De la Milligest la Artizia

05-09-2021
WhiteBlossom08
Nu este medic/terapeut
WhiteBlossom08
Hello! Ieri pe seara și astăzi am colindat în vreo 10 farmacii din apropiere în căutarea Milligestului, întrucât astăzi (5 Septembie) trebuie sa încep un nou blister, dar fără succes. Mi s-a oferit Artizia în locul Milligestului într-o farmacie. Nu știu ce să fac... Să încep să îl iau de mâine (pentru că începe cu Luni blisterul)? Să îl iau în acestă seară (citez din prospectul Artizia "Puteți începe utilizarea comprimetelor chiar mai târziu, dar nu mai târziu de ziua care urmează intervalul fără utilizarea comprimatului anterior (sau după utilizarea ultimului comprimat inactiv al contraceptivului anterior))? Să mă duc mâine să caut Milligest mai departe și să îl iau de la pastila 2?

Mulțumesc anticipat!
4 comentarii
0
10-09-2021, ora 17:49
LauraDumitru
Nu este medic/terapeut
LauraDumitru
Buna ziua! Ati gasit cumva Milligest? Eu tot caut si nu gasesc iar medicul nu imi raspunde cu ce sa le pot inlocui si maine ar trebui sa incep pastilele.
0
10-09-2021, ora 19:14
WhiteBlossom08
Nu este medic/terapeut
WhiteBlossom08
Bună ziua! Nu, din păcate. Am luat legătura cu o cunoștință care lucrează în farmacie (nu în București) și se mira cum de am mai găsit în ultimele 2 luni. Acum iau Artizia (dat de o doamnă de la farmacie pentru ca este asemănător și confirmat de cunoștința menționată mai sus) și sunt ok. Nici medicul meu nu a răspuns, deci am făcut cam de capul meu...
0
10-09-2021, ora 22:37
LauraDumitru
Nu este medic/terapeut
LauraDumitru
Maine caut si eu Artizia! L-ati luat in ziua 8 sau cum? La mine maine ar fi ziua 8.
0
11-09-2021, ora 10:53
WhiteBlossom08
Nu este medic/terapeut
WhiteBlossom08
Da, l-am luat normal ca și cum ar fi fost Milligestul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  •