De ieri, cand incerc sa mananc, ma doare cand inghit

22-09-2007
lerbrac
Nu este medic/terapeut
lerbrac
Imi cer scuze daca va deranjez pentru o intrebare... de rutina. De ieri, cand incerc sa mananc, ma doare cand inghit si nu stiu care ar putea fi cauza. Ma gandesc ca nu e raceala, fiindca nu ma doare in gat, ci undeva in zona pieptului. Si asta se intampla numai cand inghit (fie in sec, fie mai ales cand incerc sa mananc). Nu-mi fac probleme atat de durere, cat de faptul ca, pana ce-mi trece, s-ar putea sa trebuiasca sa fac greva foamei voluntar.
Maica-mea mi-a zis sa ma duc la medicul de familie, dar stiind situl acesta m-am gandit sa nu-l deranjez pentru o problema atat de mica. Poate stiti dvs. ce ar putea fi si, daca imi trece in cateva zile, sa nu mai merg pe la medic...
Multumesc.
2 comentarii
0
22-09-2007, ora 00:00
giana
Nu este medic/terapeut
giana
Posibil sa fie o raceala care asa se manifesta la inceput;nu e cazul sa faci greva foamei, pt ca te doare si daca mananci si daca nu, asa ca mai bine mananci, supa, lapte, shake proteic.Ia antiinflamatorii orale, si fa-ti rost de crema rosie de la FLP, pe care o aplici pe locul unde te doare.Succes
0
09-05-2011, ora 11:43
relu777
Nu este medic/terapeut
relu777
La mine este la fel. Simt o durere localizata in zona pieptului, usor spre stanga. Ca si cum as avea o leziune si de cate ori inghit un bol mai mare sau uneori chiar saliva, simt o durere usor ascutita, foarte clar localizata in mijlocul pieptului, usor stanga, la nivelul sfarcului stang. Ca si cum as avea un nod in gat.
Adesea, daca mananc mai repede, mancarea parca imi ramane in gat si dureaza ceva timp pana ce cu greu o i-a la vale si simt usurarea.
Am remarcat de cateva ori ca am cateva pete mici galbene in gat. Cateodata ca niste pungi galbene (nu umflaturi) localizate sub piele, in spatele cat si pe "omulet".
de cativa ani parca mi s-a modificat gatul. Nu mai pot dormi cu barbia orientata spre piept caci parca mi se inchide gatul si nu mai pot respira. Can rad si ma aflu culcat sau pe spate, ma apuca tusea. O data am observat ca omuletul se modificase. Devenise similar ca forma cu un turture de ghiata. Foarte ascutit si lung. Gatul isi micsorase mult intrarea in esofag... Aveam pete galbene pe amigdale si intrarea in esofag. Cat si pe omulet.
Acum este doar durerea la inghitire, faptul ca nu pot dormi cu barbia orientata spre piept precum si usoare pete galbene cat si 2-3 orificii ( mai mari ca bobul de orez) intre amigdale si esofag.
Nu am fost la medic. recunosc.
Ce credeti ca am?

Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.