Cum te poți lăsa de dependenta sexuala permanent.

07-03-2020
Arman lires
Nu este medic/terapeut
Arman lires
Salut, am observat prieteni tot mai des ce vorbesc despre dependenta sexuala și cât de greu este sa te lasi, am 18 ani de la 12 ani am început sa ma masturbez și din cele din urma am rămas dependent am reușit sa ma las de dependenta sexuala la vârsta de 16 ani am fost pur și simplu disperat sa încetez sa ma mai masturbez deși pentru persoane ce se confrunta cu dependenta sexuala pare imposibil pentru ca ei știu sigur despre ce vorbesc pur și simplu nu ar pute fi posibil de fiecare data după ce te masturbez zici gata asta este ultima data dar pur și simplu nu se întâmplă asta, simți din nou aceia senzație ce nu o poți explica pe deplin și din nou și din nou se știe clar ca sistemul limbic este implicat în acest proces zic asta pentru ca de la 14 ani am realizat ca nu este în regula și am cauta diferite tehnici de încetare brutal și permanent de eliminarea a dependentei sexuale am citit tot felul de articole ale psihologilor și psihiatri chiar am contactat și centre de cercetare și am vorbit și cu cei de la Neuro Progres, ce uni dintre psihiatri spun ca căsătoria te face sa te lași de dependenta sexuala e total fals e clar ca uni dintre ei nu înțeleg ce înseamnă dependenta sexuala uni dintre ei nu înțeleg cât de dur este sa fi dependent sexual și odată ce te lași de dependenta sexuala nu îți mai trebuie în viata ta sex sau fete pur și simplu ai terminat lasă pe alți sa trăiască în iluzi pur și simplu nu vrei sa te mai întorci de unde ai plecat!!! Probabil uni veți crede ca mint, va explic cum am reușit sa ma las de dependenta sexuala cum am terminat permanent cu dependenta sexuala și nu vreau sa ma mai întorc înapoi, o tehnica care am descoperit-o este acea de a supra solicita creierul cu informații încearcă sa te gândești la o mulțime de lucruri cu o viteza foarte mare sau pur și simplu sa îți faci supra solicitare de tot felul de imagini în minte pana când creierul nu va mai putea sa se gândească la altceva, asta ar fi bine sa fie făcută de cum te trezești din secunda în secunda pentru a nu exista scăpări deoarece creier va începe sa tinda din nou sa se gandeasca și odată ce se gândește e imposibil sa nu începi din nou sa te masturbezi pur și simplu doar gândindu te puțin se simte acea cerere dea mai face odata și tot mai tare și din ce în ce mai tare se simte acea nevoie de a mai face odata din cauza alimentari informației despre sex, din punctul meu de vedere este singura metoda prin care te poți lăsa de dependenta sexuala este o metoda eficienta dacă ai înțeles practicarea ei investigata cu amănunte chiar pe mine, au mers foarte bine a fost ușor dar în același timp greu evita sa îți sara în ochi lucruri ce provoacă practica erotica, motivele pentru care am fost disperat sa ma las de dependenta sexuala deoarece observasem ca efectiv nu mai aveam chef sa fac anumite lucruri care în trecut le făceam cu placere pur și simplu ma făceau un om plictisit de orice pur si simplu simțeam ca orice ma plictisește simțeam ca nu e în regula nu puteam sa îmi trăiesc viata legit asa cum vreau fără dependente. Cu siguranță am dori sa ne fie ușor sa ne lăsăm de dependente ce fain ar fi sa existe un medicament pentru combaterea dependentei, dacă ar fi după mine as fonda un centru de cercetare ce combate dependenta doar prin metode medicamentoase brutale. O spun din tota inima evita sexul indiferent de câte ori este executat tot timpul te va face sa o faci din nou și din nou încurajează metodele alternative dea face copii.
10 comentarii
1
07-03-2020, ora 13:55
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Pentru a ințelege mai bine dependență sexuala adresați va unui psuhosexolog
1
07-03-2020, ora 18:38
ManuelaD.
Nu este medic/terapeut
ManuelaD.
De desfrau greu se scapa, cu mari eforturi, cu schimbarea stilului de viata...
0
07-03-2020, ora 19:04
Arman lires
Nu este medic/terapeut
Arman lires
Salut, ai probleme presupun? Am specificat ca am reușit sa las la o parte aceasta prostie și metoda, ai putea sa în cercei. Da este foarte bine implicat schimbarea stilului de viata de dimineață când te trezești imediat aplici tehnica și eviți atmosfere ce le provoacă din nou, încearcă sa numeri zilele în care ai reușit sa lași dependenta la oparte.
5
07-03-2020, ora 21:01
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut!

Arman lires,

Încearcă să lupți cu DEPENDENȚA și prin sacroterapie (terapie cu post și rugăciune).
Latura duhovnicească/spirituală este foarte importantă pentru om, în general, pentru că omul este nu numai trup, ci și suflet/duh.
Ar fi indicat să te și rogi, să ții și post, să te și spovedești și să te și împărtășești, pe lângă tehnica pe care o aplici deja. Ai nevoie să te adresezi în întregime problemei. Eu așa consider. Dar tu decizi!

Multă sănătate și mult succes.
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
10-03-2020, ora 19:49
gianichir
Nu este medic/terapeut
gianichir
Mr. Nick,

apropo de ce ai scris mai sus, eu pot sa confirm ca mi-am tratat o dependenta sexuala prin sacroterapie. Chiar functioneaza!
0
11-03-2020, ora 07:42
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihoterapie ați încercat?
2
11-03-2020, ora 20:13
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut!

gianichir,

Mă bucur. Să îți fie de bine permanent.
Multă sănătate și toate cele bune,
Mr. Nick
0
11-03-2020, ora 20:31
Arman lires
Nu este medic/terapeut
Arman lires
gianichir bravo dar din experienta mea dependenta sexuala intrece orice limita, oricum orice ce te ajuta este buna
0
25-03-2020, ora 18:44
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Te poti lasa cu medicatie de la psihiatru
Antidepresivele reduc libidoul
0
03-05-2020, ora 18:03
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Antidepresivele pot ajuta prin mentinerea dispozitiei si reglarea nivelului unor substante si nu prin reducerea libidoului Cristi.
Ele sunt recomandate alaturi de sesiunile de psihosexologie, ce te pot ajuta atat in depasirea acestui obstacol cat si in depasirea temerilor tale legate de relatiile de cuplu.

Sacroterapia ajuta la fel de mult in acest caz ca si in lupta impotriva Coronavirus.

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mituri despre masturbare
  •