noduli vocali pierderea vocii

18-06-2011
elisabeta21
Nu este medic/terapeut
elisabeta21
Buna ziua.
Va rog mult sa ma ajutati. De aproximativ 5 ani am probleme cu laringele. Mi se intampla in special vara sa raman cate o saptamana fara voce. Am facut anul trecut o laringoscopie si medicul mi-a spus ca e o simpla laringita iar corzile vocale sunt in regula. Mi-a gasit si candida. Am facut tratament si mi-am mai revenit cat de cat. Anul acesta insa, am avut o sinuzita care m-a tinut aproximativ doua sapatamani. la o luna de la vindecarea ei am fost la ORL din nou deoarece simteam ca raman fara voce. Mi s-a spus ca am noduli pe corzile vocale dar ca nu e vorba de cancer. Am facut analize TSH si Helycobacter care au iesit normale. Desi urmez tratamentul prescris ma simt foarte rau, peretii laterali ai gatului sunt rosii, in interior, iar vocea mea nu mai e cum era. mentionez ca urmez cursuri de canto si nu mai reusesc sa urc la fel de sus ca de obicei. Am senzatia ca vocea mea suna ciudat, sunt ragusita, am senzatia de nod ingat, desi respir destul de bine totusi mi se pare ca nasul e infundat, simt ca si cum ar trebui sa evacuez ceva din gat dar nu se desprinde. Recunosc ca am fumat o perioada indelungata dar acum am renuntat. Va rog tare mult sa imi recomandati alte investigatii sau tratament, mi-e frica sa nu imi pierd vocea si sa nu mai pot canta.
9 comentarii
0
18-06-2011, ora 21:42
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
terapie bowen
0
18-06-2011, ora 21:44
elisabeta21
Nu este medic/terapeut
elisabeta21
ce este terapia bowen?
0
18-06-2011, ora 23:28
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
administratorul considera ca vreau sa fac publicitate gratuita. Scrie cuvantul bowen la cautare si vei gasi o multime de date
0
19-06-2011, ora 14:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
elisabeta21
un reflux gastroesofagian si o alimentati cu acru, acidulate si fructe citrice.. pot mentine faringele inflamat si sa afecteze indirec laringele
faceti consult la gastrologie
0
20-06-2011, ora 17:29
elisabeta21
Nu este medic/terapeut
elisabeta21
Buna ziua, din nou!
Revin cu cateva adaugari legate de problema cu nodulii pe corzile vocale. Am fost astazi la un nou consult ORL. Mi s-a spus ca nodulii sunt micuti si mi s-a recomandat repaus vocal. Mi s-a spus ca as avea si lichid in corzile vocale. Mi s-a recomandat o serie de analize: eritrocite, leucocite, trombocite, hemoglobina, formula leucocitara, VSH, proteina C reactiva, calciu total, calciu ionic, magneziu, ASLO, exudat faringian, secretie nazala, T4, T3, profil ig. E combinat H plus, EBU. Sunt cam scumpe si nu sunt sigura daca e absolut necesar sa le fac. Il rog pe domnul doctor Flueraru cand vede postarea sa imi spuna si parerea dumnealui. Ca si tratament am primit: bioparox, xyzal si niste pastilute de supt care nu inteleg cum se numesc. Sunt hotarata sa urmez tratamentul recomandat, repausul vocal total si regimul alimentar ( fara acid, condimente, citrice, acru, fierbinte, rece, alcool, tutun, etc... ) totusi sunt sceptica in privinta analizelor. Mentionez ca sunt din Bacau si as putea face un drum la Pascani saptamana viitoare sa ma consulte dl. dr. Flueraru in cazul in care acesta considera necesar. Va multumesc anticipat de ajutor.
0
20-06-2011, ora 17:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ar fi ideal sa puteti ajunge la Pascani ca sa vad si eu corzile vocale.
0744196583 pentru programare
0
20-06-2011, ora 18:36
elisabeta21
Nu este medic/terapeut
elisabeta21
Multumesc frumos de raspuns. Voi face tot posibilul sa ajung insa mi-e imposibil saptamana asta. Sa iau tratamentul indicat pana saptamana viitoare?
0
20-06-2011, ora 18:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul trebuie facut + regimul
cu analizele puteti sa mai asteptati pana vad corzile vocale
0
20-06-2011, ora 21:37
elisabeta21
Nu este medic/terapeut
elisabeta21
Ok. Va multumesc inca o data de raspunsuri. Voi suna in curand sa ma programez. Sa aveti o saptamana frumoasa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.