Cum sa scap de foliculita?

13-08-2013
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua, acum 3 ani mi-au aparut pe ambele picioare in zona genunchilor ca niste brobonele care seamana cu pielea de gaina care s-au extins mai sus, pielea ma mananca, uneori e si ca o senzatie de urzicatura, disconfort sau ca si cum ar umbla ceva pe piele si este foarte aspra...iar daca scarpin se face ca un fel de matreata pe acel loc. Arata ca si keratoza pilara, ceva de genul Am fost la 3-4 dermatologi de cand am aceasta problema si toti mi-au spus ca este foliculita. Am fost si la laborator si am facut de 2 ori analize examen scuame si pt paraziti (scabie, demodex) din raclat epidermic din toate zonele unde am pb cu pielea, nu doar de pe genunchi, pb despre care am sa mentionez imediat si mi-a iesit de fiecare data negativa analiza. Am umblat acum 2-3 ani cu o pisica de pe strada care am aflat ulterior ca avea paraziti si tot felul de boli de piele, inclusiv ciuperci si m-am gandit sa nu fie ceva de la acea pisica, oricum probleme de piele am mai avut si inainte (piele atopica) dar nu in aceasta zona, ma bucur ca se pare ca nu mi-a transmis nimic aceasta pisica dar as vrea sa scap de aceste probleme... sa le tratez iar niciun medic la care am fost nu mi-a dat un tratament anume. Intr-adevar inainte sa-mi apara aceste brobonele am fost si la un epilat la un salon pe care nu il frecventez de obicei iar ceara parea uzata, e posibil ca de acolo sa fi aparut aceste probleme? Imediat dupa ce a trecut iritatia post epilare au inceput sa apara aceste brobonele/ Probleme pe piele au mai aparut acum 2-3 ani pe langa acestea, cum ar fi bubite mici pe abdomen care mai nou sunt permanente si se transforma in basicute cu lichid galben- maro si cand se usuca lasa un punct mic maro, roseata in cutele abdominale ale pielii, durere iar in cap am facut chiar puroi la un moment dat, am luat tratament si mi-a trecut, una dintre doctoritele la care am fost mi-a spus ca era vorba de streptococ dar fara sa-mi faca o analiza a puroiului, cert e ca de la triderm si augmentin mi-a trecut puroiul dar am ramas cu pielea capului foarte sensibila. Ce imi recomandati sa fac si mai ales pt. acea foliculita de pe picioare? Cum as putea sa o tratez? Mentionez ca mi s-a gasit stafilococ auriu coagulazo-pozitiv in nas, credeti ca este o legatura intre acesta si aceste probleme de pe piele? Vreau sa mai mentionez si ca am dat cu triderm pe aceste brobonele cateva zile dar nu am vazut niciun fel de imbunatatire in schimb sapunul cu sulf m-a ajutat la problemele pe care le am pe abdomen, oricum am vazut o imbunatatire de la el... Va multumesc.
6 comentarii
0
13-08-2013, ora 23:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cosuletele cu puroi sunt stafilococ auriu.
Trebuie tratament.

Nu va epilati cu aparat electric.
Spalati-va bine cu lufa (un burete natural) si cu sapunuri naturale.

http://www.taifasuri.ro/taifasuri/farmacie-verde/5691-otetul-de-mere-va-scapa-de-foliculita-nr352-sapt22-dec-2011-04-ian-2012.html
0
14-08-2013, ora 01:26
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Multumesc de raspuns, va referiti la basicutele de pe abdomen? Am fost la 4-5 dermatologi de cand am aceste probleme dar nu am primit tratament pana acum nici pt problemele de pe abdomen nici picioare si stau cu acest disconfort permanent, atata tot am inteles de la toti acesti dermatologi si dupa analizele de pe piele ca nu e vorba de o ciuperca sau scabie sau un alt tip de parazit, in rest...tratament ioc pt. niciuna dintre afectiuni, decat pt puroiul ce l-am avut pe cap am primit tratament, restul de afectiuni au cam fost tratatate cu superficialitate, e pardon doar 'foliculita' pe picioare iar pe abdomen au cam dat din umeri, ba ca e o posibila iritatie, ba sa vedem ce e!!! Iar intre timp mie imi afecteaza calitatea vietii m mult sau mai putin. De la genunchi in sus e ceva ca pielea de gaina iar pielea f aspra, nu exista puroi, arata ca o keratoza pilara, ceva de genul si ma mananca uneori si o senzatie aproape permanenta de disconfort, un fel de usturime, intepaturi prin piele care se intensifica mai tare daca ating pielea sau se freaca acea zona. Mentionez ca ramane un del de 'matreata' daca frec zona. Mentionez ca ma epilez cu ceara profesionala de unica folosinta. Nu e posibil sa fie cumva zona zoster pe abdomen? Acum 3 ani am facut ceva in genul ca zona zoster pe abdomen, bubele aratau exact asa si abia dupa am ramas cu pb intre cute, jena in acea zona si restul de pb de pe abdomen care au aparut intre timp, cele mentionate mai sus, e prezenta si o oarecare amorteala uneori, disconfort acolo, am, avut varicela la 10 ani, in prezent am 30 de ani, am facut analiza IGG Herpes Zoster IGG si mi-a iesit f mare, peste 1300... Stiti ce vreau sa va mai intreb? Exista o solutie de a afla sigur despre ce bacterie e vorba daca este o bacterie care face sa apara aceasta foliculita, pb de pe picioare/abdomen? Pt. a afla sigur despre ce bacterie e vorba si a face si o antibiograma pt a lua tratamentul adecvat. Sau se poate face ceva de genul numai cand este puroi prezent? Adica recoltare secretie purulenta?
0
14-08-2013, ora 14:27
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Problemele apar doar in zonele in care te epilezi?
Daca da, atunci este vorba despre foliculita si nicicum nu o sa scapi de ea. Singura solutie e sa nu te mai epilezi.
0
14-08-2013, ora 19:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Angellica

V-am trimis pe privat mobilul unui medic dermatolog care face tot felul de analize pentru boli care se depisteaza mai greu.
Cred ca s-ar pricepe sa va ajute.

Mergeti la el cu trimitere de la medicul de familie si incercati sa faceti toate analizele gratuit.
0
15-08-2013, ora 09:32
KALUA
Nu este medic/terapeut
KALUA
Buna ziua
De 5 ani sotul meu sufera de foliculita ii apare pe picioare de la genunchi in sus si pe antebrat niste bube mici din care iese putina infectie si ai impresia ca trec dar se maresc nu mai fac infectie decat unele dar nu trec stau asa toata vara.
Cum vine iarna trec usor usor, pina la craciun dispar toate. A fost la multi medici a facut si autovaccin la Cantacuzino degeaba Toata vara este plin de bube. Cele de pe picioare nu se vad dar cele de pe antebrat sunt tare urate mari vinetii arata rau.
Va rog daca ma puteti ajuta cu un tratament naturist ( alopate a incercat de toate la recomadarea medicului betadina, unguente cu div antibiotice--de la tetraciclina la gentamicina--antibiotice pastile ultimul a fost cefalexin pastile degeaba ) Multumesc
0
16-08-2013, ora 02:54
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
@ otilia107 Brobonele au aparut la genunchi initial dupa un epilat la salon si cred ca au mai degraba legatura cu acel epilat la salonul mentionat mai sus, salon pe care nu il frecventam de obicei, decat faptul ca am umblat in perioada respectiva cu o pisica de pe strada care avea tot felul de boli de piele inclusiv paraziti, am facut de 2 ori analiza scuame, raclat epidermic si nu mi s-a gasit nici ciuperca sau vreun parazit in zonele cu pb dermatologice inseamna ca e vorba de o bacterie sau un virus sau si si care cauzeaza pb mele de pe piele... Sunt convinsa ca pb de pe picioare au legatura cu acel epilat la salon, ceara era uzata rau, era prima oara cand am mers la acel salon, initial nu am vrut sa o las pe cosmeticiana sa ma faca cu acea ceara dar aveam nevoie sa fiu epilata in ziua respectiva pt un eveniment si intr-un fel nu am avut de ales, cu lama nu ma fac si nici crema epilatoare nu folosesc, nu pot sa le suport... M-am iritat f tare dupa acel epilat, mai mult de o saptamana nu mi-a trecut dupa care s-a vindecat cel putin aparent si au inceput sa apara acele brobonele deodata la ambii genunchi iar cu timpul s-au extins tot mai sus... De epilat nu pot sta sa nu ma epilez, plus ca mi-am cumparat totul acasa de ceva vreme, bineinteles produse profesionale si ma fac acasa, totul 100% igienic, oricat de curat ar fi un salon si oricat ar dezinfecta tot nu se compara cu a te face acasa, cand doar tu fol acele produse, ustensile si prod de cea mai buna calitate. In rest problemele de pe abdomen si cap nu au in mod cert legatura cu epilatul. Brobonelele sunt permanente si pielea uscata, indiferent ca ma epilez sau nu... Credeti ca nu exista sanse sa scap de aceasta foliculita de pe picioare?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Firele de păr crescute sub piele – ce e de făcut?
  • Foliculita în urma epilării
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •