de ce nu raman insarcinata?
De 2 ani, eu si cu sotul meu am renuntat la metodele contraceptive din dorinta de a avea un bebe. Analizele facute si pentru medicul ginecolog si pentru endocrinolog arata ok. Spermograma sotului e si ea in regula. Urmatoarea etapa, recomandata de medicul endocrinolog este HSG. Daca si trompele vor arata in regula ce-mi mai ramane de facut?
Ne dorim tare mult un copil si suntem cam abatuti din cauza infertilitatii. S-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema si a tecut peste ea?
Ne dorim tare mult un copil si suntem cam abatuti din cauza infertilitatii. S-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema si a tecut peste ea?
5 comentarii
Inainte de HSG este nevoie sa stiti daca aveti sau nu aveti ovulatie. Obtinerea sau nu a dovezii ovulatiei orienteaza investigatiile urmatoare. Cereti parerea medicului dv de familie, eventual a ginecologului, nu a endocrinologului, in aceasta faza. E ca si cand ati spune "medicul cardiolog mi-a recomandat o spalatura in urechi".
Multumesc pentru sugestie. Indraznesc inca o intrebare. Care este procedura de stabilire a existentei ovulatiei?
Sunt mai multe metode, dar doua sunt mai des folosite:
-graficul temperaturii bazale. Aceasta necesita sa va luati temperatura in fiecare dimineata. E o procedura un pic mai complicata, dar foarte ieftina si ofera informatii mai multe. Trebuie sa careti instructiuni doctorului dv.
-testele de ovulatie (se gasesc la farmacii, seamana ca principiu cu cele de sarcina). E o metoda mai scumpa, ofera mai putine informatii, dar e mai simplu de aplicat.
-graficul temperaturii bazale. Aceasta necesita sa va luati temperatura in fiecare dimineata. E o procedura un pic mai complicata, dar foarte ieftina si ofera informatii mai multe. Trebuie sa careti instructiuni doctorului dv.
-testele de ovulatie (se gasesc la farmacii, seamana ca principiu cu cele de sarcina). E o metoda mai scumpa, ofera mai putine informatii, dar e mai simplu de aplicat.
eu as recomanda o monitorizare ecografica pt a sti daca ovulul a ajuns la o anumita dimensiune. testele nu sunt relevante.
Multumesc pentru sfat. Se poate determina existenta ovulatiei si pe baza unor analize? Daca da, care ar fi acelea?
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 1Nu raman insarcinata
- 1Preconceptia si analize medicale specifice
- 2vreau un copil?
- 5sunt sau nu insarcinata?
- 7se poate trata azoospermia? ce sanse avem sa facem un copil?
- 3amenoree... si imi doresc mult un copil
- 2vreau sa raman insarcinata cam cu cat timp inainte trebuie sa renunt la anticonceptionale?
- 5Contraceptie cu spermicide... permisa ejacularea interna?
- 5Hodgkin - vreau copil! se poate?
- 4nu raman insarcinata, de ce?
- 6Tratament cu Arefam... exista sanse sa raman cat mai repede insarcinata?
- 4vrem un copil
- 4intrerupere anticonceptionale
- 3dereglari hormonale, dar imi doresc un copil
- 14Imi doresc sa raman insarcinata si am nevoie de sfaturi!
- 4ciclu neregulat dupa anticonceptionale
- 6nu raman gravida de ce?
- 0reactii posibile dupa renuntare la anticonceptionale?
- 2vreau sa raman insarcinata
Mai multe informații despre: Pregatirea pentru sarcina renuntarea la anticonceptionale
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:

