zilele saptamanii pe folie.
Deci, incepi cu ziua in care esti, indiferent de cum este folia.
Dar ai facut mai intai un test hormonal? Esti sigura ca ti se potrivesc aceste pastile?
Un endocrinolog ar fi trebuit sa te consulte si sa isi dea avizul mai intai de a urma aceasta terapie, ca sa nu iti faca cine stie ce dereglari hormonale.
0
29-11-2011, ora 17:22
dudutsa
Nu este medic/terapeut
dudutsa
nu am fost la endocrinolog, doar la gionecolog...control am facut, dar probabil un set de analize amanuntite ar fi cel mai potrivit..
0
29-11-2011, ora 21:57
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
NU se fac teste hormonale inainte de administrarea contraceptivelor orale cu scop de contraceptie hormonala; Se recomanda de regula probe hepatice (transaminaze) si coagulograma. Cel mai important e sa discuti cu medicul care ti-a recomandat tratamentul si sa iti explice care sunt riscurile, dupa ce a facut o anamneza corecta.
0
29-11-2011, ora 23:05
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Inainte de prescrierea unui contraceptiv, este necesar si important sa fie facut un profil hormonal (deoarece dozajele hormonale pot fi diferite de la femeie la femeie), pe langa coagulograma, transaminaze si analizele uzuale, precum si examenul ginecologic, pulmonar si mamar.
Deasemenea nu trebuie sa fumezi.
Daca fumezi si nu te poti lasa, mai bine sa alegi o alta varianta de contraceptie.
Discuta despre asta cu doctorul endocrinolog si ginecolog.
Citeste aici mai multe:
http://medlive.hotnews.ro/anticonceptionale-numai-cu-prescriptia-medicului-ginecolog-dupa-analize-hormonale-si-de-sange.html
Sper sa mearga linkul.
0
29-11-2011, ora 23:48
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
tema, te rog sa imi raspunzi la urmatoarele intrebari:
-cum crezi tu ca o dozare hormonala la o adolescenta(care aparent nu are probl de sanatate) ar afecta alegerea unui contraceptiv microdozat de tip karissa? (nu vb de Diane 35, Melleva 35 etc)
-pacienta a fost la un medic ginecolog, care banuiesc ca a discutat cu ea si a aflat inainte de a-i prescrie karissa ca nu are factori de risc pentru tromboza( fumat, , varice, trombofilii etc) sau antecedente personale patologice/heredocolaterale. Recomandarea pt consult ginecologic (ce cuprinde si ex mamar) nu e legata doar de trat contraceptiv ci e pt toate femeile(pacienta a mentionat ca a facut control). Pt ce ex pulmonar? De ce sa nu faca profilul pt trombofilii-( mut factorului V Leyden, mutatii MTHR etc) ?
0
30-11-2011, ora 03:05
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Domnule doctor, dupa cum ati scris aici, dumneavoastra banuiti ca domnisoara ar fi discutat cu medicul ginecolog despre toate acestea.
Eu, nestiind cum a decurs discutia, observ totusi, ca doctorul nu i-a spus cum sa inceapa sa ia acele pastile.
In cazul acesta, de unde stiu eu ca a avertizat-o asupra tuturor riscurilor la care se expune, luand aceste pastile?
Daca s-a adresat pe acest forum, eu cred, ca este bine sa afle care sunt variantele si va alege in cunostinta de cauza.
Chiar daca i s-ar fi dat toate detaliile, chiar nu vad unde este gresala ca i-am mai amintit si eu.
In fond 'Repetitia este mama invataturii', nu-i asa?
In legatura cu acel control la plamani, necunoscand daca in antecedentele personale si familiale ale fetei exista astfel de afectiuni, este bine sa stie ca, in caz ca sunt probleme, ar putea face si acest control.
Intr-adevar si detectia factorilor trombofilici, a mutatiei de la nivelul genei MTHFR, de care spuneti, ar reprezenta un factor de risc pentru trombofiliile venoase.
Tocmai de aceea este bine ca, aici pe forum, atunci cand exista ocazia, oamenii pot primi informatii, pe care le vor folosi la un moment dat, daca vor avea nevoie.
Cand domnisoara va merge la doctor, informata fiind, va sti ce sa intrebe si ce sa spuna, iar doctorul, in urma anamnezei, o va indruma sa faca acele controale pe care le va considera necesare.
Eu consider util sa mearga atat la ginecolog, cat si la endocrinolog, iar daca fumeaza de ceva timp, la pneumolog.
O masura de preventie, intotdeauna este binevenita, mai ales ca la un control de rutina se pot gasi unele afectiuni in stadii incipiente, care sa fie rapid diagnosticate si tratate.
0
30-11-2011, ora 21:37
dudutsa
Nu este medic/terapeut
dudutsa
Intr-adevar eu sunt fumatoare, iar medicul nu mi-a spus ca ar exista riscuri din aceasta cauza, am aflat eu citind prospectul anticonceptionalelor, dar daca tot am deschis subiectul, imi puteti spune va rog frumos si care sunt riscurile la care sunt expusa daca fumez si iau anticonceptionale? cunosc foarte multe persoane care fac ambele lucruri dar u au patit nimic( stiu ca efectele sunt diferite de la femeie la femeie), Va multumesc pentru ajutor, atat tie tema, cat si domnului doctor.
0
30-11-2011, ora 21:46
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca iei anticonceptionale si fumezi, poti sa faci - hipertensiune, cheaguri de sange care pot sfarsi prin embolie pulmonara, infarct + multe altele.
Citeste aici: http://www.csid.ro/sex/safe-sex/fumatul-si-pilulele-contraceptive-un-mixt-mortal-4805619/
aici:
http://drweather.wordpress.com/2010/02/06/anticonceptionale-efecte-adverse-tromboza-crestere-colesterol-embolie-tromboflebita-infarct-pietre-la-fiere-de-le-anticonceptionale-pilule-simptome-ale-emboliei-pulmonare-de-la-pilule-antibaby-antibeb/
Daca nu merge link-ul, cauti pe net - 5 semne de alarma daca iei anticonceptionale
si aici:
http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Social/7189/Anticonceptionalele-si-fumatul-o-combinatie-ucigasa.html
0
30-11-2011, ora 21:51
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Si in plus, poate scadea libidoul. Se poate sa nu mai ai orgasm. Cel putin nu ca inainte sau chiar deloc!
0
30-11-2011, ora 22:02
dudutsa
Nu este medic/terapeut
dudutsa
deci sunt reactii DELOC placute, tema, iti multumsc mult pentru sfaturi, Sa ai o seara frumoasa in continuare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •