cum se poate trata paralizia coardei vocale dreapta

15-11-2008
rricarda2003
Nu este medic/terapeut
rricarda2003
cine ma poate ajuta? in urma unei operati a tiroidei mama a ramas cu paralizie a corzi vocale dreapta daca cineva are un tratament naturist sau stie ceva metoda si doreste sa ma ajute. va rog sa -
va multumesc anticipat
7 comentarii
0
16-11-2008, ora 17:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ricarda.. din pacate Coarda Vocala este actionata de cativa muschi.. care primesc impulsuri de la un nerv.. acel nerv fiind sectionat.. nu are cum sa mai regenereze..
Nu o sa se mai miste acea coarda vocal.
Partea buna este ca organizmul se adapteaza foarte bine... si in timp de 2-3 luni.. coarda vocala stanga devine mai mobila... compensand functiea celei drepte si vocea revine la normal.
0
27-05-2010, ora 18:54
mm.mary24
Nu este medic/terapeut
mm.mary24
tatal meu a fost diagnosticat cu paralizia corzi vocale stangi...ce e de facut?
0
27-05-2010, ora 22:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie cautata cauza acestei pareze., este doar un simptom... in urma unei probleme la distanta.
consult Pneumoftizio si ORL.
0
29-05-2010, ora 14:00
mm.mary24
Nu este medic/terapeut
mm.mary24
A fost la ORL si i"™a dat urmatoarea reteta milgamma si thiogamma 600 si i"™a spus ca s"™ar putea sa ii treaca sau nu...ceea ce nu mi se pare un raspuns stiintific si a facut si un consul pneumofizic si nu e racit la plamani...va multumesc pt. raspunsuri
0
31-05-2010, ora 20:44
mm.mary24
Nu este medic/terapeut
mm.mary24
A fost la ORL si i"™a dat urmatoarea reteta milgamma si thiogamma 600 si i"™a spus ca s"™ar putea sa ii treaca sau nu...ceea ce nu mi se pare un raspuns stiintific si a facut si un consul pneumofizic si nu e racit la plamani...va multumesc pt. raspunsuri
0
04-06-2010, ora 18:20
mm.mary24
Nu este medic/terapeut
mm.mary24
A fost la ORL si i"™a dat urmatoarea reteta milgamma si thiogamma 600 si i"™a spus ca s"™ar putea sa ii treaca sau nu...ceea ce nu mi se pare un raspuns stiintific si a facut si un consult pneumofizic si nu e racit la plamani...cauza cred eu ca este de la statul in curent...va multumesc pt. raspunsuri
0
16-03-2011, ora 21:39
Alina_Bacau
Nu este medic/terapeut
Alina_Bacau
Buna seara. Am fost operata acum 7 luni de tiroida (mi-a fost inlaturat lobul stang) iar in urma operatiei am ramas cu o semi-paralizie a corzii vocale stangi. Desi initial medicii nu-i mai dadeau nici o sansa si sustineau ca e vorba de o paralizie definitiva, la ultimul control ORL am facut o laringoscopie (daca asa se numeste) cu ajutorul unei camere si am vazut ca presupusa coarda vocala "moarta" se misca. Ceea ce o impiedica sa faca o miscare completa am inteles ca ar fi un granulom aparut in urma intubatiei post operatorii (am citit protocolul operator si in timpul operatiei nervul recurecnt nu a fost lezat insa nodulul din cauza caruia am ajuns la bisturiu era destul de aproape de coarda vocala). Intrebarea mea e daca se mai poate face ceva pentru inlaturarea granulomului si implicit pentru revenirea vocii. Vocea imi oboseste foarte repede si nu da foarte multe semne de ameliorare desi a trecut peste jumatate de an de la interventie si fac tot soiul e exercitii foniatrice. Am si niste probleme gastrice (am fost diagnosticata cu gastroduodenita), ar putea influenta ele calitatea vocii? Plus de asta cred ca sufar si de un soi de atacuri de panica deoarece vocea imi dispare complet atunci cind ma aflu printre oameni si ma vad nevoita sa vorbesc. Multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.