De un an si jumatate ma confrunt cu vertij

19-02-2012
daniella_m
Nu este medic/terapeut
daniella_m
pentru domnul doctor Flueraru Valeriu

buna ziua..V-am mai trimis odata un mesaj...in care mi-ati raspuns si va multumesc, insa acum s-au mai ivit unele probleme...si cred ca ar trebuie sa va spun toata situatia mea.De un an si jumatate ma confrunt cu vertij, a inceput destul de violent, 2 sapt. repaus la pat, transpiratii reci, stari de vome.De atunci s-au repetat ca un ciclu la fiecare 3-4 luni, mai bine zis la fiecare schimbare de sezon.Treptat simptomele au devenit mai usoare acum dupa o noapte cu vertij...a doau zi ma ridic din pat.De cand sa declansat vertij-ul am ramas cu urechea dreapta infundata...am mereu dureri de cap numai pe partea dreapta, aud diferite zgomote in urechi...nasul mi se infunde mereu, respir cu dificultate, stranut des...iar pometii obrajilor sunt mereu umflati si rosii..In urma investigatiilor care constau in RMN, radiografii la cap, la creier, analize...mi sa spus ca am sinuzita, deviatie de sept, hipertrofie a canalelor sinuzale, artroza, hernie cervicala, lombara si dorsala..analize la tiroida bune, in afara lipsei de calciu...celelalte valori sunt bune...mentionz ca ma dor oasele mereu de la artroza, fiecare parte de corp..pe rand..Cu medicamentele nu ma prea impac, ma doare stomacul si incerc sa adopt o dieta cat mai naturala...iau polen in fiecare dimineata, beau mai multa apa ca la inceput, fac zilnic plimbari, merg la sala (fac streaching) mananc f. putina carne, lactate putine pt ca am auzit ca produc catar...e drept?...evit alcoolul si am diminuit cafeaua.sunt o fire foarte agitata..ma stresez mereu pt orice..intru in panica.uneori si atunci simt cum sangele mi se urca la cap..si ma preseaza..iar mainile si picioarele se racesc,..Va rog sa-mi spuneti ce tratament sau dieta ar trebuie sa fac...si daca ceea ce fac e bine...m-am obisnuit cu toate problemele..insa mi-e frica de vertij...a devenit o obsesie...si nu cedeaza definitiv..iar problema cea mai mare e ca nu stiu care e motivul.va multumesc...
8 comentarii
0
19-02-2012, ora 21:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ma intereseaz varsta, kg, ijnaltimea
tensiunea arteriala in pozitie sezut si culcat
probleme digestive, scaun zilnic, probleme la rinichi...s.a.
consult orl.. audiograma, timpanograma
examen... fund de ochi
toate rezultatele le trimiteti pe adresa mea pe hotmail
orlpascani.ro
0
02-03-2012, ora 17:42
daniella_m
Nu este medic/terapeut
daniella_m
buna ziua domnule doctor...la mesajul meu trimis in data de 19.02.2012 trebuia sa vin cu unele completari...Imi cer scuze ca am intarziat si sper sa va amintiti de situatia mea...mi-ati cerut unele date privind varsta, inaltime. greutate etc..V-am descris toate simptomele cauzate de vertij si starile mele, insa nu am spus nimic personal de mine...Ma numesc Daniela.. am 43 de ani sunt din suceava..insa momentan muncesc in italia...iar vertijul mi-a aparut aici. de cand am inceput sa vin la munca, .insa mi-aduc aminte ca inca de la 20 de ani...atunci cand ma ridicam brusc din pat ma lua cu ameteli si tremur, ma simteam dezorientata si chiar cadeam pe jos...puneam totul pe seama oboselii...( am muncit foarte mult..si destul de greu..in croitorie, in bucatariile restaurantelor, iar mai tarziu cu batranii)...si pe problemele personale ce le-am avut mereu..( neintelegeri in familie, divort, plecarea in alta tara...etc...).Am tinut sa scriu si situatia personala, caci de multe ori afecteaza starea de sanatate, ,...Sa revin, la 43 de ani... am 57 de kg, ..150 cm inaltime...tensiunea..dimineata 8 cu 5 / 5 cu 6 in cursul zilei 10 cu 6...iar culcat 8 cu 9 / 4 cu 5.( sper ca am scris bine) unele investigatii le-am facut in italia..si imi cer scuza daca scriu gresit... Audiograma...:dreapta.: ecv:0.521ml, peak:0.385ml, -15 dapa, grad:0.162ml 121 dapa...stanga.:ecv:522ml, peak:0.404ml -4dapa, grad:0.221ml 106dapa.. analize sange si urina..va scriu doar cele cu steluta...hematocrit-ht 37.7 / s-cloruro (ci) 108 /s-alanina aminotransferasi 29.urina:greutate specifica..(?) 1.053 cristale de oxalat de calciu 57...digestia..buna... nu mananc carne si grasimi..caci am un pic fierea lenesa... ficatul un pic gras am colon iritabil, scaune normale...( m-am confruntat multi ani cu constipatia, acum e ok ). tin mereu regim..insa umiditatea imi da probleme la oase..imi cer scuze daca ma repet, dar am artroza, hernie cervicala, lombara dorsala...sinuzita deviatie de sept. incerc sa ma obisnuiesc cu toate problemele...la urma urmei nu sunt atat de grave...insa voiam sa aflu motivul ce-mi provoaca vertijul... Am si un mare defect..vorbesc mult...si ma oboseste...psihic...simt o presiune la cap.A lte investigatii nu am facut... timpanograma..fond de ochi...Va multumesc pt timpul d.-voastra...
0
02-03-2012, ora 18:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tensiunea este mica pentru varsta Dvs. de aici si mult eprobleme de circulatie cerebrala
este nevoie sa luati Ginseng in orice forma dimineata si la pranz( fiole de supt + ceaiuri)
Stugeron sau alt preparat pentru circulatia cerebrala
mg+ vt B 6 1 seara
regimul alimentar trebuie sa contina ficat de vita, ceai de maces multa verdeata in salata cu ulie
totul intre 3 saptamani la 3 luni..depinde cum reactioneaza organismul
0
03-03-2012, ora 16:57
daniella_m
Nu este medic/terapeut
daniella_m
Va multumesc domnule doctor...pentru promptitudinea d-voastra de a-mi raspunde. insa v-as mai ruga sa-mi spuneti cum sa tin sub control si sinuzita...in perioada rece si umida problemele se accentueaza...banuiesc ca toate impreuna i-mi produc aceste stari.de disconfort..sa le numesc mai cu optimism...Va doresc o seara placuta...
0
03-03-2012, ora 17:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sinuzita se tine sub control cu uleiuri volatile.
inhalatiii reci si aromoterpie
sau inhalatii cu ceai fierbinte + spalaturi nazale cand este cazul de a elimina secretii
0
04-03-2012, ora 02:15
Alexandru P.
Nu este medic/terapeut
Alexandru P.
D-nule doctor, am si eu o problema la care nu ii dau de cap. Din cursul lunii decembrie, am inceput sa simt in gat ca un fel de mucus si sa am nasul infundat. Pe nas nu puteam sa elimin mucozitatile, doar daca le trageam in gat si le eliminam pe gura. De la sfarsitul anului, am inceput sa gasesc in saliva urme de sange, in special dimineata cand ma trezeam (o saliva rosiatica-maro). Pe timpul zilei se mai intampla sa mai gasesc sange proaspat amestecat in mucozitati. De tusit tuseam rar si era o tuse seaca. Bineinteles ca m-am speriat si primul lucru am facut radiografie la plamani (una din fata si una din laterala). La plamani nu s-au constatat probleme. A urmat apoi un consult ORL, in urma caruia am fost diagnosticat cu rinosinuzita maxilo-etmoido-frontala cronica acutizata si faringoamigdalita. Pe timpul verii sufar si de alergie la polen. Diagnosticul a fost pus pe baza anamnezei si a unei radiografii sinusale. Mi s-a dat urmatorul tratament: Zinnat 500 - 7 zile, Biorinil spray, Telfast - 10 zile, Nurofen 400 - 5 zile. Dupa acest tratament m-am simtit mai bine si nu am gasit sange in saliva. Dupa acest tratament mi s-a dat in continuare: Moldamin 1.200.000 - 7 flacoane cate unul pe saptamana, Sinupret - 14 zile, Propolis - 7 zile, Nasonex spray - 1 luna.
Din pacate, simptomele au reaparut. Pe timpul noptii simt ca mi se infunda gatul si cateodata ma trezesc ca am un zgomot ciudat in timpul respiratiei care se aude din gat (cred ca din cauza mucozitatilor care se duc in gat). De asemenea simt nevoia sa imi dreg tot timpul vocea. Cel mai tare ma sperie ca a reaparut si sangele in saliva. Acum nu mai este saliva maro dimineata, dar dupa ce ma trezesc, dupa cateva minute, cand incep sa scuip mucozitatile, gasesc sange proaspat (nu este mult si dupa ce scuip de 2-3 ori nu mai este). De asemenea, mucozitatile sunt de culoare verde.
Am mai facut urmatoarele analize si investigatii: RMN cap+gat. S-a gasit doar mucoasa sinusurilor maxilare si etmoidale ingrosata, punandu-se diagnosticul de sinuzita maxilo-etmoidala. Am mai facut o gastroscopie (esofag+stomac) si nu s-a gasit nimic in neregula.
Analizele de sange (hemoleuocograma) a iesit cu unele valori modificate. Vi le scriu doar pe cele modificate :
- hematocrit: 40, 3% (val. norm. 42-52) - hemoglobina si hematiile au iesit in limite.
- monocite: 8, 07% (val. norm: 3-7)
- eozinofile: 4, 66% (val. norm: 1-3)
- bazofile: 1, 66% (val norm: 0-1)
- VSH: 15 (val norm: 2-10)
- exudat faringian: negativ.
- Aslo: sub 200.
Spuneti-mi va rog ce sa mai fac si unde sa ma duc. Cel mai tare ma sperie sangele. De unde provine acest sange si de ce nu se mai opreste?
La medicul ORL nu am mai ajuns deoarece este din Bucuresti si eu sunt din Hunedoara.
Scuze de mesajul lung si va rog sa-mi dati si mie un sfat.
Mentionez ca am 34 ani, 1, 72 m, 70 kg. Am mai fumat ocazional (la cate o petrecere), la fel si alcool.
In aceasta perioada nu am slabit, am avut pofta de mancare. Doar stressul ma 'omoara' acum.
0
04-03-2012, ora 07:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie sa faci analiza spuna la bacterii patogene + antibiograma
se merge la pneumo-ftizio... se ia un recipient steril acasa.. si a doa zi de dimineata.. tot ce vrei sa elimini( flegmele)
le scuipi in acel recipien.. pana acopera fundul vasului) si il duci la laborator inapoi
2fragilitatea vaselor sangvine este si din cauza inflamatiei locale dar si din cauza fragilitatii vasului sangvin
ai nevoie de vit C, tarosin, rutin + C in cantitati maxim permise pe prospect.
consumi ficat de vita, ceai de maces, multa verdeata in salate cu ulei
3Local.. tre sa faci inhalatii de mai multe ori pe zi.. + spalaturi nazale + gargara cu acelas ceai
aromoterapie in camera, poti achizitiona un aparat SalinPlus. sa.l folosesti in cammera.
0
04-03-2012, ora 12:30
Alexandru P.
Nu este medic/terapeut
Alexandru P.
Multumesc de raspunsul prompt!
Am dus si sputa la laborator, si aceea a iesit negativ.
As mai avea 2 intrebari:
Inhalatiile si spalaturile nazale cu ce sa le fac?
Ar trebui sa evit perioada asta activitatile in aer liber? Eu schiez destul de des.
Multumesc inca o data!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  • Rezultate promițătoare pentru un dispozitiv non-invaziv de tratament pentru tinitus
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  •