De aproximativ 10 ani sufar de tulburari obsesiv-compulsive

08-04-2008
Madelaine23
Nu este medic/terapeut
Madelaine23
Numele meu este Madalina si am 23 de ani. De aproximativ 10 ani sufar de tulburari obsesiv-compulsive, diagnostic apreciat de mine.Totul a inceput pe cand aveam vreo 12-13 ani si ma suparasem pe bunica si mi-a venit pentru o secunda in gand sa o omor. In secunda urmatoare am realizat ce gand nebunesc am putut sa am, eu care nu as omori nicio furnica. De atunci au inceput sa devina obsedante astfel de ganduri rele. La un moment dat cand aveam impresia ca nu mai pot lupta impotriva propriilor ganduri am mers la psihiatru. Diagnosticul a fost de tulburari anxioase. Am urmat pentru o scurta perioada de timp un tratament bazat mai mult pe vitamine, calciu si magneziu si antidepresive usoare. Pot spune ca m-am simtit mai bine, dar dupa un timp gandurile au revenit.Traiesc tot timpul cu teama ca as putea face rau celor din jurul meu sau chiar mie.Uneori mi-e teama ca voi ajunge sa fac acele lucruri care ma obsedeaza. Sunt constienta de faptul ca sunt creatii ale propriei mele minti, dar problema e ca nu stiu cum sa scap de ele. Uneori am tendinta de a ma izola de ceilalti de teama sa nu le fac vreun rau. Mentionez ca duc o viata cat se poate de normala, in sensul ca sunt studenta in anul 4, bursiera, am un prieten care ma iubeste, o familie care imi e mereu alaturi si cu toate astea zi de zi duc o lupta cu mine insami.
38 comentarii 12 Înainte ›
0
09-04-2008, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Draga mea, daca esti studenta, ai si un prieten, inseamna ca nu esti asa de bolnava cat ti se pare.
Ai niste bruiaje in creier pe care toti l;e avem mai mult sau mai putin. La biserica le spune ispite.
Cred ca esti mai sensibila, dar nu mai da atentie acestor ganduri. In momentul in care te gandesti mult la asa ceva, de frica aceste ganduri iau amploare.
Uite, eu aveam pseudohalucinatii auditive, care au durat doi ani si jumatate. In momentul in care am inceput sa nu le mai dau atentie au disparut fara urma.
Deci nu te mai gandi la ce nu iti face placere. Nu ai cum sa faci rau cuiva pentru ca tu ai zis ca nu ai omori nici o furnica.
Distrageti atenita cat poti, incearca sa nu te extenuezi cu invatatul, plimba-te prin aer cu prietenul tau si hraneste-te sanatos.
Fii senina. Inca o data, tuturor ne trec tampenii prin minte, sunt bruiaje atunci cand ni se slabesc nervii. Ignora-le.
0
11-04-2008, ora 00:00
Karuna
Nu este medic/terapeut
Karuna
Daca esti (ca zodie, ma refer) Scorpion, e ceva firesc. Singurul remediu e SA IUBESTI TOTUL.Daca iubesti, nu poti face rau...
A propos ai un caine?
Daca nu ai, fa-ti rost.Cand ai sa simti dragostea lui NECONDITIONATA, nu vei mai suferi de ganduri rele :)
0
11-04-2008, ora 00:00
Madelaine23
Nu este medic/terapeut
Madelaine23
Multumesc mult pentru aceste sfaturi si incurajari, care imi dau puterea de a lupta in continuare. Sper sa reusesc la un moment dat sa si inving. Sunt constienta de faptul ca tot in mine gasesc puterea de a trece peste aceasta problema, insa nu stiu ce sa mai fac. Nu am pretentia sa ma vindec peste noapte, insa in decursul celor 10 ani am tot sperat sa fie mai bine si...n-a fost. Am tot incercat sa-mi dau seama ce le-a generat si ce le alimenteaza pe aceste ganduri rele, obsesii. Uneori nici nu-mi dau seama daca este ideea obsesiva de a face lucrurile acelea rele sau doar teama de a nu le face. Nu-mi surade ideea de a merge iar la psihiatru, deoarece consider ca tratamentul medicamentos isi face efectul doar pe perioada administrarii si nu cred ca niste pastile pot vindeca durerile sufletesti.
0
11-04-2008, ora 00:00
Madelaine23
Nu este medic/terapeut
Madelaine23
Ca zodie sunt Varsator si am si un catel. Are 8 ani si-l cheama Rexi, dar eu il alint Scumpy si uneori, cand ma simte ca sunt suparata vine si se aseaza langa mine uitandu-se insistent si nu pleaca pana nu ma vede ca-mi sterg lacrimile sau ca ii zambesc.
0
12-04-2008, ora 00:00
paulii
Nu este medic/terapeut
paulii
Madelaine, si eu sunt obsesiv-compulsiva. Doar ca nu am mers la psiholog pentru diagnostic, am aflat intamplator. Tot din adolescenta a inceput totul la mine. Te inteleg atat de bine si uimita am citit tot ce scriai de parca eram eu autoarea. Obsesiile mele sunt relativ asemanatoare si cand sunt mai stresata se amplifica, atunci imi e cel mai greu. Am tot citit pe forumuri ca sunt fel si fel de tratamente, dar pacientii nu se lauda cu efecte spectaculoase, ba din contra dupa o perioada revin la aceleasi obiceiuri. Problema cu tulburarea asta e ca-ti mananca foarte mult timp din viata, ore bune pe zi, e prea greu de inteles de catre unii (care te cred fie nebuna, fie un om normal doar ca un pic stresat), iti afecteaza de multe ori viata in toate sensurile ei (in familie, cuplu etc.) si...si...si...
In sfarsit, sunt la fel de interesata ca si tine de o solutie, de ceva care sa ma ajute sa traiesc normal.
Citeam sfaturile pe care le-ai primit si intr-adevar sunt bune, doar ca in practica e mai complicat. Obsesiile si gandurile nu sunt lucruri pe care poti sa le ignori pur si simplu, din pacate.
Sunt si eu tot varsator, am si eu un catel, dar ce e mai important e ca sunt mamica. Tine-ne la curent cu sfaturile pe care le primesti, cu solutiile pe care le-ai gasit. Mie mi-e foarte greu sa gasesc oameni cu care sa pot vorbi despre asta, asa ca ma bucur ca razlet vad cate un articol sau o tema in forum pe tema asta.
0
14-04-2008, ora 00:00
Madelaine23
Nu este medic/terapeut
Madelaine23
Eu traiesc cu regretul ca nu am cerut ajutor specializat imediat ce au inceput sa se manifeste. Mi-e teama ca acum problema s-a cronicizat.
1
15-04-2008, ora 00:00
Madelaine23
Nu este medic/terapeut
Madelaine23
Oare nu exista un psiholog, psihoterapeut sau psihiatru care sa vada mesajele mele si sa-mi poata da un sfat?
1
23-04-2008, ora 00:00
mirela_catalina
Nu este medic/terapeut
mirela_catalina
buna!

Eu am facut psihoterapie 2 ani pt asa ceva si mi s-a spus ca este un conflict intre intre constient si subconstient.In momentul cand vei reusi sa aduci armonie intre sufletul si inima ta si vei fi impacata cu tine insati nu vei mai avea aceste obsesii.Pentru asta iti trebuie multa rabdare, dragoste si neaparat ajutorul unui psiholog.Eu in momentul de fata nu mai am probleme si duc o viata plina de satisfactii. Mult succes!
0
23-04-2008, ora 00:00
dorina28
Nu este medic/terapeut
dorina28
Si eu am probleme asemanatoare, am ganduri care ma fac sa ma simt vinovata si care ma determina sa cad intr-o stare depresiva si sa nu fiu linistita cu mine insami. Am descoperit de curand ca se numeste tulburare obsesiv compulsiva. Te rog Mirela_Catalina daca se poate sa ne spui ceva ce ar putea sa ne ajute, ce sfat al medicului te-a ajutat, sau orice crezi tu ca este important! In prezent eu nu cred ca voi merge la un psiholog, nu cred ca pot, imi este teama, rusine. De aceea sper ca un medic psiholog (on line) sa ne ofere cateva idei, solutii pe care sa le aplicam.
0
24-04-2008, ora 00:00
mirela_catalina
Nu este medic/terapeut
mirela_catalina
sfaturi prea multe nu pot sa dau momentan, instrucat manifestarile si simtomele variaza de la persoana la persoana si sunt multi factori care le genereaza, cum ar fi educatia, caracterul fiecaruia si evenimentele care au avut un impact negativ asupra psihicului.Singurul sfat pe care ti-l pot da este legat de teama si rusinea ta de a merge la psiholog.Un adevarat psiholog isi alege aceasta meserie pentru a te asculta si ajuta(nu este judecatorul tau ci prietenul tau).Si inca ceva nici un psiholog nu-ti va oferi o formula magica pentru a depasi un impas, in schimb te va ajuta sa gasesti singura raspunsuri la multe intebari si sa gasesti singura solutiile problemelor tale pe care momentan nu le gasesti pentru ca esti prea bulversata de gandurile negative care iti vin in minte de aici probabil si sentimentul de vinovatie si conflictul interior.lupta cu tine insuti nu este o solutie pentru ca acest conflict interior inevitabil se rasfrange si asupra celor din jur.cel mai bine este sa gasesti un psiholog in care sa ai incredere, deoarece prin natura meseriei sale te va ajuta(exista metode de psihanaliza si manevre psihoterapeutice pe care numai un psiholog le cunoaste si este persoana cea mai indicata sa le si foloseasca), deci mergi cu toata increderea la un psiholog deoarece nu are decat un singur interes sa te ajute.Tinem legatura.
0
24-04-2008, ora 00:00
Madelaine23
Nu este medic/terapeut
Madelaine23
Imi poti spune mai multe despre psihologul care te-a ajutat pe tine? Adica nume, adresa...daca se poate.
0
24-04-2008, ora 00:00
mirela_catalina
Nu este medic/terapeut
mirela_catalina
Laurentiu Gheorghina

Centrul de sanatate mintala Spitalul Judetean Ploiesti
aparitii pe un post de televiziune local, aparitii in presa locala, si a semnat citeva articole in revista SANA.Este un bun psihoterapeut care a facut din meseria sa o pasiune.
0
24-04-2008, ora 00:00
mirela_catalina
Nu este medic/terapeut
mirela_catalina
tulburarea obsesiv_compulsiva nu ente o boala cronica, iar drumul spre vindicare prin psihoterapie este deosebit de interesant(cateodata este foarte greu cand esti pusa sa-ti analizezi cele mai sesibile trairi si sentimente, dar totul este sa fi in momentele acelea cat mai toleranta cu tine insuti si cu cei din jur)Practic treci in revista si analizezi toata viata interioara familiala, si sociala traita pana in momentul de fata.Sunt cazuri in care in urma acestei analize viata persoanelor respective a suferit schimbari radicale.Rabdarea si perseverenta sunt atributele principale care se cer deoarece poate dura ani acest drum spre vindecare si totutl depinde numai de tine cum analizezi si intelegi fiecare gind si traire pe care le ai si care iti distrag atentia de la viata cotidiana si iti creaza un disconfort.
1
24-04-2008, ora 00:00
dorina28
Nu este medic/terapeut
dorina28
Multumesc mult de tot! Ceea ce ai scris mi-a dat o stare mai buna, cred ca imi da o speranta ca voi scapa si eu macar partial de aceasta problema. Ma gandesc ca este foarte important psihologul si modul in care te face sa te simti in largul tau sa poti sa-i spui ce-ti trece prin cap, mai ales lucruri care poate iti este greu sa accepti ca tocmai tu le gandesti. Eu sunt o persoana emotiva si de aceea probabil mi-ar fi greu sa ma deschid asa in fata unei persoane. Totusi parca ce ai scris ma face sa ma gandesc la aceasta posibilitate si sa iau in calcul ca poate as putea sa consult un psiholog. Pana sa gasesc acest forum aveam impresia ca sunt singura care se confrunta cu aceasta problema si nu intelegeam ce se intampla cu mine. Ma ajuta sa stiu ca nu sunt singura care se confrunta cu asa ceva si faptul ca exista si posibilitatea de a scapa de aceasta problema. Multumesc! Puteti sa-mi recomandati o carte legata de tulburarea obsesiv compulsiva? Tinem legatura.
1
24-04-2008, ora 00:00
dorina28
Nu este medic/terapeut
dorina28
Am intrat pe Google sa aflu mai multe informatii despre psihologul Laurentiu Gheorghina. Am gasit cateva articole. Eu intial credeam ca este o femeie! Si ma simteam mai in largul meu, dar sa inteleg ca este barbat! Daca poti sa ne dai cateva detalii, varsta, cum se desfasoara o sedinta in mod obisnuit (adica daca iti pune intrebari sau povestesti ce vrei tu), ti-a recomandat sa iei si medicamente? Cam cat costa o sedinta, cat dureaza? Am o gramada de intrebari, dupa cum vezi!
0
25-04-2008, ora 00:00
mirela_catalina
Nu este medic/terapeut
mirela_catalina
Da, este barbat, are cca 37 ani este un om hotarat si sigur pe el in tot ceea ce face iar sedintele dansului de psihanaliza difera de la caz la caz si nu exista reguli stricte;totul se desfasoara sub forma unor discutii libere.La prima sedinta mi-a dat la dispozitie o ora sa spun tot ce-mi trece prin cap;de atunci mi-a devenit cel mai bun prieten cu care vorbesc absolut orice.Mai mult nu pot sa spun pt ca este confidential.Dansul nu mi-a fecomandat medicamente dar am luat antidepresive si impotriva anxietatii(cipralex).In prezent nu mai iau nici un fel de medicament.O sedinta dureaza o ora.
0
26-04-2008, ora 00:00
mirela_catalina
Nu este medic/terapeut
mirela_catalina
astept raspuns daca ati reusit sa-l contactati.Succes!
0
27-04-2008, ora 00:00
dorina28
Nu este medic/terapeut
dorina28
Am intrat pe adresa -, dar am vazut ca este pt matrimoniale. Eu nu sunt prea priceputa la Internet poate din cauza asta nu am gasit.
Paste fericit!
0
27-04-2008, ora 00:00
dorina28
Nu este medic/terapeut
dorina28
Am gasit pe acest forum la sectiunea Tulburari psihice subiectul Tulburare obsesiv compulsiva, dezbatut de mai multe persoane. Mi s-a parut interesant, apar si titluri de carti legate de TOC si adresa www.ocdfoundation.org. Eu inca nu am intrat pe site, dar am zis sa va anunt si pe voi poate va ajuta.
1
27-04-2008, ora 00:00
dorina28
Nu este medic/terapeut
dorina28
Subiectul (sunt mai multe) Tulburare obsesiv compulsiva de la sectiuneaTulburari psihice are 136 comentarii.
0
27-04-2008, ora 00:00
mirela_catalina
Nu este medic/terapeut
mirela_catalina
Acest site este de matrimoniale dar multe persoane il frecventeaza doar pt corespondenta.In dreapta sus(unde este literaG)scrii matrimoniale.Iti apare o lista cu mai multe site-uri;dai clic pe primul site(cel de la eCupidon.ro)si iti apare prima pagina.Dai clic pe inregistreazate(banda rosie).Iti apare un formular pe care il completezi(la sfarsit nu uita sa dai clic in dreptunghiul negru).Iti deschizi contsi dai clic pe cautare avansata(banda rosie), iar la rubrica"cautare dupa numele utilizatorului "-
0
27-04-2008, ora 00:00
mirela_catalina
Nu este medic/terapeut
mirela_catalina
Am mai gasit ceva!Cauti pe Google "tulburare obsesiv-compulsiva" si gasesti absolut tot ce te poate interesa(inclusiv contact prin email cu un psiholog, tratamente psihoterapeutice si multe, multe altele)
0
30-04-2008, ora 00:00
Ionela 11
Nu este medic/terapeut
Ionela 11
Pe mine m-a sfatuit psihologul sa las gandurile sa vina pentru ca incercand sa le reprim vin mai multe. Imi pare rau ca nu am mers la timp la psiholog poate ca acum as fi fost un om normal. In prezent sunt distrusa pe toate planurile profesional, afectiv, spiritual. Gandurile mele erau impotriva Lui Dumnezeu deci va dati seama de consecinte. Sunt o moarta in viata si o cauza pierduta si totul mi se pare un labirint.Dumnezeu sa va ajute voua sa iesiti din asta!
0
30-04-2008, ora 00:00
dorina28
Nu este medic/terapeut
dorina28
Multumesc mult! Si eu mai am ganduri necurate legate de Dumnezeu si alte ganduri rele, si credeam ca sunt singura si ca sunt "cea mai rea persoana", un monstru, dar aici pe forum am descoperit ca nu sunt singura persoana care are asfel de ganduri si incerc sa nu le mai las sa ma afecteze asa de mult cum ma afectau inainte cand nu credeam ca mai exista cineva ca mine. Prima data cand am descoperit ca nu sunt singura a fost pe acest forum, cand am citit subiectul deschis de Madelaine si cand nu mi-a venit sa cred ca mai exista si alte persoane care au probleme cu gandurile. Apoi dupa cum am mai spus mai sunt si alte persoane care prezinta prin ce trec la sectiunea Tulburari psihice, subiectul Tulburare compulsiva (sunt cam 136 comentarii!), persoane care au copii si care incearca sa depaseasca aceasta problema si sa-si revina la viata lor normala. Sper ca probleme prezentate de ele si aici de noi si faptul ca le impartasim unii catre altii sa ne ajute si sa ne intareasca. Pt ca eu cred ca Dumnezeu este alaturi de noi si ne ajuta!
0
30-04-2008, ora 00:00
dorina28
Nu este medic/terapeut
dorina28
Cele scrise mai sus sper sa te ajute Ionela, asa cum m-a ajutat si pe mine ce au impartasit ceilalti din greutatile prin care trec. Nu te da batuta, incearca sa redescoperi ceea ce te bucura in viata. Si eu ma simteam din ce in ce mai rau, aveam un gand rau si apoi cadeam intr-o stare jalnica, in care imi plangeam de mila, ma simteam vinovata fata de Dumnezeu si fata de oameni, nu ma mai puteam bucura de viata (nu inseamna ca nu ma mai simt asa cateodata), dar incerc sa nu le mai dau importanta asa de mare deoarece vad ca multa lume a trecut si trece prin aproape aceleasi stari sau mai grele. La subiectul Tulburare obsesiv compulsiva (tulburari psihice) am citit cazul unuia dintre participanti care a mers la preot si preotul l-a inteles (cred ca a spus ca chiar si el a avut probleme asemanatoare) si la indrumat spre psiholog. Pt mine faptul ca pot sa scriu aici ma ajuta, este ca un fel de terapie. Dumnezeu sa te ajute si pe tine si pe toti oamenii care sufera! Doamne ajuta!
0
30-04-2008, ora 00:00
Ionela 11
Nu este medic/terapeut
Ionela 11
Va iubesc, fratilor! One day will be together! Nu renuntati la visele voastre, traiti, bucurati-va de fiecare clipa pe care viata v-o ofera. Propuneti-va zilnic sa faceti ceva care sa va bucure, fiti fericiti zilnic. Ce ne cere Dumnezeu decat sa ne iubim asa cum ne-a iubit El. Ma gandeam la faptul ca Dumnezeu mi-a dat viata si m-a umplut de daruri fara sa le merit iar eu sunt nerecunoscatore. Sper sa traiesc ziua in care sa-i pot oferi Lui Dumnezeu ceva bun, demn.o sa va transmit ce mi-a spus preotul:Ai incredere in tine si nadejde in Hristos!
0
30-04-2008, ora 00:00
dorina28
Nu este medic/terapeut
dorina28
Sper ca ai un preot in care ai incredere, si care sa fie intelept sa-ti dea cele mai bune sfaturi!
Mult succes!
0
30-04-2008, ora 00:00
dorina28
Nu este medic/terapeut
dorina28
Mirela Catalina, am spus la un moment dat ca am intrat si la o alta discutie, din cadrul acestui forum, tot legata de tulburarile obsesiv compulsive, si sper ca nu te superi ca le-am spus ca cineva (adica tu) tot de forum a reusit prin psihoterapie sa depaseasca aceasta problema.
0
01-05-2008, ora 00:00
mirela_catalina
Nu este medic/terapeut
mirela_catalina
Dorina;nu ma supar de loc, ba din contra.Psihanaliza si psihoterapia este tratamentul cec mai indicat
Ionela:Ai perfecta dreptate, dar trebuie sa cunosti si atributele necesare de care ai nevoie pentru a te vindeca:iubire, toleranta, incredere, ibire, respect(si lista poate continua)Trebuie sa stii si sa te folosesti de aceste atribute atunci cand trebuie, de aceea este nevoie de psihanaliza pt o mai buna cunoastere a ta si a calor din jur.Dumnezeu da dar nu baga si-n traista.
0
01-05-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Credinta ajuta mult in aceste suferinte ! Incercati sa tineti si post ! Pt ganduri si idei obsesive este buna infuzia din conuri de hamei !
Adaugă un comentariu / răspuns
38 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: