de ce nu am orgasm?

30-05-2006
dido
Nu este medic/terapeut
dido
o intrebare.
am 24 de ani (implinesc 25) si nu am avut niciodata orgasm vaginal. de cel clitoridian am parte de fiecare data cand vreau, insa celalalt. nu. de cele mai multe ori ma excit foarte tare, insa nu ajung la sfarsit. adaug ca mi-am inceput viata sexuala de 5 ani si de patru ani jumate am un partener stabil, pe care il iubesc si cu care ma simt foarte bine. ma atrage foarte mult, nu mimez orgasme si, de cele mai multe ori ma relaxezestul de bine.

care poate fi cauza? exista posibilitatea ca unele femei chiar sa nu poata atinge acest tip de orgasm? sau poate ca nu am ajuns la o maturitate sexuala astfel incat sa ma pot bucura su eu de un happy-ending in pat?

va rog sa-mi raspundeti.
multumesc.
12 comentarii
0
30-05-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Povestea orgasmului este mult mai complexa decit atit si ca punct central perceptia subiectiva.
Sigur, suportul neuro-fiziologic al orgasmului clitoridian difera de cel al orgasmului vaginal si exista teorii conform carora femeile au capacitatea de a resimtii un tip de orgasm sau altul functie de predominanta sau echilibrul dintre caile neurofiziologice implicate.
Teoria lui Freud, cea cu maturitatea sexuala, este depasita, asadar uita de ea.
Se pare, de asemenea, ca un rol important in obtinerea orgasmului vaginal prin penetrare il are forta musculaturii perineale si a muschiului ridicator anal.Prin exercitarea unui control voluntar asupra acestei musculaturi orgasmul poate fi invatat sau amplificat.
Oricum, exista perceptii diferite ale orgasmului, de la femeie la femeie, care nu corespund unui model stereotip.Multe femei nu resimt nici una dintre senzatiile descrise clasic drept orgasm, ceea ce nu le impiedica sa fie profund satisfacute in relatia cu partenerul.
Stiind acum aceste lucruri, va invit sa nu va mai concentrati asupra obtinerii orgasmului ci asupra experientei extraordinar de placute pe care presupun ca o reprezinta contactul fizic si sexual cu barbatul pe care il iubiti. S-ar putea ca orgasmul vaginal sa apara pe negindite sau sa constatati ca ati avut si pina acum acest tip de orgasm doar ca el nu "arata" asa cum va gindeati dvs ca trebuie sa arate
0
30-05-2006, ora 00:00
dido
Nu este medic/terapeut
dido
deci chiar e posibil sa am orgasm si sa nu stiu. din cauza ca-l percep altfel decat e descris de alte femei...

adevarul e ca, de multe ori, dupa epuizarea actului sexual ma simt incredibil de bine si am reactia de a plange (?) dar asta fara sa fiu trista, ci foarte multumita.

multumesc pentru raspuns.

ps. spuneti ca; "Se pare, de asemenea, ca un rol important in obtinerea orgasmului vaginal prin penetrare il are forta musculaturii perineale si a muschiului ridicator anal.Prin exercitarea unui control voluntar asupra acestei musculaturi orgasmul poate fi invatat sau amplificat." va referiti la contractarea acestor muschi in timpul actului sexual?
0
30-05-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Ma refer la contractarea acestor muschi in timpul dar si in afara contactului sexual, asa fel incit sa fie tonici
0
04-01-2007, ora 00:00
elena88
Nu este medic/terapeut
elena88
Eu nu am avut niciodata orgasm, de nici un fel.Poate ca e prea devreme sa ma pronunt(mi-am inceput viata sexuala de un an si jumatate).Partenerul meu e perfect din acest punct de vedere (mi s-a spus in cadrul unor discutii de fete ca pe una din ele a facut-o sa ejaculeze...weird..)Avem o relatie stabila si frumoasa.El a fost primul (si ultimul, pana la acest moment).Il iubesc, tin la el, sunt relaxata in timpul actului sexual, ma simt in largul meu, am dorinta sexuala, dar...nimic spectaculos...Am incercat si sex oral (care se spune ca e cea mai sigura cale de a provoca orgasm unei femei...yeah right!)Simt placere, dorinta, actul sexual dureaza chiar si ore cu totul, dar nimic...Sunt dezamagita.m-as fi asteptat la altceva...Am incercat si exercitiile Kegel...poate d-na doctor ma poate ajuta...
0
03-03-2007, ora 00:00
cmv
Nu este medic/terapeut
cmv
nu am avut nici orgasm clitoridian cum ne spune maai sus dido.. nu stiu cum se manifesta
dar nu am de nici un fel ai putea sa-mi explici mai multe dido?
te rog
sunt intro mare dilemasunt casatorita de aproape 5 ani masimt f bine cateodata pot s aspun canu mai pot de placere, alteori devin frustrata si imi vine sa plang, alteori ma bucur"cu lacrimi'ca am ajuns pana la un punct
nu stiu ce sa cred...
eatat de dficil sa am org?
0
04-03-2007, ora 00:00
dido
Nu este medic/terapeut
dido
nici clitoridian nici vaginal?

e destul de explicat un orgasm... pur si simplu te electrizeaza in acel loc. stiu exact unde anume trebuie sa-l dirijez, chiar daca nu e acelasi de fiecare data (pt ca si in cazul sexului oral partenerul se poate dirija). nu e obligatoriu, se poate si fara, dar e mai sigur cu dirijatul! senzatia fizica e greu de explicat (nu stiu cum o pot face altele), dar daca ar trebui sa exprim prin cateva cuvinte as spune; dulce scurcicuit. celelalte semne ar fi; salivez ambundent si simt o presiune ciudata in frunte. da, uneori imi "dau " si lacrimile intr-un mod inexplicabil... fara sa gandesc ceva anume... dar mai bine nu-ti spun chestiile astea pt ca, asa cum mi s-a raspuns mai sus, fiecare dintre noi suntem diferiti si percepem senzatiile (chiar si orgasmul altfel). asa ca daca stai si te compari senzatiile altora din timpul orgasmului (ale mele de exemplu) te poti induce in eroare si treci pe langa el sau chiar ajungi sa-l ai dar sa nu-l percepi. pt ca ai in minte faptul ca "x" parca zicea ca-l simte altfel...ech..

nu stiu ce sa-ti zic mai mult, la mine orgasmul clitoridian nu a fost nicio problema. spre deosebire de ce spun altii -cum ca daca stai cu gandul la ei nu-l ai niciodata- ei, bine, eu daca vreau sa-l am, il am! chiar imi si aleg momentul. depinde de organism; de ex, primul orgasm clitoridian l-am avut fara sa vreau (nu intru in amanunte..).
in schimb, cu cel vaginal e mai greu. intre timp m-am casatorit cu barbatul despre care am povestit mai sus si, la o scurta perioada dupa casatorie am avut parte si de MULT DORITUL ORGASM VAGINAL!!! dar nu stiu cum si cand A VENIT (pt ca tot ce pot sa spun e ca A VENIT)... in asa fel incat imi doresc mult sa pot repeta figura dar nu prea merge. asadar, inca nu m-am dezmeticit ce e cu orgasmul vaginal.

in general, insa, spun sincer ca sunt multumita cu viata mea sexuala (mai ales ca am un partener fara urma de egoism) iar tu, daca te simti bine cu al tau, simte-te bine si bucuta-te!

numai bine!
0
09-04-2007, ora 00:00
amazoan@
Nu este medic/terapeut
amazoan@
si eu sant in situatia ta draga dido, am org.vag dar cateodata abia daca il simt, totusi ma simt extraordinar de bine.uneori am impresia ca nu ating ''punctul'', insa la sfarsitul contactului observ ca am avut orgasm,
0
13-03-2010, ora 01:04
Ioana Roxana
Nu este medic/terapeut
Ioana Roxana
buna,
si eu am aceeasi problema, am 25 de ani, mi-am inceput viata sexuala la aproape 19 ani si nu am avut orgasm niciodata, nici clitoridian, nici vaginal.Simt placere in timpul actului sexual, cateodata simt ca sunt foarte aproape insa nimic.nu stiu exact ce se intampla, am citir o groaza de chestii despre asta dar nu m-am regasit in nici unele.Help!
0
23-11-2010, ora 16:21
Sandel Sauleanu
Nu este medic/terapeut
Sandel Sauleanu
Parerea mea este ca niciuna dintre voi nu este nefunctionala. Deasemenea nu incercati sa va invinuiti partenerii, va veti face mai mult rau. Atunci care este problema ? Pai sunt mai multe :
1. Rusinea cred ca este principalul obstacol in calea orgasmului (nu numai feminin)
2.Lipsa de comunicare cu partenerul
3.Egoismul
4. Toate cele trei la un loc creeaza aceasta problema, si anume o atitudine nepotrivita in timpul actului sexual.
Ce trebuie sa inveti ? Nu mare lucru... trebuie doar sa accepti ca in timpul actului sexual nu mai existi tu si el... sunteti totuna. Trebuie sa te abandonezi in bratele lui. Trebuie sa nu-ti fie rusine, sa faci ce-ti vine, sa spui ce-ti vine, fara sa te temi de reactia sau parerea partenerului. Ceea ce se intampla acolo este doar intre voi, este ceea ce poate naste (sau nu) complicitate intre voi. Te incanta ceva mai pervers ? In pat nu ascunde lucrul asta. Nu ai incredere in partener ? Atunci asta este problema ! Macar in pat invata sa ai incredere in el. Iti este teama ca-l vei soca ? Fa-o, probabil ca-i va placea !
Exista doua mari pericole :
1. Sa te inveti asa, sa accepti resemnata situatia.
2.Sa-ti invinuiesti exclusiv partenerul (nu exista femei frigide ci doar barbati nepriceputi). Daca faci lucrul asta, viata te poate impinge pe carari nebanuite. Stiu cazuri de femei care au avut zeci de parteneri, de la minori la octogenari si toate astea in cautarea orgasmului... Nu vrei sa faci asta !
Data viitoare cand te pui in pat langa partenerul tau uita ca mai exista si altceva inafara de voi.Uita ca-ti pasa de imaginea ta. Iar rusine nu exista acolo, exista doar placere!
Poate nu iese din prima, dar iese !
Incearca iarasi sa nu recurgi decat in ultima instanta la afrodisiace sau alcool.
Nu stiu daca dezechilibrul hormonal distruge viata sexuala sau viata sexuala distruge echilibrul hormonal...
-*


(*modificat de administrator)
0
26-10-2011, ora 10:39
farmacista00
Nu este medic/terapeut
farmacista00
Buna, am 21 de ani, la 19 mi'am inceput viata sexuala si nu am avut niciodata "vestitul" orgasm vaginal, de fostul prieten m'am despartit, acum sunt intr'o alta relatie.cu actualul ma simt mult mai bine...doar ca se straduieste sa ma faca sa termin...nu reusesc.si ii creez o stare urata.se gandeste la tot felul de lucruri, ori ca el nu e in stare...ca as avea nevoie de ceva mai bun.ori(probabil se gandeste ca am eu vreo problema...ca sunt frigida.) Nu reusesc sa ma rup de realitate atunci cand intram in dormitor.sunt inhibata, nu stiu ce sa fac, el vrea sa ii vorbesc in timp ce o facem.De fiecare data cand terminam, imi spune cu o foarte mare dezamagire(Nu ai terminat).atunci ma simt FOATE prost!Ideea e ca omu' isi da seama, desii de multe ori mai incerc sa mimez...dar degeaba...si mai e ceva insa nu stiu daca aici ar fii problema...urmez dinainte sa imi incep viata sexuala un tratament antidepresiv, de care medicul mi'a spus ca voi scapa anul asta.acum medicamentele le iau ptr a nu mai recadea in acele stari de la inceput, insa eu nu am nici un fel de simptom, sunt vesela, am dorinta de a face dragoste cu partenerul meu si am orgasm clitoridian, presupun ca daca ar fii din cauza acestor medicamente nu as mai ajunge la el deloc.va multumesc:*
0
13-01-2012, ora 15:06
mtzmic
Nu este medic/terapeut
mtzmic
In legatura cu orgasmele vaginale pot sa spun ca si pentru mie sunt intr-un fel tabu, chiar daca am avut parte de ele. Nu exista 'am avut orgasm dar nu mi-am dat seama'. Ceea ce stiu este ca tine foarte mult de partener. De ce? Pentru ca am avut o relatie de 2 ani jumatate in care am descoperit, cam dupa 8 luni, orgasmul de acest tip si am avut din acel moment orgasme regulate si intense, iar acum am alt partener de cca 1 an si nu am avut nici unul.

Eu nu spun acum sa va despartiti de partenerii actuali si sa va duceti la vanatoare ci mai de graba sa nu va mai stresati atat de mult. Cand am avut primul orgasm vaginal nici nu stiam ca exista asa ceva si a fost mai mult o intamplare.

Lasati-va iubite, antrenati musculatura perineala si a muschiului ridicator anal. si stati mai mult deasupra :)

PS daca e cazul, pierdeti si niste kg, pentru ca daca nu va simtiti atragataoare nu veti fi niciodata cu adevarat voi in pat.
0
20-07-2012, ora 17:45
irina.
Nu este medic/terapeut
irina.
Buna.Mi-am inceput viata sexuala de 2 ani si nu mereu am orgasm.poate depinde si de partener, dar momentan sunt intr-o relatie nu am foarte mult impreuna cu el dar il iubesc si imi doresc sa am mereu orgasm.poate sa fie din cauza mea?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Absența plăcerii în timpul actului sexual
  • Tipuri de orgasme
  •