Curatire genitala

14-11-2008
AurelianRQ
Nu este medic/terapeut
AurelianRQ
Salutare, nu stiu daca e locul potrivit dar am si eu niste intrebari daca se poate.

Sotia ia anticonceptionale de aproape un an, a facut o pauza de o luna acum 6 luni si inca mai ia pastilele.

La inceput a luat Microgynon 30 pana acum 4 luni cand nu s-au mai gasit si a trebuit sa ia diane 35, si partea care nu mi-a placut a fost ca a inceput sa ia pastilele fara sa consulte un medic, se pare ca sunt persoane si in numar mare care evita sa consulte un medic in situaltii deastea. in fine, ia pastilele, totul e ok, acum vreo 2 zile a inceput sa ma bazaie ca prietenele ei si femeile mai in varsta spun ca ar trebui sa faca o curatare la ovare sau ceva de genul asta odata la 6 luni. Sotia nu este romanca si momentan suntem in Qatar, nu prea am incredere in doctorii de aici si deaia prefer sa va scriu, sa primesc un raspuns din tara.

Care sunt riscurile acestei curatiri ca sa zic asa si cand se face, iar legat de anticonceptionale o sa trebuiasca sa o conving pt o consultatie la doctor.

Multumesc.
7 comentarii
0
15-11-2008, ora 11:13
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
sincer..eu n-am auzit de asa ceva..:-( Nu stiu ce e si cum se face.
0
15-11-2008, ora 20:28
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
din cate stiu eu, anticonceptionalele diane 35 sunt foarte puternice si nu se iau oricum!!de curatare a ovarelor nu am auzit!!doar spalaturile vaginale care se fac o data pe sapt.cu un irigator special, dar bineinteles pt asta trebuie sa mearga in primul rand la un medic ginecolog!sa nu mai asculte in gura femeilor in varsta!!poate ca pe timpul lor asa se proceda!!acum s-au schimbat vremurile!!
numai bine
morena te pupacesc!!
0
15-11-2008, ora 21:42
AurelianRQ
Nu este medic/terapeut
AurelianRQ
Mersi mult fetelor, aveti grija de voi
0
16-11-2008, ora 17:01
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Pupam si noi, Jaquelinne!Pe tine si pe restul trupei vesele!:-)E bine toata lumea?
0
21-11-2008, ora 21:08
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
da more, suntem bine!!nu am vesti de la arena...
s-aoperat pe 17 si sper sa revina cat mai curand printre noi!!pupicei
0
21-11-2008, ora 22:58
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Jaquelinne, ce-i cu Arena?De ce s-a operat?
0
22-11-2008, ora 14:14
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
pai are niste probleme endocrinologice, cu glanda hipofiza, e mai complicat la ea, am inteles ca nu a avut niciodata menstruatie..si pe 17 luna asta s-a operat...
asteptam vesti!!pupic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Modul de administrare al contraceptivelor orale combinate
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  •