cum scap de dependenta de ceaiul antiadipos chinezesc?

18-05-2009
cristina_crys
Nu este medic/terapeut
cristina_crys
Ma numesc Cristina, am 23 de ani si de aproximativ 4 ani folosesc acest ceai, initial pentru ca am vrut sa slabesc, am slabit adoptand si o dietea vegetariana, iar apoi pentru a ma mentine. In ultimul timp, 1 an, nu am avut o dieta foarte diversificata, bazata numai pe cateva fructe si legume care imi plac ( mere, kiwi, portocale, grapefruit, lamai, pomelo) si rosii castraveti si salata si lactate degresate. Am constat in acest an ca imi cade foarte tare parul, iar unghiile se exfoliaza. Am inteles ca una dintre cauze poate fi acest ceai care elimina si sarurile si vitaminele din corp. Mentionez k de in acest an am fost si inca sunt foarte stresata din cauza mai multor probleme, fapt ce s/a resimti si prin insomnii sau somn agitat si deloc odihnitor. De aprox 3 sapt iau suplimente de calciu, magneziu, zinc si seleniu. Intrebarile cele mai dureroase sunt: sunt asimilate aceste suplimente daca beau o cana de ceai antiadipos seara? Cum sa fac sa renunt de tot la acest ceai? Am mai incercat dar ma constip si digestia se face foarte lent, din acest motiv spun ca pentru a evita constipatia inca e necesar sa beau o cana pe zi. Inainte beam si 2 l de acest ceai pe zi. La ce distanta sa iau suplimentele si apoi sa beau ceaiul pentru ca acestea sa aiba timp sa fie asimilate de organism? Alimentatia consta in continuare in fructe, legume si lactate degresate, f rar produse rafinate ca biscuitii, painea. Va multumesc si va rog sa raspundeti.
1 comentarii
0
23-05-2009, ora 15:18
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a Inviat!

Cel mai bine ar fi sa mergeti al un medic nutritionist, care sa va refaca dieta si sa va prescrie echilibrante digestive si un purgativ natural care sa nu fie adictiv.
Numai Bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.