De ce ne e rusine de sexualitatea noastra !?

09-02-2019
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Sunt si eu curios de ceva, de ce romanilor le e rusine de sexualitatea lor ?! De ce isi ascund fanteziile, le e rusine sa zica si partenerilor ? De ce fac cu altii pe ascuns si nu cu partenerii ? Multi fac asa !
De ce s-ar supara partenerul daca celalalt i-ar zice ca are n fantezii ca sa le faca impreuna ?!
De ce considera sexualitatea ca pe o infractiune ? Mie mi-e rusine sa fac infractiuni, sa fac rau altuia, crime, viol, talharie, furt, rapire, batai, dar nu sfera sexuala.

De ce sunt condamnate fanteziile de unii ? Mai ales de religiosi ?
Pentru ca daca stam sa ne gandim bine, faza cu "NU e bine asa, trebe doar casatorie, facut normal si facut copii", e ca si cum e nazism, nazism inseamna sclavie, daca nu faceai ca ei, erai ori nebun ori needucat, noi am luptat pentru democratie, pentru liber drept de a alege, nu vrem dictatura sa ni se impuna ce e normal si ce nu !
Deci din start e anapoda sa ridici in slavi un dictator, nu poti sustine dictatura.
Intr-o democratie e normal sa facem cum simtim, fiecare e normal in felul lui, atat cat nu faci rau altula, nici unu nu e anormal, e doar diferit.

Uitati un exemplu, am un prieten mai in varsta de 54 ani (eu am 41) care e cam incuiat la sex, uneori nu prea ii functioneaza pricepatoarea (LOOOOOOL), ma banuia odata ca eram pe invers, si a zis asa cam cu rautate "am impresia ca iti place sa o iei pe la spate", eu i-am raspuns de l-am socat "si daca imi placea, ce ? Nu imi place, dar nu as fi avut o problema cu asta daca ma atragea". A ramas masca, pacat de facultatea aia politehnica care a facut-o...parca e tractorist.
Se astepta sa ma simt jignit, sa zic "nuuuu, doamne fereste...ce tampenii zici?".

I-am zis sincer ca mi-ar fi placut sa fiu pe invers, ca ma inteleg mult mai bine cu baietii decat cu fetele, am cu ei multe in comun, pasiuni, discutii, si asa mai departe, asa ca...nu mi-e rusine, am zis-o si fata in fata si parintilor, si altora cand a fost contextul.
E prieten f bun, ma inteleg f bine cu el, e destept, lucram la fizica, matematica impreuna, discutam politica, istorie, dar...aici a dat-o in bara.
Dupa mine femeia cu barbatul cel mai anapoda se inteleg, conceptii, pasiuni, dorinte, discutii 90 % diferite. Se completeaza dar NU se intersecteaza din pacate.

Astept pareri daca se poate.
7 comentarii
0
13-05-2019, ora 01:37
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nu aveti nici unu vreo parere ?
0
14-05-2019, ora 23:41
scrisulcaterapie
Nu este medic/terapeut
scrisulcaterapie
nu la toti le e rusine. ia uite-aici :D ---------*

(*modificat de admin)
0
25-05-2019, ora 18:59
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai la multi le e, se ascund, le e rusine de fanteziile lor sau de ce gandesc cu referire la asta ca si cum ar face infractiuni, nu ceva placut.
Cand faci infractiuni e normal sa ascunzi sa nu fi prins, plus ca e rusine sa faci rau altora, dar nu asta.
0
25-05-2019, ora 19:35
scrisulcaterapie
Nu este medic/terapeut
scrisulcaterapie
nu mai pun linkuri ca sa cenzureaza :d
zic la general ca de exemplu yoghinii sunt foarte deschisi vis-a-vis de sexualitate. vorbesc de tantra, kama sutra etc.
0
29-05-2019, ora 02:24
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Eu ma refer la noi romanii, de ce sunt asa rusinosi romanii de sexualitate, asta era subiectul, subiectul nu era cine nu sunt asa rusinosi.
Eram curios de cauzele ptr care romanii sunt..incuiati la minte.
0
29-05-2019, ora 12:42
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
E probabil ca urmare a atitudinii bisericii legata de sexualitate in general Costy. Vezi si tu ca educatia sexuala abia vorbeste, cu greu, despre anatomia sexuala. Sunt ignorate discutiile despre realitatea interactiunilor intime, chiar si in momentul in care multi dintre adolescenti si tineri ‘o fac deja’ fara stirea parintilor.

Mai greu e de obicei primul pas spre a discuta..prima oara cand se ajunge la cabinetul de psihosexologie. Dupa aceea insa discutiile decurg destul de usor.

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu - Psihosexolog
0
29-05-2019, ora 22:40
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai daca..erau putin mai luminati se prindeau ca biserica a pus reguli dupa placul celor ce au format-o adica smecherii lumii si ca nu trebuie sa se ia dupa ele, in occident de ce aia sunt deschisi la minte ? Deci se poate.
Ca sa nu mai spun ca logic trebuia intrebarea "si de ce sa fi fost biserica contra, nu are nici o logica oricum ar fi fost". Dar lumea preia fara sa gandeasca.
Noroc cu generatiile noi care devin din ce in ce mai deschisi.

Eu de ex vb liber despre asta, nu mi se pare rusine deloc, rusine e sa faci infractiuni, sa te porti urat, sa nu respecti, nu ca se discuta deschis despre orice legat de sex.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici