Cum sa scapi de Anxietate, starile depresive ? | Forumul Medical ROmedic

Cum sa scapi de Anxietate, starile depresive ?

24-11-2016
Ionut2109
Nu este medic/terapeut
Ionut2109
Buna ziua am 19 ani si de 1 luna ma confrunt cu niste stari foarte nasoale anxietate, am avut si atacuri de panica, si acum in final sa lasat nu stiu nici cum sa explic cu o stare foarte nasoala imi simt capul de parca ar fii o leguma ca si cum nu il am, nu mai sunt ca inainte plin de viata.. in ultimele luni am fost foarte stresat zilnic in legatura cu o ruda care in final a decedat.. Am impresia ca uneori uit lucruri, raman blocat pe un obiect pana realizez ca fac asta si imi iau privirea de acolo, ametit, nu pot descrie in cuvinte starile pe care le am.. Am facut analize de sange mi-sa spus ca am doar mai multe globule rosi ( 6.34 ) atat dar mi-au spus 3 medici ca nu e nimic grav sa nu imi fac griji de asta, am facut analize la tiroida ecografie+hormoni in sange au iesit bune.. nu stiu cum sa ies din starea asta, am fost la psihoterapie 1 ora mi-sa explicat despre atacurile de panicam despre anxietate am inteles in mare parte de cand am fost nu am mai avut niciun atac de panica au disparut pur si simplu mi-am dat seama ca nu imi pot face rau, dar in schimb am ramas cu o stare zob nu pot explica in cuvinte.. Singura frica pe care am avut-o a fost sa nu am o boala grava de sange sau mai stiu eu ce.. In fiecare dimineata ma trezesc cu gandul ca poate nu mai sunt asa dar totul continua.. iau niste StresClin Complex dar degeaba... nu simt nimic cineva care mai e in aceasi situatie ? Cineva care a patit poate mai rau si a reusit sa treaca peste ? am citit sute de comentari pe forum aici despre alti care au patit si au scapat cu bine fara medicamante fara psiho fara nimic, dar nu pot nu stiu cum sa fac, stiu ca totu e doar in mintea mea dar incerc zilnic si tot incerc si nimic.. Astept cateva pareri daca se poate. Multumesc !
6 comentarii
0
26-11-2016, ora 20:19
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Incearca cu sportul, un sport ce-ti place, de preferinta in echipa sau grup sau chiar de unul singur. Daca observi -si sigur va fi asa - ca te simti bine dupa el, fa cat de mult, zilnic. Cauta-ti preocupari care sa te absoarba: invata ceva ce-ti place, ocupa-te de un hobby). Te-ai stresat si speriat cu decesul din familie, e ceva normal, li se intampla multora.
0
26-11-2016, ora 21:31
Ionut2109
Nu este medic/terapeut
Ionut2109
Tot stau cu gandul ca aÈ™ avea vre-o boala de sange din princina faptului ca mi-a iesit la analize globulele rosii mai multe 6.34 dar doctorii au zis ca nu am nimic, nu stiu ce sa mai cred...
0
27-11-2016, ora 06:06
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Pai daca doctorii ti-au spus ca n-ai nimic, atunci N-AI NIMIC. Scoate-ti din cap globulele alea si ocupa-te de lucruri adecvate varstei tale, revino la viata ce ai avut-o inainte de boala si decesul din familie. De cate ori ai nevoie sa ti se spuna ca n-ai nimic? stabileste tu de cate ori, si-ti spun io de atatea ori.Mai lasa si analizele alea, ca nici nu ies exact, depinde si de reactivi si apoi nici noi nu ne incadram intotdeauna in standarde, asta nu inseamna ca neaparat suntem bolnavi. Uite, eu am o viata in spate, habar nu am de globule rosii sau de alta culoare. Tu te-ai speriat rau de tot cu boala si decesul din familie, altii au patit-o si mai rau, tocmai am conversat cu o doamna careia i-a murit fetita intr-un accident, nu-ti mai zic cu ce boala s-a ales. Iti zisesem de sport, n-ai zis nimic. Ce spui, te apuci? sa vezi ce bine o sa-ti faca...
0
27-11-2016, ora 08:53
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Uite, mi-am amintit ca si eu, odata, in tinerete, am facut o analiza (glicemie poate?) la care am iesit in afara intervalului considerat normal. In sensul invers fata de diabet. Deci valori anormale, dar mi s-a spus ca asta nu e nicio boala. Tie trei medici ti-au spus ca nu ai nimic!
0
27-11-2016, ora 17:14
Ionut2109
Nu este medic/terapeut
Ionut2109
Va multumesc ! Da, ma voi apuca si de sport. :) De maine incerc sa ma schimb sa nu ma mai gandesc la nimic.
0
29-11-2016, ora 13:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca nu reusesti, mergi sa te vada un psihiatru si un psiholog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul