De ce ne e rusine de sexualitatea noastra !?

09-02-2019
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Sunt si eu curios de ceva, de ce romanilor le e rusine de sexualitatea lor ?! De ce isi ascund fanteziile, le e rusine sa zica si partenerilor ? De ce fac cu altii pe ascuns si nu cu partenerii ? Multi fac asa !
De ce s-ar supara partenerul daca celalalt i-ar zice ca are n fantezii ca sa le faca impreuna ?!
De ce considera sexualitatea ca pe o infractiune ? Mie mi-e rusine sa fac infractiuni, sa fac rau altuia, crime, viol, talharie, furt, rapire, batai, dar nu sfera sexuala.

De ce sunt condamnate fanteziile de unii ? Mai ales de religiosi ?
Pentru ca daca stam sa ne gandim bine, faza cu "NU e bine asa, trebe doar casatorie, facut normal si facut copii", e ca si cum e nazism, nazism inseamna sclavie, daca nu faceai ca ei, erai ori nebun ori needucat, noi am luptat pentru democratie, pentru liber drept de a alege, nu vrem dictatura sa ni se impuna ce e normal si ce nu !
Deci din start e anapoda sa ridici in slavi un dictator, nu poti sustine dictatura.
Intr-o democratie e normal sa facem cum simtim, fiecare e normal in felul lui, atat cat nu faci rau altula, nici unu nu e anormal, e doar diferit.

Uitati un exemplu, am un prieten mai in varsta de 54 ani (eu am 41) care e cam incuiat la sex, uneori nu prea ii functioneaza pricepatoarea (LOOOOOOL), ma banuia odata ca eram pe invers, si a zis asa cam cu rautate "am impresia ca iti place sa o iei pe la spate", eu i-am raspuns de l-am socat "si daca imi placea, ce ? Nu imi place, dar nu as fi avut o problema cu asta daca ma atragea". A ramas masca, pacat de facultatea aia politehnica care a facut-o...parca e tractorist.
Se astepta sa ma simt jignit, sa zic "nuuuu, doamne fereste...ce tampenii zici?".

I-am zis sincer ca mi-ar fi placut sa fiu pe invers, ca ma inteleg mult mai bine cu baietii decat cu fetele, am cu ei multe in comun, pasiuni, discutii, si asa mai departe, asa ca...nu mi-e rusine, am zis-o si fata in fata si parintilor, si altora cand a fost contextul.
E prieten f bun, ma inteleg f bine cu el, e destept, lucram la fizica, matematica impreuna, discutam politica, istorie, dar...aici a dat-o in bara.
Dupa mine femeia cu barbatul cel mai anapoda se inteleg, conceptii, pasiuni, dorinte, discutii 90 % diferite. Se completeaza dar NU se intersecteaza din pacate.

Astept pareri daca se poate.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.