De ce mi-e frica asa de mult de actul sexual?

25-06-2007
Chris_Deea
Nu este medic/terapeut
Chris_Deea
Buna.De curand am facut un an de cand suntem impreuna si vroiam sa facem mai mult.Nu s-a intamplat nimic in acea zi si am hotarat sa o facem a doua zi.Eram hotarata dar cand a vrut sa ma dezbrace de lenjeria intima pur si simplu m-am panicat.El a vazut lucrul acesta si s-a oprit spunandu-mi ca are senzatia ca o fac din obligatie.Lucrul acesta m-a afectat f mult si nu stiu de ce.Intrebarea este:de ce mi-e frica asa de mult de actul sexual?este de natura psihologica...?
9 comentarii
0
25-06-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, evident e de natură psihologică. E normal, nu e o boală la mijloc. Poate că are dreptate, nu forţaţi lucrurile. Un mers la munte sau la mare, ori chiar o după-amiază de plimbare cu barca, pe urmă o muzică bună, un cocktail şi totul vine de la sine.
0
27-06-2007, ora 00:00
ofi_r
Nu este medic/terapeut
ofi_r
Sau poate nu il iubesti asa de mult incat sa "sacrifici virginitatea", care nu este nici o rusine. Atunci cand vei fi pregatita sa te implici.
0
28-06-2007, ora 00:00
Chris_Deea
Nu este medic/terapeut
Chris_Deea
Cred ca am citit prea mult pe net despre faptul ca doare tare prima data si asta a fost un regres nu un progres...De iubit, il iubesc foarte mult si as face orice pt el.Oricum multumesc mult pt sfat si cred ca... o sa ma las purtata de val(cum zice el).
0
29-06-2007, ora 00:00
onitza
Nu este medic/terapeut
onitza
Buna, sunt si eu virgina, uite daca vreai s-ti impartasesti experienta, caci am si eu frica asta...Multumesc.si bafta.Onitza sunt.
0
05-07-2007, ora 00:00
Andreiutza_scumpy
Nu este medic/terapeut
Andreiutza_scumpy
La oricine ii este frica de prima oara...si mie mi'a fost dar dak el iti este aproape o sa vezi k totul va veni de la sine...Dak chiar crezi k merita s iti incepi vitza sexuala q el si simti k esti pregatita lasate dusa de val si o s vezi k totul va fi bine...Insa iti spun sincer gandestete pt k e un pas foatre mare. Bafta si ai grija de tine! Andreea
0
08-07-2007, ora 00:00
Chris_Deea
Nu este medic/terapeut
Chris_Deea
Multumesc mult pt sfaturi!
0
03-08-2007, ora 00:00
anyvisan
Nu este medic/terapeut
anyvisan
Buna si eu sunt virgina, si eu am avut un prieten
care vroia sa o facem
insa eu eram de 2 luni cu el
si nu eram sigura ca ma iubeste si ca vrea vceva serios de la mine
totusi ma gandeam sa o fac dar nu puteam mi-era frica
sa nu ma paraseasaca dupaia, Si ne-am despartit, probabil asta avrut. Insa daca esti de un an cu prietenul tau daca il iubesti si simti ca si el tine la tine
eu zic ca nu are de ce sa iti fie frica da e putin mai dureros din cate am auzit dar nu asa de rau, depinde si cat tde mult te gandesti la asta. Presupun daca atunci cand o faci esti relaxata si gandesti doar ca va iubiti si nimic nu e mai frumos ca asta presupun ca o sa fie ceva unic special o senzatie unica. Nu degeaba se zice ca prima data
nu se uita nicioadata. Nu are de ce sa iti fie frica toata lumea a inceput si cei care au facut-o a au zis ca prima data a fost special. El daca tine la tine si tu la fel probabil
o sa uitati de durere si va iubiti. BAFTA!
0
09-08-2007, ora 00:00
free
Nu este medic/terapeut
free
toate fetele trec prin asa ceva la inceput...nu sunteti singurele kre va temetzi d durerea p kre s presupune k trebuie sa o simtiti..sincer si eu inainte sa-mi incep viata sexuala m-am documentat bine p net si faptul k avea sa ma doara ma speria un pik, insa dak tineti la cel cu care avetzi sa impartiti o experientza d neuitat si avetzi incredere in voi totul o sa mearga perfect.sincer eu n-am simtit nici un fel d durere prima data.totul depinde si d felul in kre stie el sa t faca sa t simti bine.oricum dupa aceasta experientza o sa va datzi seama si mai tare cat d frumoasa e dragoste si in mod cert nu vetzi uita acest moment special.multa iubire si avetzi grija d voi
0
17-08-2008, ora 00:00
speriata
Nu este medic/terapeut
speriata
eu am avut deja primul act sexual si nu a durut delok...asa k stai linistita...la unele persoane e dureros la altele delok...akum...depinde kt de norocoasa esti..:p
bafta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Actul sexual propriu-zis
  •